Kira Vergisinden Muaf Olmanın Yolları

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ev sahipleri için kanunlarca belirlenmiş bazı uygulamalar mevcuttur. Bu yazımızda ev sahiplerinin kira vergisi hususunda dikkat etmesi gereken bazı konulardan ve kira vergisinden muaf olmanın yolları nelerdir? gibi konulardan bahsedilecek. Eğer hem ev sahibi hem de kiracıysanız, yani size ait bir ev olabilir ve kendiniz de başka bir evde kiracı olarak ikametgah ediyor olabilirsiniz. Bu durumda olanlar için, mal sahibinin kira gelirlerini vergi dairesine mutlaka bildirmesi gereklidir.

Bu işlemden sonra ödediği kirayı, kendinin almış olduğu kiradan düştüğü takdirde vergi ödemesine gerek kalmayacaktır. Eğer bireyler ödedikleri kirayı, aldığı kiradan düşmek istedikleri takdirde gerçek gider adlı yöntemi seçmeleri gerekmektedir. Eğer daha önceden ev kira bedelini beyan edip, götürü gider yöntemini seçtiyseniz, bu yöntemi iki yıl süresince kullanmanız gerekmektedir.

Şayet yurt dışında kira ödüyorsanız, ya da orada geçici bir zaman zarfı için bulunuyorsanız; oraya ödemiş olduğunuz kira bedeli, Türkiye’den almış olduğunuz bir kira varsa gerçek gider yöntemini seçmek şartıyla Türkiye’de aldıkları kiradan düşebilirler. Fakat yurt dışında işçi olarak çalışmaya devam eden Türk vatandaşları dar mükellef statüsünde olduklarından bu imkandan yararlanamazlar. Eğer ki kiraya verdiğiniz evi yeni üzerinize aldıysanız, satın aldığınız yıldan başlayarak toplamda beş yıl boyunca satın alma bedelinin %5’ini, o evden aldığınız kira bedelinden düşerek hiç vergi ödemeyebilirsiniz.

Kiraya verilen iş yeri ya da evinizi, banka kredisi çekerek aldıysanız bildirimini yapacağınız kira ücretinden, ödediğiniz faizi düşebilirsiniz. Diğer bir husus ise, kiraya verilen evin yeni alınması kirasının bildiriminin yapılmamasını gerektirmez. Sadece elde edilen gelirden evin bedelinin %5’inin gelirden ayrıca indirilmesi imkanını sizlere sunmaktadır. Vergi çıkmaması ise, beyanname verilmemesi anlamına gelmemektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status