Kredi Borcunu Ödemezsem Hapis Yatar Mıyım

Paylaş
 

Bankalar ekonomik anlamda kişilere kredi veya kredi kartı gibi bankacılık ürünleri ile arka çıkarken, geri ödemelerde de aynısını görmek ister. Bazı kişilerde bankalardan almış olduğu krediyi geri ödemeyerek hem kendini hem de bankayı zora sokmaktadır.

Kredi Borcunu Ödemezsem Hapis Yatar Mıyım

Tüketicilerin nakit paraya dayanan veya nakit para ile ifade edilebilecek değerdeki her türlü ihtiyacı karşılamak için destek alacağı güvenli kuruluşlar bankalardır. Ülkemizde farklı isimlerle ve farklı tarihlerde kurulmuş birçok banka bulunmaktadır. Kuruluş döneminden itibaren bankalar insan ihtiyacına yönelik mal ve hizmetler sunmaktadır. Günümüz insanı için her türlü ihtiyacın kendine göre bir önemi bulunduğundan giderilmesinin de bir o kadar önem taşıdığını söylemek gerekir.

kredi borcu ödenmezse hapis

kredi borcu ödenmezse hapis

Ülkemizde kurulan temel finansman kuruluşları olan bankalar tüketici ihtiyaçlarına yönelik olarak birden fazla hizmet ve ürün seçeneği sunmuş bulunmaktadır. Bu hizmet ve ürünlerin arasında tüketiciler tarafından en çok tercih edilen hizmet ve ürün krediye dayalı olanlar oluşturmaktadır. Araba almak, ev almak veya nakit borç kapama bilgi birçok nedenle bankanın tüketiciye sunmuş olduğu hizmetler kredi gruplandırması içerisinde yer almaktadır. Tüketici bu kredi ürünlerine hem banka şubesi aracılığı ile hem internet bankacılığı şubesi ile hem de telefon bankacılığı şubesi ile başvurma imkânına sahiptir. Hangi banka tarafından alınırsa alınsın her bir kredi ürününün geriye dönük olarak ödemesi mevcuttur. Yani banka siz tüketicilere kredi hizmeti sunarken sizin bunu belli bir periyot dahilinde geri ödemenizi talep etmektedir. Almış olduğunuz kredi ürünü sizin bankaya olan kredi borcunuz olmuş oluyor. Kredi ürünlerini aldıktan sonra ödeme periyoduna uyma ve taksitleri ödeme sorumluluğu tamamen size ait olmuş oluyor. Banka ise size sunduğu kredi ürününün taksitlerini ödeme konusunda sizin takipçiniz durumundadır. Bir çok tüketicinin kredi borcu ile ilgili olarak Kredi borcumu ödemezsem neler olur? Sorusunun cevaplandırılması büyük önem taşımaktadır. Hangi kredi ürünü olursa olsun tamamının veya bir iki taksitin üst üste ödenmemesi durumunda banka size bir ihtarname göndeririz ve ilgili sorunu ortadan kaldırmanızı talep eder. Siz buna ilgisiz kaldığınız zaman banka kendi avukatları aracılığı ile sizi mahkemeye verir. Mahkeme kararı herhangi bir eylemde bulunmamanız durumunda icra takibini başlatır. Bu şekilde ödenmeyen kredi taksitlerinin bir kaçının veya tamamının tahsili sağlanacak mal varlıklarınıza el koyar.

DMCA.com Protection Status