Home / Soru-Cevap / Engelli Raporu Sorgulama

Engelli Raporu Sorgulama

İnsanların kimi vücudunda doğuştan kimisi de sonradan oluşan engeller olarak yaşamaktadırlar. Bu durum onlar için yaşamayı bizlere göre zorlaştırmaktadır. Bu yüzden devlet bu kişiler için bazı desteklerde ve yardımlarda bulunmaktadır. Engellilik durumundan dolayı bazı destek ve yardımdan yararlanmak isteyenler öncelikle engellerin tanımlayan bir rapor almak zorundadırlar. Bu rapor ayrıntısında yaşadığı engellik durumunun ne kadar bir oranda olduğunu rakamsal olarak ifade eder. Yüzde oranı üzerinden belirtilen engelliliğe göre kişilerin yararlanabilecekleri faydalar değişmektedir. Bu yüzden bu raporun alınması şarttır. Bu  raporu yetkili olan hastane birimlerinde ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Bu birimlerde engelini le ilgili araştırmalar muayeneler yapılır ve engellilik durumunuz araştırılır. Daha sonra rapor alabilme hakkına sahip olup olmadığınızda karar verilir yapılan araştırmalara göre. Ve sonuç olarak raporunu aldıysanız bu rapor size lazım olacaktır. İşe girerken, maaş bağlanırken her durumda bu rapordan faydalanabilirsiniz. Bu raporu sorgulamanın bulmanız için ise TC kimlik numaranız size yeterli olacaktır.

SGK Engelli Raporu

Vücudunda engeli olup bu durum yaşam kalitesini etkileyenler için devlet bazı yardım ve desteklerde bulunmaktadır. Bunun için öncelikle kişilerin 3ngellilşk raporu alması gerekmektedir. Bu raporda kişilerin engellilik durumu ve oranı yer alır. Bu rapor için öncelikle devletin yetkilendirdiği size en yakın devlet hastanesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru için kimlik fotokopisi ve 5 adet vesikalık fotoğrafınız gerekmektedir. Başvuru da bulunduktan sonra engellilik durumuna göre gerekli birimlerden muayene olmanız için randevular oluşturulur. Bu randevular giderek tüm birimlere muayene olmanız gerekir. Muayene sırasında doktorunuz eğer tahlil talebinde bulunursa bunlarda yaptırmanız gerekecek. Daha sonra bunların tamamını yaptıktan sonra hastanenin kurduğu heyete sonuçlarını sunulacaktır. Sonuçların tamamı çıktıktan sonra kurulan heyete sunulur ve size de haber verilir. Bu heyet hem raporu inceler hem de sizinle muhatap olur ve bir sonuca varılır. Heyet sizin engelliliğinizin oranına karar verir ve raporunu onaylar. Bu engellilik raporu ile işe girmeniz bile daha kolay olacaktır.

Engellilik oranı %40’ın üzerinde kalanlar için sunulan bir çok hizmet bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi diğer insanlara göre daha erken emekli olurlar. Engellilerin çalışmalarını kolaylaştırmak için tüm kurumlarda engelli çalışan kontenjanı zorunluluğu getirilmiştir. Bu yüzden her iş yeri belli sayıda engelli kişi çalıştırması gerekmektedir. Bu da engellilerin iş bulmalarını kolaylaştırmaktadır. Toplu taşımaları engellilerin çıkarttılar özel kart ile bu araçları ücretsiz olarak kullanmaları mümkün. Ayrıca tüm herkesin faydalandı su/elektrik/doğalgaz gibi aboneliklerden de indirimli faydalanabilmektedirler. Kendilerine araba almak istediklerinde ÖTV ve KDV indirimi hakkına sahiptirler. 18 yaşından küçük engelliler için engellinin velisi e verilen maaş bulunmaktadır. Engelli kişi 17 yaşımı doldurduktan sonra bu maaş onun adına yatırılır. Bunların dışında faydalanabilecekleri bir çok hak bulunmaktadır. Bu yüzden engellilik raporunun çıkartılması şarttır. Ayrıca engellilik raporunu çıkarmak isteyenler hiç bir ücret ödemesi gerekmemektedir.

Engelli Raporu Sorgulama
Engelli Raporu Sorgulama

SGK Engelli Sorgulama

Engelli raporu aldıktan sonra kişilerin bu raporu sorgulaması için 2 yöntem vardır. Bunlardan biri SGK’nın kendi resmi web sitesine girerek rapor sorgulama sayfasından TC kimlik numarası ve evrak teslimi tarihini girerek sorgulayabilmektedirler. İkinci bir yöntem ise e-devlet uygulamasına giriş yapmaktır. Her bireyin kendi e-devlet sayfası ayrıdır. Ve bu sayfadan kendinizle şapkalı tüm bilgilere ulaşma şansınız vardır. Bu uygulamayı ilk kez kullanacak kişiler öncelikle bir PTT şubesine giderek şifre alması gerekmektedir. PTT den ücretli olarak aldığınız şifreniz ile giriş yapmalısınız daha sonra kendi şifrenizi belirlemek için bir sayfa gelecektir kendi şifrenizi bu şekilde yenilersiniz. Daha sonra girişinizi doğrulamak için telefon numaranızı kaydetmelisiniz. Telefon numarasını girdikten sonra telefonunuza onay kodu gelir bu onay kodunu e-devlet sayfasında bulunan onay kodu yerine yazarak telefon numaranızı kaydetmiş olursunuz. Daha sonra şifrenizi unutmamız halinde telefon numaranız kayıtlı olduğu için şifrenizi yenileyebilirsiniz. Fakat telefon numarası kayıtlı olmayanlar başta olduğu gibi tekrar PTT den ücretli olarak şifre edinmeleri gerekecektir. E-devlet giriş yaptıktan soran SGK butonuna gelerek alt başlıklarında bulunan rapor sorgulama sayfasına gelebilirsiniz. Buradan var olan raporunu la lakaplı tüm bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Özürlü Raporu Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim

Bu raporu almak için kişiler öncelikle devlet hastanelerine başvurmalıdırlar ve muayene olmalı. Hastaneden size raporun çıkacağı tarih bildirilecektir. Size verilen tarihte tekrar hastaneye gitmelisiniz. Hastanenin doktorlardan oluşan heyeti karşısına raporunuzla birlikte çıkarılırsınız ve daha sonra heyet raporu onaylandıktan sonra size raporun bir nüshası verilir. Rapor sonucunu bu şekilde öğrenmiş olursunuz. Daha sonrası için raporunuzla kaybetmemiz halinde SGK’nın resmi web sitesinden raporunuzu sorgulayabilirsiniz. Başka bir yöntem ise e-devlet sisteminden sorgulamak olacaktır. E-devlet sistemine şifreniz ile giriş yaptıktan sonra SGK’dan bulunan rapor sorgulama alt başlığına tıklayarak raporunuzu ile alakalı ayrıntılı tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu raporu Geçerlilik süresi yoktur. Engellilik durumunuz da bir değişiklik olmadığı taktirde raporu yenileme iz gerekmeyecektir.

Check Also

2016 Vekalet Verme Ücretleri Ne Kadar

Vekaletin ne olduğunu öğrenmeden, vekalet ücretleri ne kadar sorusuna geçmek istemiyorum. Öncelikle vekaletin ne anlama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.