Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bankalar kişilere 0 ile 1900 arasında bir kredi notu vererek, kişileri kayıt altında tutar. Bu kredi notu kişilerin kredi çekmesini belirleyen esas etken olmaktadır. Kredi notlarına göre bankalar her kişileri belli gruplara ayırmıştır.

0 ile 799 arasında bir kredi notuna sahip olan kişiler en düşük grupta yer almaktadır. Bu grupta yer alan kişilerin kredi çekebilmeleri hiçbir şekilde mümkün değildir. 800 ile 1299 arasında yer alan kişiler ise belirli şartlar dâhilinde kredi çekebilmektedir. Bu şartlar da genellikle ipotek ya da kefili başvurular olacaktır. 1300 ile 1499 arasında yer alan kişiler ise az riskli grup olarak değerlendirilir ve genel olarak kredi alabilirler.

1500 ile 1699 ve 1700 ile 1900 arasında yer alan grup ise genel olarak rahatlıkla kredi çekebilen ve kredi notu yüksek olarak değerlendirilen kişilerdir. Bu bilgiler dâhilinde kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı diye soranlar için, sınırı 1500 olarak belirlemek gerekir. Yani bir kişi için kesin ve rahat bir şekilde kredi çekebilir diyebilmek için, kredi notunun en az 1500 olması gerekir. 1500 ve altında yer alan kişiler de elbette belirli şartlar altında kredi çekebilir. Ancak kredi notu 0 ile 799 arasında yer alan kişiler için aynı durumdan bahsedemeyiz. Zira bu grupta yer alan kişilerin belirli şartlar dâhilinde bile kredi çekmesi zordur.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutulan bu kredi notları, başvuru aşamalarında bankalar tarafından incelenir. Yani kredi notu düşük olan bir kişi, başvuru aşamasında bankalardan ret cevabı alır. Bu kredi notları, ödemelerin aksatılması sonucu düşer ve ödemelerin belli bir düzene girmesi ile tekrardan yükselebilir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status