Kredi Notu Sorgulama

Kredi Kartı Borcu İcralık Olunca Neler Olur

Kredi Kartı Borcu İcralık Olunca Neler Olur

Günümüzde kredi kartları hayatımızda çok büyük bir yer edinmiş durumda. Kredi kartları gerek getirdiği avantajlar gerekse de nakit para taşımaktan kişileri kurtarması ile son yıllarda kullanımı giderek artan bir finansal araç durumuna gelmiştir. Buna kayıtsız kalamayan bankalar da, değişik özellikleri ve avantajları barındıran kredi kartı seçeneklerini müşterilerinin beğenisine sunmaktadırlar.

Kredi kartı doğru ve yerinde kullanıldığı takdirde kart sahibine çok ciddi avantajlar getirmekte ve son derece faydalı olmaktadır. Bunun yanında, kredi kartının kontrolsüz bir şekilde kullanılmasıyla kredi kartı borcunun birikmesi ve akabinde gelen ödeme zorlukları, kart sahipleri için ciddi problemleri de beraberinde getirebilmektedir.

Kredi Kartı Borcu 

Kredi kartınızı almadan önce başvuru esnasında belirlemiş olduğunuz hesap kesim ve buna bağlı olarak belirlenen borç ödeme tarihlerini gelirinizi elde ettiğiniz tarihlere göre belirlemelisiniz.

Kredi kartı limitinizi ihtiyacınız olan miktardan çok fazla tutarda belirlememelisiniz. Aksi takdirde ödeme zorluğu çeker ve borç sarmalından kurtulamazsınız.

Ay sonunda gelen kredi kartı borcunuzu ödeyememeniz durumda, hiç değilse asgari tutarı ödeyim düşüncesinde iseniz, bunun sizi kısa vadede rahatlatacağını fakat uzun vadede kalan paraya işleyen faiz nedeniyle borcunuzun günden güne artacağını unutmayın. Asgari tutarı ödeyerek kartınızın kullanıma kapatılmasını ve hakkınızda yasal takip başlatılmasını engellemiş olsanız bile, geri planda kalan tutara işleyen faizle birlikte borcunuzun çığ gibi büyüdüğünü unutmayın.

Kredi kartı borçlarınızı son ödeme gününe dek ödemeniz, sizin kredi notunuzun yükselmesine ve kredi sicilinizin pozitif hale gelmesine neden olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kredi notunuzun yüksek olması, ilerleyen zamanlarda olası bir ihtiyaç durumunda kredi çekmenizi kolaylaştıracaktır. Tam aksi durumdaysa; kredi kartı borçlarınızı zamanında ödememeniz ve daha kötüsü hakkınızda yasal takip başlatılması olası bir kredi başvurunuzun olumsuz yanıtlanmasına sebep olacaktır.

icralık olma

icralık olma

Kredi Kartı Borcumu Ödemedim Ne Yapmalıyım?

Belirttiğimiz gibi, kredi kartı doğru kullanıldığında çok faydalı bir araç olmasına rağmen, kredi kartının yanlış kullanımı kişiyi içinden çıkması güç bir sarmalın içine sokabilir.

İlginizi Çekebilir:  Hsbc Kredi Kartını Kapattırma Nasıldır

Kredi kartı borcunuzu son ödeme tarihine kadar ödememeniz durumunda borcunuz için banka faiz işlemeye başlatır. Son ödeme tarihinden itibaren geçen 15 günlük süre içerisinde kartınızın borcunu tamamen ya da asgari tutar üzerinden ödemeniz durumunda kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Unutmayın ki, asgari tutarı ödemeniz durumunda kalan borç tutarına faiz işlemeye devam edecektir.

Kredi kartı borcunuzu ya da asgari tutarı borcun son ödeme tarihi geçtikten 15 gün içinde de ödememeniz durumunda kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır. Ödeme yapmadığınız süre 90 günü geçtiği anda ise, banka tarafından hakkınızda yasal işlem başlatılacaktır. Burada yapmanız gereken ilk şey banka ile konuşup, borcunuza yapılandırma talep etmek olacaktır. Gerek toplam borcunuzu, gerek faiz borcunuzu gelirleriniz nispetinde yeniden yapılandırmak ve bir ödeme planı yaparak bankayla uzlaşmak, sizin açınızdan uzun vadede çok daha karlı olacaktır. Çünkü borcunuz nedeniyle yasal takibe girmeniz halinde, kredi notunuz düşecek ve daha sonraki yıllarda kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı kullanma şansınız olmayacaktır. Kredi notunuzu ve kredi sicilinizi tüm bankaların gördüğünü aklınızdan çıkarmamalısınız.

Yasal takibe giren borçlarınız için avukat, dava, dosya masraflarının yanında borcunuza işleyen faizin de eklenmesiyle çok daha ciddi tutarlarda ödeme yapmak zorunda kalacağınızı unutmayın.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde ortaya çıkan bu olumsuz durumlardan etkilenmemek için, harcamalarınızı gelirinize oranla yapmalı, kredi kartı güncel borç tutarını takip etmeli ve borcunuzu son ödeme tarihine kadar ödemelisiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ