Kredi Notu Sorgulama

Konut Kredisi Faiz Oranları 2017

Konut Kredisi Faiz Oranları 2017

Ülkemizde bankacılık alanında faaliyet gösteren bankalar ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan kamu bankaları Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Banktır. Özel bankalardan ise en çok işlem yapanlar Garanti Bankası, İş Bankası, Deniz Bank ve diğer özel bankalardır. Bunlar arasında yer alan Garanti bankası müşterilerine çeşitli imkânlar sunmaktadır.

Ülkemizde Bankacılığın Faaliyet Alanları

Ülkemizin iş ve işlem yapan bankalar genelde para transferi, vadesiz ve vadeli hesaplar, maaş ödemeleri, kredi imkânları ve kredi kartı gibi iş ve işlemleri yapmaktadır.

Bankaların Kredi İmkânları

Bankalar kendi kredi çeşitleri olarak çeşitli krediler tanımlasa da genelde krediler üç ana başlık altında verilmektedir. Bunlar Konut kredisi, taşı kredisi ve ihtiyaç kredileridir. Bunlar arasında en fazla tercih edileni ise konut kredileridir.

Konut Kredilerin Kullanılması

Ülkemizde son yıllarda inşaat sektörünün gelişmesi ve ilerlemesi sayesinde konut yapımı hızla yapılmaktadır. Buna paralel olarak bankaların faiz oranlarında meydana gelen düşüşler ile birlikte konut piyasası hareketlenmektedir. Bankalar konutlara rayiç bedelin %80 ine kadar kredi olanağı sunmaktadır. Bu kredilerin uzun vade ve düşük faiz olarak verildiği bilinmektedir.

Kredilerin Vade Oranları ve Faiz Miktarı

Genelde bankalar konut kredilerinde uyguladıkları faiz oranları aylık % 0,88 ile %1,10 arasında değişmektedir. Bu alınan faiz kararlarında ülkelerin Merkez Bankalarının aldıkları faiz kararları etkilidir. Bu alınan faiz kararları sonrasında bankalarda buna uygun olarak faiz oranlarını değiştirmektedir. Şu anda ülkemizde en uygun konut kredisini Ziraat Bankası aylık % 0,88 ile vermektedir. Vade uzunluğu ise 0-120 ay olarak verilmektedir. Fakat ülkemizde bulunan bazı özel bankalar bu vade uzunluğunu 0-240 aya kadar uzatmaktadır. Bu uzun vadelerin faiz oranları da %1,15 ile %1,18 arasında değişmektedir.

İlginizi Çekebilir:  T.C. ile Kredi Sorgulama Nasıl Yapılır?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ