Kredi Notu Sorgulama

KOSGEB Desteklenen Sektörler

Küçük ve orta ölçekli girişimcilerin rekabet güçlerini geliştirmeleri için destek ve hizmet sunan, ekonomik ve sosyal kalkınmadaki güçlerini arttıran 1990 yılında kurulmuş olan kamu kuruluşudur. Uygulamalı girişimcilik eğitimleri vererek, başarılı işletmelerin kurulmasını, kurulan işin yürütülmesi konusunda bilgi ve becerinin arttırılmasını, girişimcinin kendi sorumluluklarının farkında olmasını ve iş fikirlerine ait iş projelerini hazırlayabilme becerisini kazanmasını sağlamayı hedefler. Uygulamalı olarak verilen girişimcilik eğitimleri KOSGEB birimleri tarafından düzenlenir. En az 32 saat sürer, genel katılıma açıktır ve ücretsizdir.

KOSGEB Eğitiminden Sonrası?

KOSGEB uygulamalı eğitimine katılımdan sonra sahip olunan sertifika ile KOSGEB’in sunduğu desteklerden yararlanma hakkı kazanılmış olunur ve bu hak süre sınırlaması olmaksızın bir defaya mahsustur. Şahıs olarak, şirket olarak veya ortak olarak kurulabilecek işletmelerde uygulamalı eğitimi almış olan girişimci kendi hakkı kadar destekten faydalanır. Ortak olarak kurulan işletmelerde her iki ortak katılım belgesine sahip olsa bile sadece bir hak oranında destek alınabilir. Uygulamalı eğitimde öğretildiği gibi iş projesi hazırlanır ne KOSGEB’in onayına sunulur. İş projesinin onaylanması ardından başvurulan destek programı kapsamında faydalanma hakkı başlamış olur. Tüm işlemlerin birinci adımı girişimci tarafından gerçekleşir, resmi olarak belgelenir ve KOSGEB’e sunularak destek talep edilir. Proje kapsamında şirket açılış giderleri, demirbaş giderleri, kira giderleri, personel giderleri, genel giderler olmak üzere aylık olarak gider karşılıkları KOSGEB tarafından girişimciye hibe edilir. Katılınmış olan programda şartlar en başından bellidir. Her programda hibe desteği bulunmayabilir veya rakam her programda farklı olabilir. Başlangıçta KOSGEB girişimciye bir bütçe ayırmamaktadır. Buradaki amaç zaten sektöre dahil olacak olan girişimciyi desteklemek ve kalıcı olmasını sağlamaktır.

Hangi Sektörlerde İş Yapılabilir?

KOSGEB desteklenen sektörler için öncelikle destek programları sunar. Bu destek programlarının altında desteklenen sektörler ve kollar vardır. KOSGEB desteklenen sektörler için sunduğu programlarda eğitim alınır ve bu eğitimden sonra katılım sertifikası ile girişimci desteklenen sektörlerden birinde iş yapmak üzere başvuruda bulunma hakkı kazanır. Genel olarak üretime dayalı alanlarda destek vermeyi hedefleyen KOSGEB’in aynı zamanda amacı istihdam sağlamaktır. Üretim amaçlı kurulmuş olan veya geliştirilecek olan bir firmada personel ihtiyacı olacaktır ve yeni personel işe alımı ile istihdam sağlanarak ülke ekonomisine ve işsiz insan sınıfına destek sağlanmış olacaktır. Bu sebeple genel olarak destekler üretim üzerine yönelmiştir.

KOSGEB Desteklenen Sektörler

Sunulan destek programlarının kullanım sektörleri belirlidir. Desteklenen sektörler dışında kullanılmaz. KOSGEB Desteklenen Sektörler madencilik, imalat, elektrik, su, inşaat, toptan ve perakende ticaret, ulaştırma, konaklama, bilgi ve iletişim, finans ve sigorta, kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor gibi bir çok sektörü kapsamaktadır. Oldukça uzun bir listeye sahip olan proje desteklerinin detayları KOSGEB sitesinde yer almaktadır. Ana başlıklar olarak belirlenen KOSGEB Desteklenen Sektörler kendi içinde alt başlıklara ayrılır. Bu alt başlıklar dahilinde, ana sektörünüz içinde yapmak istediğiniz işin detayına göre KOSGEB desteği kapsamında olup olmadığını görebilirsiniz. Örneğin imalat dendiğinde akla bir çok fikir gelebilecek bir sektör olduğundan dolayı alt başlıklar ile nelerin imalatının destekleneceği listelenmiştir. Bu ayrıntıları göz önünde bulundurarak proje hazırlamak gerekir.

KOSGEB Desteklenen Sektörler içinde tüm ana desteklerin altında alt başlıklar vardır ve bunlar için atanmış olan nace kodları bulunur. Oldukça uzun bir listeden oluşan alt başlıklarda ana işin dallarına sağlanan destekleri içerir. Taş kömürü madenciliğinden linyit çıkarımına kadar, gıda ürünlerinin imalatından tekstil ürünlerinin imalatına kadar uzanan en detaylı ve uzun liste olan imalat grubudur. Elektrik enerjisi üretimi ve dağıtımını kapsayan kollar mevcuttur. Suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması ve atıkların geri kazanımı kapsayan bölümler ve inşaat sektörü altında, bina inşaatı yapımından proje geliştirilmesine uzanan dallar mevcuttur. Kara taşıtlarının ticareti ve onarımından, boru hattı taşımacılığı, demiryolu yük taşımacılığı, şehirlerarası yolcu taşımacılığını içeren lojistik alt dallara kadar uzanan sektörler bulunur. Konaklama, oteller, moteller, pansiyonlar, tatil amaçlı kısa süreli konaklama hizmeti veren yerleri kapsayan alt sektörler, faktöring ve sigorta acentalarının faaliyetleri ile ilgili alt kollar, kütüphaneler, arşivler, müzeler ve diğer kültürel faaliyetli işletmeler gibi bir çok sektör yer alır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.