Kredi Çeken Ölürse Hayat Sigortası

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kredi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda bankaya olan borcunun sona ermesi söz konusu değildir. Yani kredi kullananın ölümü borçtan kurtulmak için bir neden değildir. Bu durumda borcun ödeme yükümlülüğü vefat eden kişinin mirasçılarına geçer.

Kredilerde Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Kredilerde hayat sigortası belirlenen süre içinde kredi kullanan kişinin ölümü halinde kredi tutarını karşılamaktadır. Bu nedenle özellikle de uzun vadeli krediler kullanmak isteyen kişilerin mirasçılarını korumak adına hayat sigortası yaptırmaları çok önemlidir. Konut kredisinde hayat sigortası yaptırılması kanuni bir zorunluluk olmasa da kişinin kendisinden sonra geride bırakacağı sevdiklerini korumak adına mutlaka bir zorunluluk gibi hayat sigortası yaptırmalıdır.

Konut Kredisi Kullanan Kişinin Ölümü 

Konut kredisi kullanan kişi ölürse bu durumda geriye kalan konut kredisi borcu için banka 2 yöntemden birini tercih eder. Bunlardan ilki ölen kişinin hayat sigortası poliçesi yaptırması durumunda banka konut kredisi borcu için bu poliçeyi bozdurmakta ve alacağı tutarı buradan karşılamaktadır.

Ancak ölen kişinin hayat sigortası bulunmaması durumunda banka alacağın tahsili için ölen kişinin mirasçılarına yönelir. Evin miras kaldığı kişiler aynı zamanda konut kredisi borcunu da üstlenmiş olur. Bu borcu ödemek istemeyen kişilerin reddi miras yapmaları gerekir. Bu durumda da banka ipotek hakkı bulunan konutu satarak alacağını tahsil eder.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status