Kendi Kredi Notumu Hızlıca Nasıl Artırabilirim

Paylaş
 

Kredi notu şahısların bankalardan kredi çekmesi veya kredi kartı başvurusu yapması için son derece önemli bir faktördür.

Bankalardan almış olduğumuz her hizmet ve ürün belli bir takip dâhilinde adımıza bir sicil notu oluşturmaktadır. Bu sicil notu olarak tanımlanan bir veya birden fazla banka ile geçmişten günümüze değin almış olduğumuz kredi ve kredi ürünlerinin kullanımı, ödeme durumu gibi kriterlerin puanlanarak değerlendirildiği kredi notudur. Kredi notu her bir tüketici için kredi kayıt bürosu tarafından bankalarla olan finansal geçmişin özetini göstermektedir. Bir tüketici herhangi bir yılda herhangi bir vade ile çekmiş olduğunu kredi taksitlerinin ödemesini düzenli yapıyor mu? Bu tüketici kredi ödemesi yaparken başka bir kredi ürünü talebinde bulunmuş mu? Kredi ürünleri ile beraber avans ve ek hesap kullanımı yapmış mı? Ödemeleri düzenli mi yoksa aksatarak mı yapmış?tüm bu soruların hepsi kredi notunun oluşumu ve takibi için en önemli etkenlerdendir. Bu soruların cevabının değerlendirilmesi kredi kayıt bürosu tarafından en güncel hali ile takip edilmekte ve tüketicinin içinde bulunduğu en yakın zaman dilimine ait kredi notunu çıkarmaktadır.

Kredi notu nedir? Kredi Notu Nasıl Artar?

Kredi notu kredi kayıt bürosu tarafından 1- 1900 sayı değerleri arasında tüketicinin finansal performansına göre değişen bir puanlamadan meydana gelmektedir. Tüketicinin kredi notunun iyi olması yukarda belirtilen sorulardaki aksamaları yapmaması ve olabildiğince pozitif bir tüketici profili oluşturmasına bağlıdır. Kredi notundaki sayı değeri düştükçe tüketicinin finansal performansı düşmekte, yükseldikçe tüketicinin performansı yükselmektedir. Kredi notunun düşük olması bankaların tüketiciye olan güvenini düşürmektedir.

kredi notu nasıl artar

kredi notu nasıl artar

Tüketici bu durumda bankaların gözünde negatif bir profil sergilemiş olur. Tüketicilerin bu durumu pozitif yönde değiştirmesi mümkündür. Bunu merak eden tüketiciler Kredi notunu hızlıca nasıl artırabilirim? Sorusuna verilecek cevabı merak etmektedirler. Bu soruya şu şekilde cevap vermek mümkün. Tüketici kredi ve kredilere ilişkin borcunu kapatma imkanı mevcutsa hemen kapatmalıdır. Ek hesap, avans kredi, artı para gibi küçük kredi ürünlerini kullanmamayı tercih etmelidir. Kredi ve kredi ürünlerini kapatma imkânı yoksa bile bunların ödemesini geciktirmeden düzenli olarak yapmalıdır. Bu şekilde hareket eden tüketicinin kredi notu yükselecektir.

DMCA.com Protection Status