Kredi Notu Sorgulama

Eşimin Kredi Borcu Beni Etkiler Mi?

Eşimin Kredi Borcu Beni Etkiler Mi?

Eşler evlendikleri anda yasal olarak birbirlerinden bazı konularda sorumlu tutulmaktadır. Bankalardan kredi kullanan kişiler içinde aynı durum söz konusudur. Ancak bankalara karşı eşlerin sorumluluğu sınırlıdır. Peki, “eşimin kredi borcu beni etkiler mi?” sorusunun yanıtı nedir?

Eşimin Kredi Borcunu Nasıl Öğrenebilirim?

Eşinin kendisinden habersiz bankadan kredi kullandığından şüphelenen kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında eşlerinin bankaya borcu olup olmadığı konusudur. Ancak eşinizin hiçbir şekilde bankadan kredi çekip çekmediğini ya da bankada parasının olup olmadığını öğrenmeniz mümkün değildir. Bunun için tek yapabileceğiniz şey avukat tutarak avukat aracılığı ile işlem yapmaktır. Aksi durumda eşinizin bankadan kredi kullanıp kullanmadığı banka tarafından size aktarılmayacaktır.

Eşiniz kredi kullanırken ona kefil olmadığınız durumlarda kesinlikle eşinizin borcundan dolayı bankanın sizi sorumlu tutması mümkün değildir. Çünkü borç bireyseldir ve bankanın borçlu muhatabı sadece ve sadece krediyi kullanan kişi ile ona kefil olan kişidir. Bunun haricinde bankanın alacak takibi yapması için kredi kullanan kişinin eşini muhatap olması asla söz konusu olamaz. Ancak eşin dolaylı olarak bu borçtan olumsuz olarak etkilenmesi mümkündür.

Özellikle de aile konutu şerhi bulunmayan konut gösterilerek çekilen ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerinde eşin borcu ödememesi durumunda ipotekli konutun satış hakkı bankaya aittir. Bu nedenle diğer eş oturduğu evin icra kanalı ile satışından dolayı zarar görebilir. Buna ek olarak banka borcundan dolayı eve haciz getirilebileceği için de eşin mağduriyeti oluşabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Red Nedeni 9 / 6/ 11 Ne Demek?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ