Home / Soru-Cevap / Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi

Banka kredisi başvurularında kredi notu düşük olanlardan kefil isteyebilirken, kefil olan birinin ise kredi borcunun olma durumunda kefil olup olmayacağı soruları gelmektedir. Bu yüzden kefilin borcu olsa dahi bankalardan kredi başvurusu yapmak mümkündür.

Bankalar insanların hayatlarında önemli bir konuma sahip olmasının yanında kişiler için bulunmaz bir fırsattır. Paranın olmadığı anlarda acil nakit ihtiyaçlarında sizlere gerekli olan nakitin hızla verilmesini sağlayan bankalar, kişilere bir çok bankacılık ürünleri bakımından da fayda sağlamaktadır.

Evlerde saklanan altınların çalınma durumuna karşılık bankalar, kiralık kasa hizmetleri ile sizlere güvenli liman olurken, döviz alım satımı gibi bir çok emtia ürünleri ile de ek gelir fırsatı sunmaktadır. Buna ek olarak yatırım araçlarından en önemlisi olan borsa konusunda da hisse alıp satma konusunda hızlı hizmetleri ile tanınan güvenli bir faktördür diyebiliriz.

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi

Bankalardan kredi başvurusu yaptığınızda genellikle kredi notu ortalamanın üzerinde ise kredi başvurunuz onaylanıyor. Ancak kredi başvurunuz onaylanmaz ise hemen üzülmenize gerek yok. Zira hemen tüm bankaların tek amacı sizlere faiz ile kredi kullandırmak istemeleridir. Yani bankaların asıl amacı sizlere verdiği nakitin fazlasını aldığı için kredi şartlarında da azalmaya gidebilir. Hali ile kredi notunuz düşük veya az çıksa dahi, bankalar hızlıca 2. Planı devreye sokar. Bu plan ise sizlerden kefil istemeleridir. Kefiliniz var sözüm senettir misali olmamakla beraber kefilden de imza alınıyor. Hali ile sizlere kefil olan biri, borcun ödenmemesi durumunda borçlu konumuna düşecektir. Bu yüzden kefili bulmak oldukça zordur günümüzde.

Bankalar sizlerden kefil isterken kefilinde kredi notuna bakacaktır. Yani bu kefil sağlam mıdır, değil midir ? Zaten bu düşüncenin sonucunu bankaya bildiren ana faktör kredi notudur. Eğer ki kefilinizin kredi notu ortalamanın üzerinde ise kredi başvurunuz olumlu olacaktır. Ancak onunda kredi notu az ise sizleri zor bir süreç bekleyecektir.

Kefilin kredi borcu var ise, banka bunu zaten TC kimlik sorgulamasında ekranlarına düşeceğinden bu değerlendirmeye de girmesi söz konusudur. Kefilin bir den fazla kredi borcu var ise, ne yazık ki sizlerin kefili olsa dahi bankalar yine kredi vermeyecektir. Bu yüzden kefilinizin maksimum sadece bir kredisi olabilmeli.

kredi borcu olan kefil olabilir mi
kredi borcu olan kefil olabilir mi

Düşük limitli kredi başvurularında (5.000 TL kredi başvurusu vb.) bankalar genelde kefil istemez iken, 15.000 TL kredi başvurusu üzerindeki rakamlarda ne yazık ki kefil isteyebilir. Kredi notunuz zaten yüksek ise hiçbir sorun yaşatmadan, kolaylıkla bankalar sizlerin kredi başvurularını anında onaylamaktadır.

Check Also

Emekli Maaşımı Başka Bankaya Nasıl Taşıyabilirim

Devlet kurumlarından alınan düzenli maaş ödemeleri ya da emekli maaşlarınızı sürekli aldığınız bankadan değil de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.