İnternetten alışverişin faydaları ve zararları nelerdir

Paylaş
 

İnternetin hayatımızın her alanına girdiğinden beri hemen her insanın evinde olsun, iş yerinde olsun hatta cep telefonlarında dahi internete girmek mümkün. Durum bu olunca internetin faydasından da ve internetin zararlarına da maruz kalabiliyor insanlar. Çoğu insan hem bayan hem beyler internet ortamında alışveriş yapabiliyor artık gönül rahatlığı ile tüm kredi kartları ile internetten alışverişin faydalarından yararlanabiliyor iken bazı insanlarda bilinçsizce işlemlerin ardından internetten alışverişin zararları ile tanışabilir.

Sanal ortamlar olan internetin günlük yaşamımızda etkisi baya büyüktür. Bankaya gidip sıra bekleyip zaman harcamak yerine, internetinizin bağlı olduğu her yerde bir kaç dakika içinde banka işlemlerinizi yaparak, internetin faydasından söz etmek mümkün olacaktır. Aynı zamanda bölgenizde bulunan bir adet büyük markanın LED TV sini almak yerine internet üzerinden büyük indirim ile sahip olmak baya sizlere internet üzerinden fayda sağlayacaktır. Örnek vermek açısından burada bir led tv 1600 tl iken, aynı özellikteki led tv yi alış fiyatımız 1300 tl olabiliyor. Yani burada anlatmak istediğimiz internet alışverişlerinin faydasından söz etmek mümkündür.

Arama motorları sayesinde tek tık ile tüm bilgiler ekranın başına gelmekle beraber, internetin hayatımızdaki en önemli etkenlerinden birisi de bu ortamlarda kredi kartı ile yapılan harcamaları taksitlendirmek olacaktır. Normal mağazalarda taksit verilmediği ürünlerde internet üzerindeki alışverişlerde +9 taksit yapmak mümkündür.

alışveriş resimleri

alışveriş resimleri

İnternetten alışveriş faydasının yanında olduğu gibi zararlarının da olduğunu hatırlatalım. Örnek vermek gerekirse her internet sitesi üzerinden alışveriş yapılmaz. Zira gireceğiniz kredi kartı bilgilerinin başkalarının eline geçmesi sizlere epeyce maddi zarara uğratacaktır. Bilinen en büyük zararlardan bir tanesi olan kredi kartı dolandırıcılığına çok dikkat etmelisiniz.

İnternet alışverişlerinin zararlarından bir tanesi de paranız ile rezil olmaktan başka bir şey değildir. Örnek vermek gerekirse bir led tv uygun fiyata bulduk ve kargoya verildi. Kargo firması ürüne gereken özeni göstermedi ve ürün kargo içinde hasar aldı ve de size teslimatta ürünü açtırmayarak imza vermeniz durumunda tüm sorumluluk size yüklenecek ve ürünü geri iade edemeyeceksiniz. Bu yüzden internet üzerinde alışveriş yapmak sanıldığı kadar kolay değildir.

DMCA.com Protection Status