Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar 2017

kara-listede-olanlara-kredi-veren-bankalar
Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Daha önce çekmiş olduğu kredi borçlarını ödeyemeyenler, aylık geliri ödemesi gereken kredi borcunun taksit tutarından düşük olan , icralık duruma düşen veya icralık duruma düşmek üzere olan kişier merkez bankası ve kredi kayıt bürosu tarafından belirlenen listeye eklenen kişilere kara listede olan kişiler adı verilir.  Kara listede bulunup 5 yıl içerisinde kişinin borçlarını kapatması durumunda kara listeden silinir. Kara listede bulunan kişiler borçları nedeniyle bu kişilere kredi almaları çok zordur. Ancak sicili bozuk olanlar ise kredi notu düşük olan kişilerdir bu kişiler bazı bankların kredi imkanlarından yararlanabilirler. Kara listede bulunan kişilerle Bozuk sicilli kişilerin farkı budur.  Kara listedeki  ve  bozuk sicilli kişileri bankalar bu açıdan ayrı tutarlar. Kara listedeki kişilere kredi verilmezken bozuk sicilli kişiler bazı bankaların kredi imkanından yararlanabilirler. Ülkemizde kredi veren bankalar Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bankası, Akbank,Şekerbank,Denizbank,Finans Bank, HSBC Bank,Odea Bank,ING Bank, Türk Ekonomi Bankası,Türkiye Garanti Bankası,Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, gibi bankalar ülkemizde kredi imkanı sunan bankalardır. Bu bankalarımıza kredi başvurusu yapabilir veya daha önceden bulunan kredi borcunuzunu kapatmak için yapılandırma yapabilir, kredi borcunuzu kapatmak için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bankaların uygun görmesi durumunda bozuk sicilli kişilerin borçlarını kapatmak için yapılandırma yapabilir veya borçlarını kapatmak için kredi çekebilirler. Sicili bozuk olan kişiler bankaların şubelerine giderek başvuruda bulunabilirler. Sicili bozuk olan kişilere internet bankacılığı üzerinden kredi veren bankalarda bulunmaktadır bu bankalarada internet bankacılığı siteleri üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Bozuk Sicile Kredi Veren Bankalar;

Sicili bozuk olan kişiler daha önceki almış oldukları kredilerde borçlarını ödememiş kişiler olup bunların kredi notu bu sebepten ötürü düşüktür. Bankalarında kredi verirken dikkat ettiği en önemli hususta kredi notu olduğundan böyle kişilerin kredi almaları biraz zordur. Ayriyaten kara listede bulunmayıp borcunu zamanında ödememiş kişilerde bozuk sicile sahip kişilerdir. Bankalar için daha önceden kredi çekmemiş kredi kartı kullanmamış kişilerde risk oluşturan kişilerdir. Bankalar sicili bozuk olan kişilere belli şartlarda kredi imkanı sağlamaktadırlar. Bozuk sicilli kişiler maaş bodrosuz, gelir belgesiz, senetsiz, kredi imkanından yararlanamazlar. Kara listede bulunan kişilerin maaşlarının belli bir kısmına icra konulduğu için kredi alırken buda maaş bodrosunda görüleceğinden bu şekilde kredi almalarıda çok zordur.  Kara listede bulunan kişilerde kefil gösterip kredi imkanından yararlanabilirler fakat bu kefilin bankanın istediği özellikleri taşıması gerekmektedir. Bir diğer yol ise kara listede bulunan kişiler kendi üzerlerine kayıtlı olan herhangi bir gayrimenkulü ipotek ettirerek ihtiyaçları olan kredi başvurusunda bulunabilirler.

İcralık Olanlara Kredi;

İcralık durumda olan bir kişi, başka bir bankaya kredi başvurusu yaptığında, büyük ihtimalle, kredi başvurusu red ile sonuçlanır. İcralık olan kişilerin yapması gereken kredi borcu olan bankalarıyla görüşmeleri ve bankalar bu kişiler için ödeme konusunda yapılandırma yapıp borçlarını bu şekilde kapatmaları gerekir. İcralık olan kişierin bankasıyla görüştükten sonra belirli faiz oranları ile borçlarını uzun vadede taksitlendirerek borçlarını ödemeleri mümkündür. Bankanın yaptığı taksitlendirme sonucunda borçlarını kapatmaları durumda ise kara listeden çıkacaklardır. Kara liste maddi sebeplerden kaynaklandığından dolayı 5 yıl içerisinde borcunuzu düzenli bir şekilde zamanında ödeme yaparsanız bu listeden adınız çıkarılacaktır. Yani borçlarınızı yapılandırdıktan sonra borcunuzu uzun vadede bankanın sizin için belirlediği faiz oranları ile zamanında ödedikten sonra kara listeden çıkarılacaksınız. Kara listeden çıkarıldıktan sonra kredi çekmek istediğiniz bankanız ile görüşerek ihtiyacınız olan krediye sahip olabilirsiniz. İcralık durumdan çıkmak isteyenler içinde bir diğer yöntem borçlarınızı tek bankada birleştirmektir. Bunu açıklamak gerekirse diğer borçlarınızı tek banka üzerinden kapatıp tek bankaya borçlu olarak bu şekildede icralık durumdan çıkabilirsiniz. Fakat bunu yapmanız için kredi çekeceğiniz bankanız sizden birkaç güvence ister üst yazımda bahsettiğim gibi bankalar sizden kefil veya sizin üzerinize olan gayrimenkulü bankanın üzerine ipotek ettirmenizi isteyeceklerdir. Kefil gösterdiğiniz kişinin bankanın istediği özelliklere sahip olması gerekmektedir. Eğer böyle bir durumuz varsa bir çok bankaya giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bankalara kredi başvurusu yapmak için bankaların şubelerine giderek gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra ve bankanın sizden istediği güvenceleri sağladıktan sonra ihtiyacınız olan krediye sahip olabilirsiniz. Bankaya başvurmak için bir diğer yöntem ise icralık olan kişilere internet bankacılığı üzerinden kredi veren bankalarda mevcuttur.

Kimler Kefil Olabilir;

Kötü sicilli kişilerin kredi almak için kefil göstermeleri gerekir. Bu kefillerin bankaların bazı istediği özellikleri taşımaları gerekmektedir. Bunları aşağıda maddeler halinde sizlere sunacağım ;

– Kamu kuruluÅŸlarından maaÅŸ ya da ücret alan memur ve işçiler

– Emekli, çiftçi ve baÄŸ-kur a kayıtlı olmayan meslek sahipleri

– BaÄŸ-kur a üye olanlar

– Ticaret ya da sanayi odasında kayıtlı tüccar ya da sanatkar

– Yüksek tahsili icap ettiren meslek sahiplerinden serbest çalışanlar (doktor, avukat, eczacı, mühendis gibi)

– Bankalarda çalışan memur ve işçiler kefil olabilirler.

İstediğiniz krediye kefil olarak böyle kişileri kefil gösterebilirsiniz. Bankaların gösterdiğiniz kefil için yağtığı araştırma sonucu kefiliniz herhangi bir icra durumu olup olmadığı, daha önce kullandığı kredilerde herhangi bir sorun olup olmadığı,aldığı maaşa kadar araştırılarak kefiliniz kabul edilirse istediğiniz krediye bu şekilde kefil göstererek sahip olabilirsiniz.

Ä°potek ile BaÅŸvuru;

Sicili bozuk olan kişiler, bankalara başvurmadan önce, bankaya kendi üzerine kayıtlı bulunan bir gayrimenkulü (ev, tarla, arsa, hisse vb.) ipotek ettirerek kredi başvurusunda bulunabilirler. Bankalar sizin gösterdiğiniz bu ipoteklerin güvencesini aldıktan sonra size kredi imkanı sağlarlar. Eğer borcunuzu ödememeniz durumunda ise banka tarafından bu rehine haciz işlemi yapılabileceği yönünde garanti sağlarlarsa kredi başvurusunda bulunabilirler.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar;

Yasal takip adı verilen durum yukarda anlattığım icra müdürlüklerinin kiÅŸinin borcu nedeniyle takibe almasıdır. Yasal takibe girmiÅŸ kiÅŸiler bir kara listeye girmiÅŸ kiÅŸilerdir. Bankalar bu kiÅŸilere kredi imkanı saÄŸlamazlar. Bu yasal takip iÅŸlemi sona erip kiÅŸi yasal takipten çıkmadıkça bu kiÅŸilerin bankalara yaptığı kredi baÅŸvuruları reddilecektir. Yukar anlattığımız gibi böyle kiÅŸiler borçlu oldukları bankalarla görüşme yaparak borçlarını yapılandırmaya giderek bankanın belirlemiÅŸ olduÄŸu faiz oranları ile borçlarını ödemeleri taktirinde yasal takipten çıkacaklardır. Yasal takipte bulunan kiÅŸilerin kredi alması ise yine kefil gösterek veya kendi üzerlerine kayıtlı bulunan gayrimenkulleri borçlu oldukları bankaya ipotek garantisi vererek ihtiyaçları olan kredi için bankalarına baÅŸvuruda bulunabilirler. Yukardaki yazımda anlattığım gibi borçlarını tek bankada toplayarak yasal takip’ten çıkma ÅŸansları mümkündür. Bunun içinde yine kredi almak istedikleri bankaya kefil veya ipotek güvencesi vermeleri gerekmektedir. Bu ÅŸekilde bir bankaya borçlu olarak borçlarını yapılandırmaya giderek uzun vadede tek bankaya topladıkları borçlarını ödeyerek yasal takip sürecinden çıkmaları mümkündür.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.

DMCA.com Protection Status