Kara Listede Miyim Nasıl Öğrenebilirim?

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bankalara olan borçlarını ödeyemeyen kişilerin pek çoğu banka borcundan dolayı hapis cezası almaktan ya da eve haciz gelmesinden çekinmektedir. Oysaki bu gibi bir durumda karşı karşıya kalınacak en ağır yaptırım kişinin borcundan dolayı adının kara listeye alınmasıdır. Kara listeye girmek ya da kredi sicilinin bozulması durumunda bundan sonraki yaşantınızda bankalar ile aranızı düzeltmeniz son derece zordur.

Kimler Kara Listeye Girer?

Bankalara olan borçlarını ödemedikleri için haklarına bankanın yetkili avukatları tarafından alacak davası açılan yani alacağın tahsili için hakkında yasal takip başlatılan kişiler kara listeye girmektedir. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından kayıt altında tutulan kara liste kaydı aynı zamanda her bankanın kendi erişimine de açıktır. Bu nedenle kara listeden çıkmak için genel af çıkarılsa ve kara liste silinse dahi bu silinme işlemi sadece merkezden yapılır ve bankaların veri tabanlarına bir müdahalede bulunulması söz konusu değildir.

Merkez Bankası Kara Liste Sicil Sorgulama 

Kara listede miyim sorusunun yanıtını almak isteyen kişilerin kara liste sorgulama işlemlerini Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi üzerinden yapmaları gerekmektedir. Yani Merkez Bankası kara liste sorgulama hizmeti vermemektedir. Çıkarılan kara liste affı 2017 ile bankaya olan borcunu kapatan kişilerin isimlerinin kara listeden çıkmasına izin verilmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.

DMCA.com Protection Status