Findeks Kredi Notunun Düşmesinin Nedenleri

Paylaş
 

Kredi notunun düşük olması, pek çok bankadan kredi çekebilmenizi o kadar zorlaştırır ki hatta bazen imkansız bile denebilir. Bu yüzden kredi notu, herhangi bir bankadan almayı düşündüğünüz herhangi bir krediyi, alabilmeniz açısından son derece önemlidir. Bu yüzden eğer ilk defa kredi alacaksanız bile, kredi notunu düşüren önemli etkenleri bilmeli ve buna göre zamanında geri ödemelerinizi gerçekleştirmelisiniz. Kredi notunu düşüren bazı etkenler olduğu gibi, aynı zamanda kredi notunuzu yükseltmenizi sağlayan bazı özel öneriler de bulunuyor ancak kredi notunuz düştüğünde, tekrar yükseltmek hiç kolay değil üstelik oldukça fazla zaman gerektiren bir süreç. Bu yüzden kredi notunuzu düşürebilecek etkenleri bilmeli ve buna göre ödemelerinizi zamanında gerçekleştirmelisiniz, eğer kredi notunuzun zaten düşük olduğunu düşünüyor ya da kredi notunuzun düştüğünü düşünüyorsanız, o halde emin olabilmeniz açısından da kredi notunu düşüren etkenleri inceleyebilirsiniz.

kredi notunun düşmesinin nedenleri

kredi notunun düşmesinin nedenleri

Kredi notunu düşüren etkenler nelerdir?

Kredi notunun düşmesindeki en büyük etken zamandır. Ödeme zamanı geçtiği halde ödemesi gerçekleştirilmemiş olan bir kredinin tutarı ne kadar yüksek yada düşük olursa olsun, ödemediğiniz her bir gün için büyük oranda kredi notunuzun düşeceğini bilmelisiniz.

Şu an kredi notunuz düşükse, büyük bir ihtimalle zamanında geri ödemesini yapmadığınız içindir. Bu da sonuç olarak kredi notunuzu düşürdüğü gibi, aynı zamanda da tekrar kredi çekebilme şansınızı da düşürmektedir.

Bankacılık işlemleri de kredi notunuzu etkileyen işlemlerdir. Çeşitli fatura, kredi, borç, para transfer gibi işlemlerinizi ‘’zamanında’’ bankanız üzerinden doğru bir şekilde ve sürekli olarak gerçekleştiriyorsanız, bu mevcut kayıtlar ile sizin kredi notunuzun yüksek olmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda size verilebilecek kredi miktarını da etkileyecektir.

Ek olarak;

  • Herhangi bir kişiye kefil olmak ve o kişinin geç ödeme yapması,
  • Herhangi bir suç işlemiş olmak,
  • Geçmiş dönemlerde, her ne sebeple olursa olsun, ödeyemediğiniz yada geciktirdiğiniz krediler,

sizin kredi notunuzun düşmesine sebebiyet veren temel etkenlerden bazılarıdır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status