Kötü Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?

Kötü Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?
Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kredi notu nedir? Kredi notu, kiÅŸilerin finansal geçmiÅŸlerinin nasıl olduÄŸuna dair bir puanlama sistemidir. Günümüzde hemen herkesin bankalarla bir iletiÅŸimi var. Bankalardaki iÅŸlemlerinizin nasıl olduÄŸu, borçlarınız, geliriniz, ödemelerinizin zamanlaması, kredi kartı ve kredi kullanımlarınız gibi faktörler puan hesaplamasında dikkate alınır. Kredi notları 0 ve 1900 arasında deÄŸiÅŸmektedir. EÄŸer kredi notunuz kötü denilecek puan aralığındaysa bankalardan özellikle kredi çekimi bakımından sorun yaÅŸamanız mümkündür. Kredi notunuzun iyi durumda olması finansal olarak itibarınızı yansıtır, bu nedenle mali durumunuz için oldukça önemli bir göstergedir.

Hangi Durumlarda Kredi Notunuz Riskli Olarak Görülür?

Kredi notunuz bir baÅŸka ÅŸekilde ifade edecek olursak sizin kredi kullanımınız açısından riskli bir müÅŸteri olup olmadığınızı belirler. Kredi notunuzun riskli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  • Kredi puanınız 0-799 arasında bir deÄŸerdeyse bankalar açısından çok riskli bir müÅŸterisiniz

  • 800-1299 puan aralığında iseniz riskiniz orta düzey olarak deÄŸerlendirilir

  • 1300-1499 puan aralığında iseniz riskiniz düÅŸüktür ama iyi bir puan deÄŸildir

  • 1500-1699 puan aralığında iseniz kredi notunuz iyidir

  • 1700 ve üstü puan ise bankalarca çok iyi bir not olarak görülür

GörüldüÄŸü üzere 1500 puan altındaki kredi notları bankalarca iyi bir not deÄŸildir. Riskli gruplar bu sınırın aÅŸağısındaki bir puana sahip olan müÅŸterilerdir.

kredi-notu-hakkinda-bilgi.jpg

Kredi Puanınız Yükseltilebilir mi?

Nakit para ihtiyacınız acil olarak karşılanması gerektiÄŸinde baÅŸvuracağınız ilk yollardan biri bankalardan kredi kullanmak olacaktır. Nakit para ihtiyacı dışında kredi kartlarınızın limitini yükseltmek de isteyebilirsiniz. Ya da kredi kullanımlarınızda miktarı arttırma talebiniz olabilir. Bu gibi durumlarda baÅŸvurularınızın banka tarafından olumlu yanıt almasında en etkili faktör kredi notunuzun iyi bir puan aralığında olmasıdır.

Kredi notunuz 1500’ün altındaysa kredi kullanımız mümkündür fakat ÅŸartlar daha farklı olacaktır. ÖrneÄŸin daha az kredi kullanabilir ya da kredi kartınızın limitini daha düÅŸük bir miktarda arttırabilirsiniz. Kredi puanınızı yükseltmek için öncelikle borçlarınız varsa bunları kapatma yoluna gitmeli aynı zamanda düzenli bir ÅŸekilde kredi kartı kullanımınıza devam etmelisiniz. Kartınızın ödemelerini düzenli olarak yapmanız puanınızı yükseltecektir. Aynı zamanda otomatik ödeme talimatı gibi yöntemleri de tercih edebilirsiniz. Düzenli ödemeler ve borçların azaltılıp kapatılması kredi notunuzu arttırır. Kredi notu öÄŸrenme bankalar veya Findex üyeliÄŸi ile mümkündür.

Kredi Notunuzu Kolaylıkla ÖÄŸrenebilirsiniz

Kredi notumu nasıl öÄŸrenebilirim? Kredi notunu isterseniz baÅŸvuru esnasında bankalardan isterseniz Findex’e üye olarak öÄŸrenebilirsiniz. Kredi risk analiz raporunuz banka tarafından size belli bir ücret karşılığında sunulmaktadır. Talebinizi bankaya ileterek kredi notunuzu öÄŸrenebilir ve detayları inceleyebilirsiniz. Bunun dışında Findex ‘in web sitesine üye olabilirsiniz. Findex, Kredi Kayıt Bürosunca hesaplanan notunuzun duyurulduÄŸu kurumdur. Web sitesi üyeliÄŸi ile kredi notunuzu rahatlıkla öÄŸrenebilirsiniz. Kredi notunuza özen göstermeniz ve bu notu dikkatlice takip etmeniz, finansal ihtiyaçlarınızı bankalardan rahatça karşılayabilmeniz adına oldukça önemlidir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.

DMCA.com Protection Status