Home / Kredi Kartları / Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi kartının alamamak için belli başlı nedenler olabiliyor. Bu nedenle, öncelikle bu olumsuz durumun nedenlerini bilmelisiniz. Kredi kartı başvuruları için BDDK’nın belirlemiş olduğu kurallar bulunuyor. Bunlardan herhangi birine uymamış olmanız, bankanız tarafından olumsuz geri dönüş almanızı sağlayacaktır. Kredi kartı alamıyorum ne yapmalıyım diyorsanız, ilk olarak bu sorunu tespit edip çözümlemeniz lazım. Eğer kuraldışı bir hareketiniz yoksa ya da ortada sonradan düzeltilebilecek bir durum varsa kredi kartı alabilirsiniz. Bununla beraber 18 yaşından küçük olduğunuz için alamıyorsanız yapmanız gereken ebeveynlerinizin kredi kartına ek çıkartmaktır. Bunun dışında kendiniz için doğrudan bir kredi alamaz, başvuruda bulunamazsınız.

Kredi Kartı Alamamanın Nedenleri

Kredi kartı alamamanın nedenleri içerisinde, ilk olarak kredi notunuz ve banka geçmişiniz bulunuyor. Kredi sicilinizin riskli grupta olmaması ve kara listede olmamanız lazım. Eğer kredi puanınız kötüyse ve daha önce almış olduğunuz bankacılık hizmetlerine ait borcunuzu ödemedeyseniz kredi kartı çıkartmanız zor olacaktır. Bunun için kredi kartı alamıyorum ne yapmalıyım diyorsanız, öncelikle kredi puanınızı artırmalısınız. Var olan kredi ödemelerinizi en azından asgari düzeyde ödemelisiniz. Bununla beraber, sık sık başvuru yapıyorsanız en az 1-2 ay verip ardından başvurmanız daha iyi olur. Yanı sıra, kredi kartı alamamanızın bir diğer nedeni ise gelir durumunuz. Eğer öğrenci değilseniz, birçok banka kredi kartı için gelir belgesi talep eder. Bu kapsamda, gelir durumunuz başvurmuş olduğunuz kredi kartının şartları için yeterli olmayabilir. Bu nedenle gelir durumunuzu belgelemeniz ya da üzerinize kayıtlı gayrimenkul varsa bunları belgeleriyle iletmeniz lazım.

Kredi Kartı Alamıyorum Kara Liste

Kredi kartı almamanız için en büyük engellerden biri takip sürecine girmeniz ya da kredi notunuzun düşük olması. Bildiğiniz üzere kredi notu 1 ile 1900 arasında olmalıdır. Eğer bu aralık içerisinde 1’e daha yakın konumdaysanız bankalar sizi riskli durumda sayacağı için kabul etmeyebilir. Bu gibi durumlarda kredi kartı alamıyorum ne yapmalıyım diyorsanız, kredi notunuzu biraz önce de bahsettiğimiz yöntemlerle artırmanız mümkün. Fakat kara liste, kredi notundan daha farklıdır. Eğer bankaya borcunuzu ödemediyseniz ve 90 günlük takip sürecinden sonra icralık durumu da aştıysanız kara listeye girmeniz kaçınılmaz. Bu gibi durumlarda, yasa gereği 5 yılı doldurmanız lazım. Diğer durumlarda kredi kartı çıkması oldukça zor. Yasa gereği 5 yılı doldurmanız gerekiyor. Fakat yakın zamanda, çıkması planlanan sicil affından dolayı bu kara liste durumundan da kurtulabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmeniz kredi kartı ve diğer bankacılık ürünlerini kullanmanız için gereklidir. Eğer kredi ya da kredi kartınız varsa, ödenmemiş borcunu kapatmamanız gerekmektedir. Aktif olarak kullandığınız bir kart varsa en azından asgari ücret boyutunda ödemelerini yapmış olmanız lazım. Aynı zamanda borcunuz varsa bankanızla görüşerek yapılandırabilirsiniz. Kredi kartı alamıyorum ne yapmalıyım konusunda ek olarak, fatura ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı kullanıyor olmanız da bir artıdır. Kredi başvurusu yaptığınız bankadan banka kartınızın olması ya da maaşınızı oradan alıyor olmanız da bir avantajdır. Findeks not danışmanlığından da yardım alarak notunuzu artırabilirsiniz. Aynı zamanda bankanızdan da finansman danışmanlık almanız mümkün. Yanı sıra, birikim yapan biriyseniz, mevduat hesabı açarak birikimlerinizi buradan yapabilirsiniz. Hesap borcunuzu da düzenli olarak takip etmeniz, varsa banka kartınızdan otomatik borç ödeme talimatı vermeniz önemli.

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi başvurunuzu yaptıktan sonra bankalar bazen ret yanıtı verebiliyor. Eğer kredi notum iyi ama yine de kredi alamıyorum diyorsanız bunun belli başlı nedenleri olabilir. Öncelikle her bankanın kendi bünyesinde birçok farklı özelliğe sahip kredi kartı bulunuyor. Meslek gruplarına göre, öğrencilere göre, esnaf, KOBİ kredisi gibi birçok farklı seçenek bulunuyor. Aynı zamanda business, Premium, gold gibi yüksek limitli kredi kartları da bulunmaktadır. Kredi kartı alamıyorum ne yapmalıyım durumunda ise, bu kartlara uygun gelir durumuna göre başvurmalısınız. Daha yüksek limitli kartlar için daha yüksek gelir durumu ya da taşınmaz mülk belgesi gerekmektedir.  Bununla beraber, başvuru formu içerisinde sizden istenen bilgileri doğru şekilde vermeniz lazım. Kanıtlamayan ya da yanlış verilen bilgiler de bankaların olumsuz yanıt vermesine neden olmaktadır. Bankaların ortak bir havuz sistemi bulunduğu için aynı anda birden fazlaya başvurunuzun olması da negatif durumlardan biridir.

Kredi Kartı Başvurunuz Olumsuz Sonuçlanmıştır

Bu uyarı ile karşılaşan kişiler tekrar kredi alabilirler. Bunun için neden ret edildiğini bilmeniz gerekiyor. Eğer yeniden kredi kartı almak istiyorsanız, eksik belgeleriniz varsa bunu tamamlamanız lazım. Bu gibi durumlarda uzun süre beklemeniz şart değil. Belgelerinizi tamamlayıp kısa sürede yeniden başvurabilirsiniz. Bununla beraber, bankanın finans danışmanından da yardım alabilirsiniz. Kredi kartı başvurunuzun olumsuz sonuçlanması durumunda, eğer başvuru yaptığınız bankadan  maaşınız varsa ya da mevduat hesabınız bulunuyorsa bu da avantajdır. Bunları bankaya bildirerek de bir çıkış yolu bulabilirsiniz.

Check Also

Kredi Kartımın Son Kullanma Tarihini Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi kartı kullanan kişilerin bilmeleri gereken kredi kartı bilgileri arasında yer alanlardan biride kredi kartı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.