Kişiler icralık olduğunda bankalardan kredi alabilir mi

Paylaş
 

İcralık olma çok ciddi bir durum ile karşı karşıya kalmaktadır zira günümüzde bir şahıs veya kurum icralık olduğunda durum çok zor şartları devreye sokmaktadır. Şahısların veya kurumların mal varlığını doğrudan ilgilendiren icralık, söz konusu olduğunda üzerinize kayıtlı hangi mallar var ise o anda icra memurları tarafından el konulması anlamı da ortaya çıkmaktadır.

İcra Takibi Nedir

İcralık bir diğer adı ile icra takibi ile bütünleşmektedir. Yani borçlu olduğunuz şahıs veya kurum tarafından hakkınızda icra takibinin başlatılması durumudur. Siz birinden borç almışsınız ve borca karşılık senet imzalamışsınız ancak senetinizi günü geldiği halde ödemediğinizi farz edersek ve borçlu olduğunuz kişilere de ulaşmadan haber vermediğinizde, karşı taraf lehinize icra takibi açabilir ve adreste bulunan mal varlığınıza ambargo yani haciz bırakabilir. ”Ben borcumu alamadım ve bu borca karşılık hem mal varlığınızı alabilir hem de sizi yasal yollar ile cezalandırabilir” denilebilir. Ancak burada mal varlığına el konulması için yani haciz işlemlerini başlatmak için ”icra müdürlüğü” ne başvurmanız gerekmektedir. Bu şekilde giden icralık ve haciz durumlarında borçlu olunan şahıslardan bedel alınabilir.

Bankalardan icralık olma durumu

Borçlu olduğunuz kurum veya şahıs yerine bankayı esas aldığımızda, bankalardan aldığınız kredi kartları veya kredi tutarlarını geri ödeme planlarında yaşanan aksaklıklar veya geri ödememe durumunda, bankanın sizleri icraya vermesidir diyebiliriz. Bu diğer kısma göre daha kötü sonuçlar doğurmaktadır. Banka genellikle yasal yollar ile hakkını sonuna kadar aradığından borç yaptınız kaçtınız bana bir şey olma diyemiyorsunuz.

icralık olanlar kredi alabilir mi

icralık olanlar kredi alabilir mi

Biz gelen sorulardan bazılarında ” bankalardan icralık oldum yeniden kredi alabilir miyim ” tarzında sorular yöneltilmekte. Akbank kredi ekibinden gelen sorular üzerine yaptığımız diyaloglarda bir sonuca varıldığını anladık. İkili konuşmamızda aynen şu sonucu vardır. Kişiler banka borçlarını kesinlikle ödememezlik yapmamalıdır zira yapılmayan her ödeme ve günü geçen her ödeme tarihi kişilerin hem kredi notunda düşmeye hem de kredi sicilinde kötü bir duruma neden olacaktır. Bu yüzden kişiler eğer ki icralık olmuş ise öncelikle borçlu olduğu bankadaki borcunu yapılandırdıktan sonra farklı bir bankadan kredi çekebilmektedir.

Kişiler icralık olduğunda bankalardan kredi alabilir mi

Bankalardan icralık olan şahıslar kredi çekebiliyor anladığımız kadarı ile. Bizde bundan ilham alarak icralık olan bir arkadaşımız ile olan iletişimlerimizde durumu kendilerine izah ederek yol göstermeye çalıştık. Sonucu incelediğimizde haklı olduğumuzu fark ettik. Yani öncelikle icralık olduğunuz bankaya gidiyorsunuz ve icralık durumunuzu gözden geçirilmesini ve yeniden yapılandırılmasını talep edeceksiniz. Sonrasında yapılandırma aşamasından bir sonraki evrede farklı bankadan kredi çekerek önceki kredi borcunuzu kapatmanızı öneriyoruz.

DMCA.com Protection Status