Emlak Vergisi Hangi Dönemlerde Ödenir

Paylaş
 

Emlak vergisi servet üzerinden alınan bir vergi türüdür. Emlak sahibi olan kişilerden alınır. Meskeniniz, arsanız, araziniz ve ya dükkânınız varsa emlak vergisi mükellefisiniz demektir. Emlak vergisi senede bir defa hesaplanıp yıl içinde iki eşit taksitte ödenmektedir. Ayrıca kısaca belirtmek isterim bir tane evi olup emekli iseniz ve başka bir geliriniz yok ise bağlı olduğunuz belediyeye dilekçe ile başvurmanız halinde emlak vergisinden muaf olursunuz. Bu durumda olanların faydalanmasını tavsiye ederim. Boşu boşuna fazladan her yıl emlak vergisi ödememiş olursunuz.

Evet, gelelim emlak vergisini kimler öder, nereye öder ve emlak vergisi hangi dönemlerde ödenir? Mesken, arsa, arazi ve ya dükkân sahibi olup biraz önce yukarıda bahsettim şartların dışında kalanlar emlak vergisi mükellefi olurlar. Emlak vergisi emlağınızın bağlı bulunduğu belediyelere ödenir. Emlak verginizin birinci taksiti 01.03.2016-31.05.2016 tarihleri arasında ödenmelidir. İkinci taksit ise 01.11.2016-30.11.2016 tarihleri arasında ödenebilmektedir.

emlak vergisi

emlak vergisi

Emlak vergisi mükellefi olabilmeniz için emlak alışından sonra aldığınız yıl sonuna kadar yapmanız gereken tapu fotokopiniz, yapı kullanım izin belgeniz ve nüfus fotokobiniz ile bir emlak vergisi beyannamesi vermeniz gerekmektedir. Emlak alındıktan sonra bu işlemi yapma işi emlak alan kişiye aittir ve yıl sonuna kadar yapılması gerekmektedir. Bu işlem sonrasın da tekrar her yıl emlak vergisi beyannamesi vermeniz gerekmemektedir. Emlak alındığında bir defaya mahsus olarak yapılır.

Emlak vergisi emlağın rayiç bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Meskenlerde büyük şehir dışı binde 1, büyük şehirlerde binde 2 oranındadır. Arazilerde büyük şehir dışı binde 1, büyük şehirlerde binde 2 oranında olup arsalarda büyük şehir dışı binde 3 büyük şehirlerde binde 6 dar. Diğer binalarda ise büyük şehir dışı binde 2, büyük şehirlerde binde 4 oranında hesaplama yapılmaktadır.

 

 

DMCA.com Protection Status