Kredi Notu Sorgulama

Eft (Elektronik Fon Transferi) Nedir? Nasıl Yapılır?

Eft (Elektronik Fon Transferi) Nedir? Nasıl Yapılır?

EFT Nedir?

Ödeme yapacağınız bankadan başka bir bankada hesabı bulunan kişiye veya firmaya para transferi işlemine EFT denir. EFT işlemi havale ile benzerlikler göstermektedir. İkisinin arasındaki fark havalede aynı bankalar arasına para transferi yapılabilirken EFT’de ise farklı bankalar arası para transferi gerçekleştirilmektedir. EFT işlemini kullanarak kolay bir şekilde para transferini gerçekleştirebilirsiniz.

EFT (Elektronik Fon Transferi) Yapılır?

EFT işlemi merkez bankası tarafından kontrol edilmektedir. Farklı bankalar arasında gerçekleştirilen EFT işleminin bilgileri hatasız olmalıdır. Iban numarası kullanarak para transferlerini sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Hesap numarası ile hem de Iban numarası ile EFT gerçekleştirebilirsiniz.

Iban Numarasıyla EFT Yapmak

EFT yapmanın en kolay yolu Iban numarası ile yapmaktır. Tek tek bilgi vermenize gerek kalmadan Iban numarası kullanarak kişinin sahsi bilgilerine ve hesap numarası ile ilgili tüm bilgilerine ulaşarak hata yapma olasılığınız çok düşük bir şekilde EFT’nizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap Numarasıyla EFT Yapmak

Hesap numarasıyla da EFT yapmak mümkündür. Hesap numarasıyla EFT yapmak için kişinin adı-soyadını, banka numarasını, hesap numarası ve şube numarasını bilmeniz gereklidir. Hesap numarasıyla EFT yapmak Iban numarasıyla EFT yapmaya kıyasla daha karmaşık ve hata yapma olasılığı daha yüksektir.

EFT Ücretleri

EFT ücretleri bankanın tipine ve transfer ettiğiniz para miktarına göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 1 TL ile 4 TL arasındadır. EFT yapabilme saatleri tatil günleri ve yarım iş günleri haricinde mesai saatleri içinde 08:30 ve 17:00 saatleri arasındadır. EFT işlem süresi havaleninkine göre daha uzun sürmektedir. Birkaç dakika içinde havaleniz tamamlanmaktadır.

Geç EFT nedir?

Bankaların bazıları saat 16:00’dan sonra yapılan para gönderme işlemlerinde ücret artımı yapmışlardır. Geç EFT ücreti 5ve 7 TL arasında olup gönderim aracınıza göre farklılıklar gösterebilir.

İlginizi Çekebilir:  Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ