Kredi Notu Sorgulama

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Öğrenme

Evde bakım maaşı, bilindiği üzere evde bakımı gereken rahatsızlıkları olan kişiler için ya da ağır engelli raporu olan kişiler için verilen bir maaştır. Devlet tarafından sağlanan bu maaş, bu şartları sağlayan kişilere bakan kişilerin aldığı bir ücret anlamına geliyor. Engelli vatandaşların biraz olsun durumuna yardımcı olmak için verilen bakım maaşı, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler kanunu kapsamında verilmektedir.  Maaşlar bölgesel olarak yattığı için 2018 Ocak ayı itibariyle Kars, Zonguldak, Tekirdağ, İstanbul, Ankara, Sivas, Şanlıurfa illerinin ödenmiş olduğu görünüyor. Herhangi bir aksama durumunda bakım parası sorgulama için ilinizin Kaymakamlık numaralarında ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda evdebakimmaasisorgulama. com sitesi üzerinden de bilgilerinizi girerek maaş durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar 2018

3 ayda bir şeklinde ödenen evde bakım maaşı, her sene diğer maaşlarda olduğu gibi farklı oranlarda zam alabiliyor. 2018 itibariyle, mevcut net tutar 1, 027 TL olarak biliniyor. Ocak 2018 ödemelerinin brüt olarak 1, 068, 15 TL olarak yapılması planlanmaktadır. Her ay bu oranda çeşitli güncellemeler olabiliyor. Bunun için düzenli olarak alacağınız ay öncesi bakım parası sorgulama işlemlerinizi tamamlamanız lazım. Maaşlar her ayın 8’inden sonra yatırılmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yatırılan iller bellidir. Bulunduğunuz ile göre maaşınızın yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda kaymakamlıklar üzerinden de sorgulama yapabilir, bir sorun olursa Sosyal Hizmetler müdürlüğünü arayabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

Evde bakım maaşı alınabilmesi için kişilerin, tam teşekkülü bir hastaneden , engelli kişinin ağır engelinin en az %40  ve üzeri olduğuna dair belge alınması gerekiyor. Aynı zamanda engelli olan bireyin kendi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanması ya da karşılayamaması gerekiyor. Kısacası, bakıma muhtaç olması biri olması gerekmektedir. Son olarak da, engelli vatandaşın yaşadığı eve giren gelir miktarının kişi başına düşen net geliri asgari ücretinin 2/3’ünün altında olmamalıdır. Tüm bu şartları sağlamanız durumunda düzenli olarak evde bakım maaşı alabilirsiniz. Bakım parası sorgulama işlemleriniz sırasında bazı dönemlerde sizlerden bu belgelerinizi yenilemeniz istenebilir. 2017 yılı itibariyle 967 TL maaşlar, 1, 027 TL çıkarılmıştır. Yatırılması gereken tutar, 3 ayda bir şeklinde yatırılmaktadır.  Dönemsel olarak engel oranına göre maaşlara eklentiler yapılmaktadır. %40 ile 69 oranındaki engelliler ve raporu %70 in üzerinde olanlar daha farklı olarak ödemelerine ek ücretler almaktadır. Maaş almanız için gerekli durumlardan biri de, rapor aldığınız hastaneyi devletin kabul ediyor olması. Son olarak, başvurularınız için Sosyal Hizmetler müdürlüklerine ya da toplum merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Onayı

Başvurularınızı bir önceki maddede belirttiğimiz gibi Sosyal Hizmetler üzerinden ya da Toplum Merkezlerinden yapabiliyorsunuz. Başvuru için gerekli belgeleri ve koşulları sağladıktan sonra sizlere büyük ihtimalle evde bakım maaşı bağlanacaktır. Fakat maaş bağlamadan önce, sonuçlar ve onay süreci hemen tamamlanmıyor maalesef. Bunun için düzenli olarak bakım parası sorgulama işlemini yapabilir ya da kaymakamlıklara sorabilirsiniz. Fakat öncelikle görevlilerin başvuru yapılan evi denetlemesi gerekiyor. Görevliler gerekli şartların doğru olduğunu onaylarsa sizden banka bilgilerinizi talep ediyorlar ama ödemeleriniz sonraki ay hemen gerçekleşmiyor. Bulunduğunuz il veya ilçenin yoğunluğuna göre 1 ile 6 ay arasında maaş bağlanma ve onay süreci değişiyor. İstanbul, Ankara gibi büyük illerde bu süreç 6 ay ile 12 ay arasında bile değişebiliyor.

evde bakım maaşı sorgulama

evde bakım maaşı sorgulama

Evde Bakım Parası Hangi Bankaya Yatırılıyor?

Evde bakım parası, istenen şartları sağlamanız durumunda onay aldıktan sonra yatırılmaya başlanmaktadır. İlk yatırım zamanı, ilinizdeki ödeme sırasında göre değişkenlik göstermektedir. Bu aşamada sizden banka hesabı açmanız da istenecektir. Evde bakım parası herhangi bir istisna olmadığı sürece T.C. Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Para çekimini de aynı şekilde buradan gerçekleştirebiliyorsunuz. Bakım parası sorgulama işlemlerinizi de aynı zamanda banka aracılığıyla yapabilirsiniz. Maaş yatırım tarihi için kesin bir bilgi bulunmamakla beraber, ödeme tarihleri değişebiliyor. Fakat genel olarak bilinen tarih ayın 5’idir. Maaşlarınızı şubelerden çekebileceğiniz gibi ATM’lerden de sıra beklemeden alabiliyorsunuz. Bazen her ayın 2. haftasında da ödemeler yapılabiliyor. Yanı sıra, ödemeler, illere göre de değişkenlik gösterebiliyor. Yatırıldığı duyulan illerden başlanarak eklemeler yapılmaktadır. Sizler de Sosyal Hizmetler üzerinden ya da kaymakamlıklar aracılığıyla ilçenizin durumunu öğrenebilirsiniz.

 

Evde Bakım Maaşı Yatırılan İller 2018

Ocak ayı itibariyle yatırılan iller gün geçtikte belli olmaktadır. Şu an için bilinen iller arasında; Kars, İstanbul, Zonguldak, Sivas, Şanlıurfa, Ordu, Kocaeli, Rize, Adana, Aksaray, Malatya, Çanakkale, Ankara, Batman, Isparta, Van, Samsun, Maraş, Bingöl, Karabük, Tekirdağ ve Osmaniye illerinde yatmış durumlardır. Bakım parası sorgulama ve yatış tarihini öğrenmek için daha önce de belirttiğimiz üzere ilgili makamlara danışabilirsiniz. Bakım maaşları için maalesef ayın 5’inden sonra gösterilmiş, net bir tarih verilmemiştir. Aynı zamanda illerdeki yoğunluğa göre de değiştiği için ile yatırılmış gözükse de bazı ilçe ve mahallelere sonradan yatırılabiliyor. Bu yüzden düzenli olarak ilgili kurumlardan ya da bankanız aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.