Kredi Başvurusunda Neler Yapılmalıdır

Paylaş
 

Her bankanın kredi ve kredi kartı politikası birbirinden farklı olsa da, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar şunlardır

1. Gerçekçi Olun

Bankalar kar amacı güden ticari kuruluşlardır. Bu nedenle de kredi talep ettiğinizde banka geri ödemelerinde sorun yaşamayacağını düşündüğü kişilere kredi vermeyi kabul edecektir bunun sizin şahsınızla gerçekten de hiç ilgisi yoktur. O nedenle gerçekçi olun ve eğer krediniz reddedilirse bankaya sayıp sövmeyin. Neticede size vereceği kredinin geri ödemesini riske atmamak bankanın birinci önceliğidir. İnsanlar en yakınlarına bile borç para verirken nasıl geri ödeyeceğini sorgularlar. Kaldı ki banka ile aranızda ticari bir ilişki haricinde hiçbir ilişki yoktur ve kredi başvurunuz incelenirken yalnızca finansal geçmişiniz ve gelir düzeyinize göre karar verilir, kişiliğinize göre değil.

Hızlı Kredi Başvurusu

Hızlı Kredi Başvurusu

2.Bankalar Size Kredi Vermeyi Aslında Çok İsterler

Bankalar kredi ürünlerini duyurmak için reklam vermekte ve buna epeyce para harcamaktadır. Bu durumda aslında kredi vermek istediklerini biliyor olmalıyız. Bankaların isimlerini genellikle reklamlarda ya yeni bir kredi ürünü ya da bir kredi kartıyla duyarız. Böyle bir durumda bir krediyi onaylamamak onlar için kaçmış bir müşteri demektir ve bu bankaların işine gelmez. Öyleyse kredinizin onaylanmamış olması için gerçekten bankanın geçerli sebepleri vardır. Kredinizin neden onaylanmadığını bireysel müşteri temsilcisinden öğrenebilir ve bu konuda iyileştirmeler yapabilirsiniz.

3. Belki de Gelir Düzeyiniz Yeterli Değildir

Kredinizin reddedilme nedeni gelirinizin krediyi karşılamaya yetmeyeceği ise varsa ek diğer gelirlerinizi beyan edebilirsiniz. Çoğunlukla maaş bordrosu ile belgelenebilecek gelirler esas alınsa da belgeleyemeyeceğiniz gelirlerinizden bahsetmeniz yararınızadır. Aynı zamanda giderlerinizden de bahsetmelisiniz. Siz hesabınızı yapmışsanız ve krediyi düzenli ödeyebileceğinizden eminseniz bankayı da ikna edebilirsiniz. Tabii sizin bundan şüpheniz varsa biraz daha dikkatli düşünmeli iyice emin olmalısınız. Ya da belki kredi vadesini uzatarak taksit tutarını düşürmeyi düşünebilirsiniz.

4. Geçmişte Yaşadığınız Ödeme Zorlukları Önünüzü Tıkamış Olabilir

Banka krediyi ödeyebileceğinize ikna olmuş ancak geçmişten gelen olumsuz kredi siciliniz önünüzü tıkamış olabilir. Bunlar arasında karşılıksız çıkan çekler, icra takipleri, ödenmemiş senetler ya da sizin belki de pek önemsemediğiniz ancak bankaların nezdinde ciddi önem taşıyan kredi taksitlerinin 1-2 gün gecikmeyle kapatılması ya da kredi kartı borçlarının yalnızca minimum tutarlarının yatırılması vardır. Eğer kayıtlarınızda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız itiraz hakkınız vardır. Eğer kayıtlarınız Kredi Kayıt Bürosu’nda ise de başvurunuzu reddeden banka aracılığı ile düzeltme talep edebilirsiniz.

Eğer kayıtlarınızda hata yoksa kefil, ipotek ya da başka teminatlar göstererek başvurunuzun yeniden değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.

5. Bir Bankadan Kredi Alamamış Olmanız Diğerlerinden de Alamayacağınız Anlamına Gelmez

Bir bankadan kredi başvurunuzun reddedilmiş olması bütün bankaların kredi başvurunuzu reddedecekleri anlamı taşımaz. Bankaların kredi onay politikaları birbirinden farklıdır. Bir bankanın riskli grupta gördüğü bir müşteri başka bir banka kredi vermeye uygun bulunabilir. Bankalar kredi başvurularında, başvuru sahibinin bilgilerini ortak kullandıkları bir sisteme girerek otomatik bir ön değerleme yaparlar. Bu işlem sonucunda başvuru sahibine bir kredi skoru atanır. Her bankanın kendi belirlediği skorun üzerinde kalanlar bankacıların değerlendirmesine bırakılır, altında kalanlar ise direk olarak reddedilir. Bu skor verme sistemi her banka için standart değildir ve bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Ön onay sürecini bir bankada geçemediyseniz başka bir bankada geçme şansınız vardır.

6. Borç Transferi Yapmak İstiyorsanız Mutlaka Bankanızı Bilgilendirmelisiniz

Diyelim ki farklı bankalara kredi kartı ve kredi borcunuz var ve bütün bu borçlarınızı birleştirip belki aylık ödemelerinizi düşürmek ve rahatlamak istiyorsunuz. Siciliniz ile ilgili bir sorun yoksa ve ödeme yapabilecek geliriniz varsa bankalar bu konuya olumlu yaklaşırlar. Böyle bir kredi kullanmak istediğinizde en sık karşılaşılan sorun başvuru esnasında bunun ifade edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Yani banka diğer kredi ve kredi kartı borçlarınızı gördüğünde “diğer bankalara borçları var bana borcunu nasıl ödeyecek” diye düşünebilir. Bu durumda kredi reddedilebilir. Eğer niyetiniz borçlarınızı transfer etmek ise bunu mutlaka bireysel temsilcinize iletin. Hatta krediyi aldığınızda bankanın diğer bankalara olan borçlarınızı kapatması için talimat da verebilirsiniz. Böylece banka diğer borçları kapatacağınızdan emin olabilir ve değerlendirmesini de buna göre yapabilir.

DMCA.com Protection Status