Kredi Notu Sorgulama

Konut Kredisi Ödenmediğinde Ne Olur?

Konut Kredisi Ödenmediğinde Ne Olur?

Hayal kurduğu evi almak ya da kiradan kurtularak artık kendi evinin sahibi olmak isteyen kişilerin peşinat birikimine sahip olmaları durumunda konut kredisi kullanarak ev sahibi olma fırsatları bulunmaktadır. Ancak konut kredisi başvurusu formunu doldurmadan önce mutlaka kişinin iyi bir ödeme planı oluşturması ve mutlaka zorluğa düşmeden ödeyeceği bir kredi limiti belirlemesi aksi durumda kredi kullanmaktan vazgeçmesi önemlidir. Peki, konut kredisi ödenmediğinde ne olur?

Konut Kredisini Ödeyemeyince Ne Olur?

Bilindiği üzere konut kredisi paketleri ipotekli krediler kapsamında olup bankanın koyduğu bu ipotek konut kredisi ödenmezse borcun tahsili için kullanılabilmektedir. Yani konut kredinizi ödemezseniz banka ipotek hakkını kullanarak evi satma hakkına sahiptir. Yapılan bu satış üzerinden banka toplam borcunu tahsil eder ve toplam satış tutarı üzerinden düşerek kalan bir tutar bulunursa bunu krediyi kullanan kişiye öder.

Konut Kredisi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Burada bankanın izleyeceği yol tamamen kendi tasarrufuna bırakılır. Yani konut kredisi ödenmediği durumda banka isterse alacağın tahsili için ipoteği devreye sokarak parayı tahsil edebileceği gibi aynı zamanda isterse konut kredisi kefili olarak imza atan kişiden borcun tahsilini isteyebilir. Bu durumda kefil konut kredisi borcunu ödemekle yükümlüdür.

Konut Kredisi İcra İşlemleri 

Konut kredisini ödemeyen kişilerin karşı karşıya kalacakları belir bir prosedür bulunmaktadır. Banka mümkün olduğunca yasal işlem başlatmadan kredinin tahsilini amaçlar. Ancak yapılan tüm ertelemeler rağmen 3 hesap kesim dönemi boyunca borcunu ödemeyen kişiler hakkında ipotekli kredinin ödenmemesi durumunda başlatılan icra süreci başlatılır ve banka avukatı tarafından yasal işlemler başlatılarak alacağın tahsili için ipotekli konutun satışı gerçekleştirilir.

İlginizi Çekebilir:  Maaşa Göre Konut Kredisi Hesaplama
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ