Kredi Notu Sorgulama

Kötü Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?

Kötü Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?

Kredi notu nedir? Kredi notu, kişilerin finansal geçmişlerinin nasıl olduğuna dair bir puanlama sistemidir. Günümüzde hemen herkesin bankalarla bir iletişimi var. Bankalardaki işlemlerinizin nasıl olduğu, borçlarınız, geliriniz, ödemelerinizin zamanlaması, kredi kartı ve kredi kullanımlarınız gibi faktörler puan hesaplamasında dikkate alınır. Kredi notları 0 ve 1900 arasında değişmektedir. Eğer kredi notunuz kötü denilecek puan aralığındaysa bankalardan özellikle kredi çekimi bakımından sorun yaşamanız mümkündür. Kredi notunuzun iyi durumda olması finansal olarak itibarınızı yansıtır, bu nedenle mali durumunuz için oldukça önemli bir göstergedir.

Hangi Durumlarda Kredi Notunuz Riskli Olarak Görülür?

Kredi notunuz bir başka şekilde ifade edecek olursak sizin kredi kullanımınız açısından riskli bir müşteri olup olmadığınızı belirler. Kredi notunuzun riskli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  • Kredi puanınız 0-799 arasında bir değerdeyse bankalar açısından çok riskli bir müşterisiniz

  • 800-1299 puan aralığında iseniz riskiniz orta düzey olarak değerlendirilir

  • 1300-1499 puan aralığında iseniz riskiniz düşüktür ama iyi bir puan değildir

  • 1500-1699 puan aralığında iseniz kredi notunuz iyidir

  • 1700 ve üstü puan ise bankalarca çok iyi bir not olarak görülür

Görüldüğü üzere 1500 puan altındaki kredi notları bankalarca iyi bir not değildir. Riskli gruplar bu sınırın aşağısındaki bir puana sahip olan müşterilerdir.

kredi-notu-hakkinda-bilgi.jpg

Kredi Puanınız Yükseltilebilir mi?

Nakit para ihtiyacınız acil olarak karşılanması gerektiğinde başvuracağınız ilk yollardan biri bankalardan kredi kullanmak olacaktır. Nakit para ihtiyacı dışında kredi kartlarınızın limitini yükseltmek de isteyebilirsiniz. Ya da kredi kullanımlarınızda miktarı arttırma talebiniz olabilir. Bu gibi durumlarda başvurularınızın banka tarafından olumlu yanıt almasında en etkili faktör kredi notunuzun iyi bir puan aralığında olmasıdır.

Kredi notunuz 1500’ün altındaysa kredi kullanımız mümkündür fakat şartlar daha farklı olacaktır. Örneğin daha az kredi kullanabilir ya da kredi kartınızın limitini daha düşük bir miktarda arttırabilirsiniz. Kredi puanınızı yükseltmek için öncelikle borçlarınız varsa bunları kapatma yoluna gitmeli aynı zamanda düzenli bir şekilde kredi kartı kullanımınıza devam etmelisiniz. Kartınızın ödemelerini düzenli olarak yapmanız puanınızı yükseltecektir. Aynı zamanda otomatik ödeme talimatı gibi yöntemleri de tercih edebilirsiniz. Düzenli ödemeler ve borçların azaltılıp kapatılması kredi notunuzu arttırır. Kredi notu öğrenme bankalar veya Findex üyeliği ile mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Kırmızı Kalem Yiyen Kişiye Kredi Çıkar Mı?

Kredi Notunuzu Kolaylıkla Öğrenebilirsiniz

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim? Kredi notunu isterseniz başvuru esnasında bankalardan isterseniz Findex’e üye olarak öğrenebilirsiniz. Kredi risk analiz raporunuz banka tarafından size belli bir ücret karşılığında sunulmaktadır. Talebinizi bankaya ileterek kredi notunuzu öğrenebilir ve detayları inceleyebilirsiniz. Bunun dışında Findex ‘in web sitesine üye olabilirsiniz. Findex, Kredi Kayıt Bürosunca hesaplanan notunuzun duyurulduğu kurumdur. Web sitesi üyeliği ile kredi notunuzu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Kredi notunuza özen göstermeniz ve bu notu dikkatlice takip etmeniz, finansal ihtiyaçlarınızı bankalardan rahatça karşılayabilmeniz adına oldukça önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ