Girişimcilik İçin Hibe Kredisi Nasıl Alınır

Paylaş
 

Ülkemizde iş fikri olup  sermayesi olmadığı için bu fikrini hayat geçiremeyecek olan yüzlerce girişimci bulunmaktadır.  Sermaye bulamayan girişimciler iş fikirlerini hayat geçiremedikleri için  hem iş fikirlerini geliştiremezler hem de ülke için  iş istihdamı sağlayıp katma değer oluşturamazlar. Bu durumu ortadan kaldırmak için Avrupa Birliği uyum çerçevesinde devlet eli ile hibe krediler verilmesi için yasal düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler ile KOSGEB, TUBİTAK, İŞKUR ve Çalışma Bakanlığı kurumları girişimcilere hibe krediler vermeye başlamıştır. Peki girişimcilik için hibe kredi nasıl alınır ?

Bu kurumlardan hibe kredi alarak sermaye olarak kullanabilmek için, iş fikriniz ile ilgili bir iş planı dosyası oluşturmanız gereklidir. Bu iş planı dosyasında; iş fikrinizin, sektörde hangi ihtiyacı karşılayacağını belirtmeniz, mevcut ve potansiyel rakiplerinizin pazara etkisini, üreteceğiniz ürün veya hizmetin maliyet değerleri ve satış fiyatı rakamları, üretim için gerekli olan makine ve techizat maliyetleri, iş fikrinizin geliştirilmesi için gereken sermaye, üreteceğiniz ürün veya hizmetin muadilinin pazardaki durumu ve müşteriler tarafından tercih edilme oranları gibi bilgileri ilgili kurumun istediği tablo, çizelge ve grafiklerde gösterilmiş şekilde yer almalıdır. Hazırladığınız iş planı dosyasının ekine; iş fikrinizi nası geliştirmeyi planladığınızı ve 12 aylık üretim ve geliştirme planlarını anlattığını, üretilecek ürünü tanıttığınız bir tanıtım yazısı koymalısınız.

Hibe Kredisi Nasıl Alınır

Hibe Kredisi Nasıl Alınır

Hazırladığınız iş fikri dosyanızı ilgili kurumun ilan ettiği tarihlerde kuruma giderek başvuru yapmalı ve size verilen tarihte ilgili komisyona sunum yapmalısınız. Ön onay ve ikinci onayı aldığınızda size kurumlara göre minimum 40000 TL maksimum 150000 TL hibe verilecek veya bir kısmı hibe geri kalanı hibe kredi şeklinde 2 yıl geri ödemesiz sıfır faizli kredi şeklinde verilecektir. Bu yöntemle gerekli olan sermayeyi elde etmiş olursunuz.

DMCA.com Protection Status