Kredi Notu Sorgulama

Hayvancılık Teşvik Kredisi Nasıl Alınır

Köye dönüş kararı alıp, büyükbaş hayvancılık sektöründe çalışmayı düşünüyorsanız hayvancılık teşvik kredisi nasıl alınır sorusunun yanıtını bularak işe başlanabilir. Böylelikle bir çiftlik kurup küçükbaş hayvancılık ile meşgul olup, koyun, keçi, oğlak alıp süt, peynir gibi ürünlerden para kazanmayı, kurbanlık hayvan yetiştirip, kurban bayramında satış yapmayı düşünebilirsiniz. Baştan belirtelim sayılı koyun, az sayıda inekle tarım çiftliği kurulması düşünülemez.

Hayvan Kredisi Veren Kurumlar Ve Kosgeb

Hayvancılık kredisi çekmek istiyorum diyen kişilerin çoğunluğu küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığının kapısını çalıyor ve hayvancılık teşvik kredisi nasıl alınır ben hayvan almak istiyorum kredi verin diyor. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı canlı hayvan alımı için maalesef kredi vermiyor. Kosgeb yalnızca hayvancılık işini uygulamak isteyenler için, tesis, çiftlik kurulumu, mahsullerin paketlenmesi ya da hazır hale getirilmesi, süt sağma makinesi gibi modern hayvancılık teçhizatı için hayvancılık yardımı vermektedir. Kosgeb 50.000 TL teşvik kredi ve 100.000 TL sıfır faizli devlet yardımlı teşvik kredisi sunmaktadır yalnızca daha evvel de söylenildiği gibi bu krediden hayvan alımı için yararlanılmaz.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Bilindiği gibi şuanda ülkemizde 3 devlet bankası mevcut. Bu bankalar Vakıf bank, Halk bankası ve Ziraat Bankasıdır. Bu bankalar içinde Halk bank zanaat sahibine, Vakıf bank memura, Ziraat bankası tarıma ve çiftçiye destek veriyor. 2019 yılında bir 30 bin hibe verilecektir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat bankası hayvancılık teşvik kredisi nasıl alınır 2 madde şeklinde ele alınırsa;

  1. Büyükbaş süt hayvancılığı kredisi ( süt satarak para kazanmayı isteyenler)
  2. Büyükbaş besicilik kredisi ( Besicilik yapmayı isteyenler )

Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi

10 inek almayı istediğiniz durumda hayvancılık teşvik kredisi nasıl alınır diyerek Ziraat bankasına ziyarete gidebilirsiniz. 3 ile 5 adet inek için kredi yardımı alamazsınız. Buda şu anlama gelmekte, ziraat bankasından hayvancılık yapmak ve teşvik alabilmek için çiftçiler lüzumlu koşulları taşımaları şartı ile hayvancılık teşvik kredisi alabilirler.

Besicilik (Yetiştirip Satmak)

Tekrar 10 büyükbaş hayvan almayı istediğinizde ya da 3 ile 5 adet hayvanınız olup da sayıyı yükseltelim diyorsanız, hayvancılık teşvik kredisi nasıl alınır şeklinde soru yönelterek Ziraat bankasından teşvik yardımı alabilirsiniz. Büyükbaş hayvancılıkta süt hayvancılığı karlı bir yatırım işi değildir. Esas para kazandıran besicilik sektörüdür.

Süt Sığırcılığı Kredisi Ve Şartları

Ziraat Bankası Damızlık Süt Sığırcılığı hayvancılık teşvik kredisi nasıl alınır diyenler için; manda ya da holstein siyah alaca ve kırmızı alaca, brown swiss, simental ve jersey, esmer montofon, angus ırkı hayvanlarla tesis kurmak ya da kurulu tesis kapasitesini genişletmek isteyen üreticilerine damızlık süt sığırcılığı yardımı verilmektedir. Bu kredi aşağıdaki kesimler için sunulmaktadır. Düve: Ziraat bankasından damızlık düve yetiştirmek adına minimum 50 adet hayvan için kredi çekmeniz şarttı aranmaktadır. Kümes hayvanları: tavuk çiftliği için de, 1.000 tene yumurta tavuğu 1000 tane ördek, kaz ve hindi için 5.000 tane hayvan teşvik kredisi çekebilirsiniz.

Hayvan Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanatlı iş alanında ördek, kaz, hindi yetiştiriciliğinde bakanlık olarak istenilen şartlar; kaz yetiştirmek isteyen bireylerin 500 tane kaz, hindi ve ördek yetiştirici olma durumunda ise minimum 1000 hayvan ile işe başlangıç gerçekleştirme şartı aranmaktadır. Arı yetiştirme işinde aranan koşullar ise çiftçi bilgilendirme sistemine kayıtlı kişilerin minimum 30 arılı kovan ile işe başlangıç yapma koşulu aranır.

İpek böceği için besleme tesisi, dut bahçesi gibi mevduatlar için 100.000 TL mevduatın yüzde yüzü devlet aracılığıyla destek verilecektir. % 100 teşvik verilen tek iş kolu olan ipek böceği yetiştiren kişilerin kesinlikle 2017 sene ve 2019 sene içinde geçerli olacak % 100 hibe yardımından faydalanması için mevduatlarını uygulamaları bekleniyor.

Damızlık teke, koç adına 500 hayvan sığdırma sınırında tesis kurmaları şayet hayvan sayısı 500 sınırının altında kalırsa rakamı 500’ün üzerine çıkarılması koşulu aranıyor. 2017 hayvancılık hibeleri resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girerek sizde 2017 ile 2019 seneleri kapsamında geçerli olması hedeflenen ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığıyla hayvan hibe tasarısı bünyesinde verilmesi tasarlanan hibe yardımlarından faydalanmak için müracaat edebilir, koyun, düve, keçi, manda, düve, teke, ipek böceği mevduatlarını hibe yardımları ile daha az ücretlerle uygulayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.