Kredi Notu Sorgulama

Konut Sigortası ve DASK Arasında Fark Nedir?

Konut Sigortası ve DASK Arasında Fark Nedir?

Sigorta herkesin yaptırması gereken bir garanti olarak düşünülmelidir. Sahip olunan ev araba gibi mallar için sigorta yapmak sizi güvence altına tutması ile beraber, ayrıca bir de tehlikeli durumlarda sizin maddi hasarlarınızın karşılaması adına sizi daha huzurlu yapacaktır. Bu gibi durumlara örnek verilecek olunur ise su basma olarak da değerlendirilebilir. Evde açık olarak kalmış olan musluklarda ve ya da su tesisatlarında çıkabilecek arızalar nedeni ile evin su basması oluşabilir. Bu gibi konutlarınızın başına gelebilecek durumlar da sigorta yaptırarak maddi hasarlarınızı karşılayabilirsiniz. Buna ek olarak gelebilecek en büyük tehlikelerden bir tanesi de hırsızlık olarak bilinir. Yaygın bir hal alan hırsızlık için alınacak en büyük tedbir de yine sigorta yaptırmak olacaktır. Bu gibi durumlar da sigorta yaptırmak aniden başınıza gelebilecek tehlikeler karşısında çok fazla faydalı bir durum haline gelir. Birçok insan bu konu hakkında az bir bilgiye sahip olması ile birlikte bu konu hakkında çok fazla merak edilen sorular mevcuttur. Bu sorulardan bir tanesi de konut sigortası ve DASK arasındaki farklar olmuştur.

Konut Sigortası ve DASK Arasındaki Farklar?

Öncelikli olarak konut sigortası kapsamı içerisinde neler olduğu konusunda değinerek aradaki fark daha iyi anlaşılabilir. Konut sigortası hırsızlıktan su basma gibi tüm olayları güvence altına alır. Güvenceler sadece bu kadar ile sınırlı kalmaz. Halk içerisinde oluşan karışıklıklar içerisinde oluşabilecek konutunuzdaki herhangi bir zarar da konut sigortası tarafından karşılanır. Bu durumlara ek olarak:

dask-ile-konut-sigortasi-arasindaki-fark.jpg

  • Bu gibi zararların konutun kirasını düşürmesi

  • İzolasyondan kaynaklı konutta oluşabilecek zararlar

  • Arızaların ve ya da kesilme gibi durumlar da oluşabilecek zararlarda

Birçok kişi konut sigortası yapar iken deprem gibi doğal afet olaylarına karşı güvence sağlayıp sağlamadığını merak eder. Aslında konut sigortası bu durumu isteğe bağlı olarak karşılar.

İlginizi Çekebilir:  Konut Sigortası Hangi Riskleri Kapsar?

Dask Sigortası Neleri Kapsar?

Dask sigortası depremden oluşacak zararları karşılar. Konut sigortası ise isteğe bağlı olarak yapılabilir. Dask daha spesifik olduğu için dask ve konut sigortası fiyatları kıyaslandığı zaman konut sigortası çok daha pahalı olarak bilinir. Konut sigortası durumunda ek olarak depreme karşı da sigorta yapılması durumun da bu miktar daha da artar. DASK sigortası özel olarak doğal afetlerden biri olan depreme karşı size güvence verir. Aralarındaki fark tam olarak konut sigortasının su basması hırsızlık ve daha çeşitli zararları karşılaması olarak bilinir.

Konut Poliçesi Zorunlu Mu ?

Yine bir diğer merak edilen konulardan birisi de konut poliçesinin zorunlu olup olmadığı olmuştur. Bu sigorta kredi alınır iken yasalar gereğince zorunlu olarak kılınmadığı için yaptırılması tamamen kişiye kalmıştır. Bu yüzden bu sorunun cevabı kişiye bağlıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ