Katılım Bankacılığı Diğer adıyla Faizsiz finans Kurumları nedir

Katılım Bankası
Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bankalar yapıları ve kuruluş gayelerinden dolayı işlerini faiz ile yapmaktadır. Verdikleri kredinin geri ödemesinde faiz olarak ek bir gelir sağlamaktadır. Aynı şekilde kişilerin bankaya yatırdıkları paralara da faiz işletmektedir.

Böyle olunca faiz konusunda duyarlılığı olan kişilerin mevduatlarının ekonomiye katılması amaçlanarak kar/zarar ortaklığı prensibini esas alan katılım bankaları kurulmuştur. Bunlar yaptıkları işlerden kar/zarar hesabı yaparak katılımcılarına kazançlarından paylar vermektedirler.

Bu tür kurumlara tasarruf sahiplerinden aldıkları mevduatları direk sanayiye aktararak ya da ticaret yaparak kazanç sağlamaktadırlar. Sağladıkları kazançtan da kendi çalışma giderlerini ve faaliyet giderlerini düşerek geri kalan kârı mevduat sahiplerine mevduatları oranında dağıtmaktadırlar.

Katılım Bankası

Katılım Bankası

Katılım bankaları hangi faaliyetlerden kazanç sağlamaktadırlar?

  • Kârlı gördükleri ticaret ya da sanayi ÅŸirketlerine uzun vadeli ortak olmaktadırlar.
  • Sanayide kullanılan sanayi ve üretim tesislerinin peÅŸin alınarak taksit ile fabrika kuracaklara satılmasından kazanç saÄŸlamaktadırlar.
  • Leasing yöntemi ile ilk baÅŸta üretim makinelerini alamayan sanayici için o malı kendi adına alıp sanayiciye kiralama yöntemi ile kazanç elde edilmesi.
  • Ev yada araba almak isteyen fakat peÅŸin para temin edemeyen kiÅŸilerin beÄŸendikleri evleri arabaları kendisi üzerine alıp alıcıya taksitli satarak kazanç elde edilmesi.
  • Toplanan fonlar ile döviz ve altın alıp kazanç/kayıp elde edilmesi.
  • Toplanan fonlar ile emeklilik fonlarına destek olunması ve oralardan kazanç elde edilmesi
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

Katılım Bankacılığı Diğer adıyla Faizsiz finans Kurumları nedir İle Alakalı Kredi Notu Sorgulama Yazıları

DMCA.com Protection Status