Kosgebden Kredi Nasıl Alınır – Kosgeb Başvurusu

Paylaş
 

Girişimcilere faizsiz kredi desteği sunan kosgeb sayesinde iş kurabilir veya var olan işinizi daha da geliştirebilirsiniz. Kosgebden kredi nasıl alınırkosgeb başvurusu nasıl yapılır ?

İş kurmak isteyen ve bununla ilgili hayalleri olan girişimcilerin bu hayallerini gerçekleştirmemeleri için belirli bir sermayelerinin olması aşikâr. Girişimcilerin bu sermayelerinin olmadığı durumlarda ise krediler ve devlet tarafından hibe destekleri devreye girmekte.  Girişimci makul bir planlama ve stratejiyle KOSGEB(Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı )’e başvurması durumunda bu hibe ve kredi seçeneklerinden faydalanabiliyor. Tabi ki bundan faydalanabilmek için sadece iyi bir fikrimizin olması yeterli olmayabiliyor.  Bu kredileri ve hibelerin verilmesine KOSGEB in öne sunduğu şartlara uymak gerekiyor. Peki, nedir bu şartlar?

Kosgebden Kredi Alma Şartları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelikle makul ve uygulanabilir bir iş planımızın olması gerekiyor.  İkinci olarak KOSGEB in verdiği 70 saatlik bir eğitim süreci bizleri bekliyor. Bu eğitim süresi tamamlandığında kursiyerlere KOSGEB tarafından bizlere Girişimci Eğitim Sertifikası veriliyor. Bu sertifikayı alan girişimciler de işyeri kurduklarında yaptıkları ve harcamalarda, bayan girişimciler faturalandırdıkları harcamaların %90ını,  erkek girişimciler de faturalandırdıkları harcamaların %70’i olmak üzere hibe kullanmaları veya sıfır faizle geri ödeme planları oluşturulan destek kredileri kullanmalarının önü açılmış olmaktadır. Bunun içinde işyerinin kurumunda ve işletmesinde kullanılmak üzere satın alınan demirbaşlar, sarf malzemeler, hammaddeler veya işletmelerin satacakları mallar olacak şekilde bu hibeyi kullanmaları gerekmektedir.

Kosgeb’den Kredi Nasıl Alınır

Aslında bu hibe ve kredilerin mantığı girişimcilere maddi kaynak sağlamanın yanında, ihtiyaç duydukları sermayenin karşılanması böylelikle girişimlerin daha sağlam temellerle desteklenmesi amaçlanmaktadır. Bunun yanında bu destekleri alamama durumlarına da değinmek gerekmektedir. Girişimcilerin bu kredileri alma aşamalarından birisi de bankalardan teminat mektupları almalarıdır. Kişilerin borçlu oldukları durumlarda bu belgeleri alamayacağı öngörülürse bu krediyi kullanamayacak olmaları da aşikârdır. Bunun yanında hayvancılık yapmak isteyen girişimcilere, canlı hayvan alımlarında bu kredi verilmemekte bunun yerine tarımsal aletlerde ve süt sağım makinaları satın alınmasında destekler sağlanmaktadır. Yolcu taşımacılığı yapmayı planlayan girişimciler için de araç satın alımlarında değil de yazıhanelerinde ve kullanabilecekleri sarf malzemelerde geçerli olmak üzere krediler verilmektedir.

kosgeb kredi başvurusu

kosgeb kredi başvurusu

Sizlerin de parlak bir iş fikriniz, kendinize girişimcilik konusunda güveniniz ve girişimcilik ruhuna sahip olmanız durumunda bir devlet teşviki olan KOSGEB girişimci destek hibe ve kredilerine başvurabilir, onaylanması durumunda girişimcilik hayallerine hemen kavuşabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status