Katılım Bankası Nedir?

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Katılım bankacılığının en önemli özelliği faiz uygulamasının olmamasıdır. Bu özelliğe uygun her türlü bankacılık faaliyetini icra eden kara ve zarara dâhil olma durumuna göre fon toplayarak, ticaret, finansal kiralama ve ortaklık uygulamaları ile fon kullanımını sağlayan bir bankacılık modelidir.

Katılım Bankasının Özellikleri Nelerdir?

Katılım Bankasının isminde bulunan katılım sözcüğü yapılan bankacılık hizmetlerinin kar ve zarar prensiplerine katılma usullerinin yerine getirildiği bir bankacılık anlayışını ifade etmektedir. Bu bankalar tasarruf sahiplerinden elde ettikleri fonları, faiz işlemeyen finansman usulleri dâhilinde ticaret ve sanayi alanlarında kullanarak, ortaya çıkan kar ve zararı tasarruf sahipleri ile paylaşmaktadırlar. Para birimleri olarak fonlar TL, EURO VE USD bazında vadeli hesaplarda toplanmaktadır.

Bunun yanı sıra kurumsal finansman desteği, finansal kiralama, bireysel finansman destekleri, kar ve zarar ortaklığı gibi durumlar ile değerlendirilmektedir. Katılım bankacılığının en temel özelliği faizsizlik prensipleri temel alınarak katılımcıların akar ya da zarar durumuna göre gelir sağlamayı ilke edinin bir sistemdir. Kredi talep eden tüketicilere direk anaparayı ödememektedir. Bunun yerine leasing diye bilinen müşterilerin ihtiyaç duydukları malları satıcılardan peşin olarak alarak müşterilere vadeli olarak satma yöntemini uygulamaktadır. Genel anlamda kiralama sisteminin içeriğini içermektedir.

Genel olarak faiz, bankalar tarafından verilen ödünç paranın vadeler nedeniyle miktarları önceden belirlenen sabit bir fazlalık durumu ile geri ödenmesinin zorunlu olduğunu belirtilmesinden doğmaktadır. Diğer bankalar ise yani katılım bankaların haricindeki bankalar başta belirledikleri faiz oranları karşılığında müşterilerinden para toplamaktadırlar. Katılım bankalarında ise bundan farklı olarak toplanan fonların katılım sahiplerine belli bir gelir taahhüdünde bulunulmamaktadır. Ayrıca yatırılan anaparanın garantisi de yoktur. Katılım bankası ile diğer bankalar arasındaki bir başka fark ise katılım bankalarında nakit kredi sisteminin olmamasıdır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status