Katılım Bankası Nedir – Hangi Bankalar Katılımdır

katılım bankası
Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Katılım bankası olarak hizmet veren ülkemizde sayılı bankalar olduğunu biliyoruz. Bu bankaların amacının neler olduğunu ve hangileri olduğunu bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Katılım Bankası, faizsiz kazanç prensibine göre çalışan, bankacılık operasyonlarını faizsiz bankacılık şartlarına uygun olarak gerçekleştiren, müşterilerine ‘katılım’ ibaresi üzerinden kar ve zarara ortak olma fırsatı sunan, fon toplayıp elde edilen değeri kar payı üzerinden müşterilerine dağıtmayı hedefleyen yeni nesil bir bankacılık sistemidir.

Katılım bankalarının temel prensibi, müşterilerinden toplanan fon ve değerlerin şirketlere veya sanayi kuruluşlarına kullandırılan kredilere aktarılması ve şirketlerin gerçekleştirdikleri operasyonlar üzerinden elde edilen değer fazlasının kar payı olarak yatırılan fon katsayısına göre tekrar banka müşterilerine faizsiz ile ilkesi prensibine bağlı kalmak kaydıyla ‘kar payı’ olarak dağıtılması ilkesine dayanır.

Katılım bankalarını klasik bankalardan ayıran en önemli özelliği, anaparaya belirli bir faiz oranına göre garanti vermemesi ve fonlamaya dayalı bir gelir taahhüdü sunmaması. Ayrıca katılım bankaları nakit kredi sistemi opsiyonu da bulundurmaz. Tüm işlemler ve operasyonlar, reel ekonomik veriler üzerinden ve kayıtlı-faturalı işlemlerin finanse edilerek fonlanması ilkesine dayanarak gerçekleştirilir. Katılım bankalarında da normal bankacılıkta olduğu gibi zarar edilebilme riski her zaman vardır. Doğru ve zamanlaması iyi tanımlanmış bir yatırım, fon kaybı riskini düşürse de, katılım bankalarında da her zaman öngörülebilir bir risk değerlemesi mevcuttur.

Katılım bankası nedir- hangi bankalar katılımdır diye soracak olursak ve özetlersek; katılım bankalarının faizsiz bankacılık ilkesi ve kar payı ortaklığı prensiplerine dayanan bir bankacılık modeli olduğunu söyleyebiliriz. Dünya’da özellikle Müslüman coğrafyalarda popülaritesini arttıran katılım bankaları, faiz konusunda hassasiyet gösteren ve faizli klasik bankacılık modellerini dini veya kişisel nedenlerle kullanmayı reddeden bireyler için kendilerinin fon ve sermayelerini kullanabilecekleri yeni bir alan oluşturmuştur.

katılım bankası

katılım bankası

Ülkemizdeki Katılım Bankaları Hangileridir

Ülkemizde de popülerliği her geçen gün artan katılım bankalarına yönelik yeni yatırımlar ve girişimler mevcuttur. Türkiye’de hali hazırda hizmet veren 6 katılım bankası mevcuttur. Al Baraka, Bank Asya, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım bankaları katılım bankacılığı alanında hizmet veren Türk bankalarıdır.

Sadece Müslüman coÄŸrafyada veya Türkiye’de deÄŸil dünyanın her yerinde katılım bankaları mevcuttur. Union Bank OF Switzerland, HSBC, Union Bank, GoldmanSachs gibi uluslararası bankalar da geliÅŸen sermaye koÅŸulları ve Müslüman yatırımcılarının faizsiz iÅŸlem hassasiyetine paralel olarak, katılım bankası birimleri kurmakta ve müşterilerine bu doÄŸrultuda hizmet vermektedirler.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status