Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Esnaf Kefalet Kredisi İçin İstenen Belgeler

Esnaf Kefalet Kredisi İçin İstenen Belgeler

Esnaf olan bireylere özel olarak uygun faiz ile verilen esnaf kefalet kredisi 2016 yılı içinde de verilmeye devam etmektedir.

Ülkemizde art arda gelen krizlerle beraber küçük esnafı korumak için bankalar bireysel müşterilerine verdikleri krediyi esnaflar için de vermektedir. Esnafların işleri ile ilgili girişimlerini geliştirmesi, borçlarını ödemesi için bankalar kredi kolaylığı sağlar. Ticari kredilerdeki faiz oranı bireysel kredilerden daha uygundur. Esnaf kredisinin vadesi bireysel kredilerden daha uzundur.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin İstenen Belgeler?

Esnafların bu krediyi kullanabilmesi için Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kooperatifleri’ne üye olması gerekir.

Nüfus cüzdanı örneği,

2 adet çekilmiş vesikalık fotoğraf (son 6 ay içerisinde)

Esnaf Oda Kayıt Belgesi,

Esnaf Sicil Tasdiknamesi ve Vergi Levhası Fotokopisi ile kredi başvurusunda bulunulur.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

1163 sayılı Kooperatifler Kanunu ve Kooperatifin Kuruluş Ana Sözleşmesi uyarınca ikametgâhına en yakın olan kooperatife ortak olunmalıdır.

Esnaf ve Sanatkâr olunması,

Esnaf ve sanatkâr odasında kayıtlı sicilin olması,

Kefalet veren kooperatifin bölgesinde bulunan bir adreste olunması,

Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip gerçek kişiler olması gerekir. Kooperatife kayıtlı olan esnaf yazılı dilekçe ile müracaatta bulunur. Esnafın talebi yönetim kurulu tarafından araştırılır. 15 gün gibi zaman zarfında kabul veya ret kararı esnafa bildirilir. Mali tetkikleri yaptıktan sonra kefalet haddi belirlenir.

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplanması için Halk Bankası’na yönlendirilir. Halk Bankası da mali incelemeleri gerçekleştirir. Uygun gördüğü takdirde krediyi onaylar.

esnaf kefalet kredisi

esnaf kefalet kredisi

 

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama

Esnaf Halkbankası’ndan kredi alacağı zaman Esnaf Kefalet Kredi Hesaplamasının nasıl? yapıldığını merak edip araştırır. Banka müşterinin(esnafın) mali durumuna göre kredi miktarını, kredi vadesini ve faiz oranını belirler.

Halk Bankası tarafından 75.000 TL, 100.000 TL, 150.000 TL’ye kadar esnaf kredisi verilmektedir. En üst limit 150.000 TL’dir. Halk Bankası’nın yatırım amaçlı kredisi 250.000 TL dir. En uzun vade süresi 60’ aya kadardır.

İlginizi Çekebilir:  Emeklilere Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

Kefalet kredilerinin vadesi 1 aylık, 3 aylık ve 6 aylık vadeler şeklinde kullanılabilir.

Esnaf kefalet kredi faiz oranları diğer kredi faiz oranları ile aynı değildir. Esnaf kefalet kredileri ilk yıl %4 faiz uygulanırken, ikinci yıl ve daha sonraki senelerde %5 oranından fazla olmamak şartıyla kredi hesaplanması yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ