Home / Kredi Notu Sorgulama / İş Bankası Kredi Notu Öğrenme

İş Bankası Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu öğrenmek, kredi alımlarınız için gerekli olan ilk unsurlardan biri. Kredi puanı, kredi değerlendirmeleri, ödeme türü, vade sayısı, faiz oranı gibi birçok konuda ana etkendir. Kredi notu öğrenme iş bankası için web sitesini (internet bankacılığı),  bankamatik, İşCep uygulaması ve şubelerden alabiliyorsunuz. Kredi notuyla beraber, risk raporunuz da sizlere verilmektedir. Bu sayede, ödeme gücünüz hakkında fikriniz olur, kullanmak istediğiniz kredili ürüne dair geri ödemelerinize karşın olabilecek gecikmelerin önüne geçmiş olursunuz. İnternet şubesine girdikten sonra kredilerim sekmesi üzerinden ya da bankamatik üzerinden işlem yapacaklar için bilgi sorma butonundan sonra kredi risk raporu başlığı altında gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Findeskin

Findeks Paketleri İş Bankası

Kredi Kayıt Bürosu, kredi hizmetlerinden yararlanabilmeniz adına, kredi notunuzu ve diğer tüm kredi geçmişinizi öğrenmeniz için Findeks başlığı altında sizlerle bu verileri paylaşmaktadır. Bankalar da aynı şekilde, buradan almış oldukları verileri sizinle paylaşmaktadır. Findeks paketleri iş bankası kapsamında da bulunuyor bu nedenle. Klasik paket, Gold ve Premium seçenekleri bulunmaktadır. Klasik paket içerisinde, Findeks kredi puanınız, risk raporunuz, izleme ve uyarı seçenekleri bulunmaktadır. Gold  paketi kapsamında ise, klasik paket içerisinde yer alan hizmetlerle beraber, not danışmanlığı ve takipçi özelliği de bulunmaktadır. Premium paketi ise, Gold paketi ile hemen hemen aynı özellikleri içermektedir. Ücretleri de bunlara göre değişkenlik gösteriyor.

is-bankasi-kredi-notu
is-bankasi-kredi-notu

Findeks Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz

Findeks kapsamında kredi notunu öğrenmeniz için, biraz önce yukarıda da belirttiğimiz üzere, belirli paketler bulunuyor. İstediğiniz kriterlere göre, Gold, Premium ya da klasik paketlere göre seçim yapabilirsiniz. Kredi notu ücretleri de aslında pek fazla değil. Oldukça cüzi miktarlara kredi notunuzu ve risk raporunuzu elde edebilirsiniz. Minimum 4. 50 TL ‘den paketler başlamaktadır. Bununla beraber, ücretsiz olarak öğrenmek isteyenler için yapmanız gereken şey, müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasını kullanmanız. Böylece kredi notu öğrenme İş Bankası mobil uygulamasından gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Bunun için İşCep mobil uygulamasına bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra, krediler kısmından, kredi risk raporu sekmesini kullanmalısınız.Ayrıca findeksin anlaşmalı olduğu bankalar vardır direk bu servisi ücretsiz sağlayan Findeks İle Anlaşmalı Bankalar listesi için TIKLAYINIZ….

Kredi Risk Raporu Sorgulama

Kredi notunu öğrenmeniz için gereken bilgilerden biri de risk raporu. Risk raporu, kredi puanlaması içerisinde sizin hangi  aralıkta olduğunuzu ifade etmektedir. Risk seviyenize göre alacağınız kredinin faiz oranı, vade sayısı ve maksimum limiti belirlenmektedir. Bunun için kullandığınız bankanın sistemini kullanabileceğiniz gibi, Findeks kredi sisteminden de yararlanabilirsiniz. Kredi notu öğrenme İş Bankası sistemi üzerinden yapılabiliyor, bu şekilde de risk raporu sorgulama yapabiliyorsunuz. Risk raporu ile, geçmiş dönem borçlarınızı kontrol edebilir, ileride sorun yaşamamak adına gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Risk raporu aracılığıyla son 5 yıla dair kullandığınız ve aktif olan tüm kredili bireysel geçmişinizi görebilirsiniz. Ödeme gücünüz hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. İnternet şubesi, bankamatik ve uygulama üzerinden tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Kredi Risk Raporu Puanı Kaç Olmalı?

Kredi Kayıt Bürosu( KKB) tarafından oluşturulan risk durumu ve kredi puanı verileri, sizin son 5 beş yıla ait tüm bankacılık bilgilerinizi kapsamaktadır. Alınan bu veriler doğrultusunda daha yüksek limitli ve daha kısa sürede kredi alabiliyorsunuz. Risk raporu ve kredi notu öğrenme İş Bankası ve benzeri bankalar üzerinden de yapılabilmektedir. Kredi puanı 1 ile 1900 puan arasında verilmektedir. Hiçbir bankacılık faaliyeti olmamış ya da son 5 yıldır aktif olmayan kişiler ise 0 noktasında kabul edilmektedir.  En riskli olarak kabul edilen grup 1 ile 699 arasında yer alan sınıftır. Ardından orta riskli olarak 700 ile 1099 arası, 1100 ile 1499 arası ise az riskli grup olarak kabul edilmektedir. İyi sınıfı, 1500 ile 1699 iken, çok iyi sınıfı ise 1700 ile 1900 arasındadır.  Her grubun az ya da çok kredi alma imkanı bulunuyor. Çok riskli grup için bu durum biraz daha zor olabilir. Fakat gerekli süreyi beklemesi ve düzenleme yapması, o grubun da kredi almasına olanak tanır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzun yüksek olması, daha iyi bir miktarda ve düşük oranlarda kredi almanızı sağlar. Aynı zamanda bankalar size daha çok güveneceği için daha hızlı bir şekilde istediğiniz krediyi alabilirsiniz. Bunun için ilk önce, kredi notu ve risk durumunuzu öğrenmelisiniz. Kredi notu öğrenme İş Bankası gibi birçok bankadan ya da Findeks üzerinden öğrenilebilmektedir.  Öğrendikten sonra, eğer notunuz çok düşükse bu son 5 seneye ait yapmış olduğunuz olumsuz durumlardan kaynaklanmaktadır. Özellikle geri ödemeleriniz bu durumda son derece önemlidir. Kullanmadığınız kartları kapatarak işe başlayabilirsiniz. Eğer kredi kartı kullanıyorsanız, düzenli olarak asgari ödemelerini yapın. Eğer elinizde bir miktar para varsa, asgariden biraz daha fazla ödeme yapabilirsiniz. Eğer kredi kartınız yoksa da, banka kartınızı biraz aktif gösterebilir, birkaç ayda bir ödeme ve para çekme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Yanı sıra, Bankaların danışmanlık sistemlerinden yararlanabilirsiniz. Yüksek ücretli kredi borçlarınızı ise, bankanızla görüşerek yapılandırabilirsiniz.