Hisseli Emlak Satışı Nasıl Yapılır

Paylaş
 

Konut kredileri ile ilgilenen bireyler hisseli emlak satışı hakkında akıllarında soru işareti olabiliyor ve acaba hisseli emlak satışı nasıl oluyor. Çok değil bundan bir kaç yıl öncesine kadar hisseli emlak veya hisseli tarla satışlarında her hangi bir sorun yoktu ta ki çıkan yasalarda, artık paylı hisse satışı oldukça zorlaştı. Ayrıca buna ek olarak hisseli tapulu olan mallarda değer kaybı yaşandı. Bundan 7 yıl önce dönümü 50k olan tarla ne yazık ki halen yerinde sayabiliyor. Nedeni de hisseli tapulu olan gayrimenkullerin değerinin düşmesi ve satılamamasıdır.

Hisseli emlak satışı emlakçıların arsa tapulu olarak adlandırdıkları gayrimenkulleri kapsamaktadır. Bu tip gayrimenkullerin satışında arsa payı ve hisse devri şeklinde satış gerçekleştirilmektedir.

Hisseli emlak satışına örnek verecek olursak,1000 m2 arsası olan bir gayrimenkulün üzerinde yapılmış olan bir bina var fakat yapılmış olan bu bina tapuda bina olarak görünmemekte sadece arsa olarak görünmektedir. Biz buradan bir daire almak istediğimizde satıcı bize arsa payından pay vermek suretiyle bir adet daire satışı gerçekleştirmektedir lakin bizim buradan aldığımız aslında daire değil arsadan bir paydır.

Bu tür satışlarda önemli olan arsa payının dairenin m2’sinin emsal değerini kurtarabilmesidir. Hisseli gayrimenkul ve konutların satın alınmasında diğer hissedarların yani maliklerin şufa haklarını kullanmamaları için satış sırasında tapuda mutabakat name imzalamaları gerekmektedir.

Hisseli Emlaklar krediye uygun değildir bu nedenle satışı çok fazla önerilmemektedir, ileriki zamanlarda satışı sırasında birçok problemle karşı karşıya kalınabilir ve belediye ile ilgili işlemlerde problemler yaşanması muhtemeldir.

hisseli tapu

hisseli tapu

Hisseli gayrimenkullerle alakalı olarak;

Hisseli mülkiyet, müşterek mülkiyet ve iştirak halinde mülkiyet olarak iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Hisseli gayrimenkullerin daire karşılığında müteahhitlere verilmesi durumlarında işlemlerle ilgili olarak hissedarların bir araya gelerek oy birliği ile karar vermeleri gerekmektedir. Çünkü hisseli gayrimenkullerde gayrimenkulün kullanımı ve işletilmesi gibi konularda diğer maliklerle ortak bir karar alınması gerekmektedir. Tapulu olan bir malı almadan önce arsa veya daire üzerinde hisseli payın olmamasına dikkat etmelisiniz ki ilerleyen dönemler de satış olduğunda zarar etmeyesiniz.

DMCA.com Protection Status