Kredi Notu Sorgulama

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu 2018

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu 2018

Evlenme kararı alan çiftleri düşündüren en önemli konunun, evliliğe giden yolda yapılacak harcamalar olduğu bilinmektedir. Söz kesme ve nişan ile başlayan masraflar zinciri, ev kurma, takı, düğün, beyaz eşyalar, balayı gibi birçok maddede çiftleri kara kara düşündürmektedir. Çiftler de bu süreci atlatabilmek adına zaman zaman kredi alma ihtiyacı duyarlar. İşte bu noktada devlet, evlilik kredisi ve çeyiz hesabı yardımı ile çiftlere destek olmaktadır. Bu yazımızda, devletin verdiği evlilik kredisinden ve çeyiz hesabı yardımından nasıl yararlanabileceğiniz, bu yardımları almak için hangi şartların gerekli olduğunu bulabilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik kredisi almak için evlenecek olan çiftlerde aranan şartlar şu şekildedir;

-TC vatandaşı olmak,

-Evlenmek isteyen çiftlerin yaşlarının 18 ile 24 yaş arasında olması, (Üniversite mezunları için yaş sınırı 26 olarak belirlenmiştir)

-Daha önce evlenmemiş olmak,

-Türk Ceza Kanununda belirlenmiş olan ağır suçlardan hüküm giymemiş olmak,

-Çiftlerin maddi durumunun evlenmeye müsait olmadığının belgelenmesi gereklidir. (Gelir durumu, kira geliri olmadığı vb. gelirinize etki eden etmenler)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenmiş olan bu şartlara uyan çiftler evlilik kredisi için başvuruda bulunarak kredilerini alabilirler. 10 000 TL tutarındaki devlet destekli evlilik kredisinin, ilk 1 yılı geri ödemesizdir. Krediyi 48 ay içinde faizsiz olarak ödeyebilirsiniz.

Bu noktada iki kısa bilgi verecek olursak; Yeni evlenen çiftler evliliklerinin ilk yılında çocuk sahibi olurlarsa, kredi geri ödemesi 1 yıl ertelenmektedir. Buna ek olarak, devlet yurdunda büyümüş olan yetim kişilerin ödemesi 2 yıl ertelemeli olarak yapılabilmektedir. Her iki durumda da toplam vadenin 48 ay olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Devlet destekli faizsiz evlilik kredisini almak adına belirlenmiş şartları taşıyorsanız Kamu bankalarına bu kredi için başvuruda bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Büyükbaş Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Çeyiz Yardımı

Devlet, evlenecek olan kişilere ilk yılı ödemesiz 48 ay vadeli ve sıfır faizli evlilik kredisi vermenin yanında, çeyiz parası yardımı adı altında da destek vermektedir. Evlenecek olan kişilerin bu yardımdan nasıl yararlanacağını yazımızdın devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle evlenecek olan kişiler, belirlenmiş bankalarda çeyiz hesabı açtırmalı ve o hesapta düzenli olarak birikim yapmalıdır. Devlet de bu birikim boyunca, yatırılan para oranında hesabınıza katkı vermektedir.

Çeyiz hesabı açtırabileceğiniz bankalar;

Kamu bankaları olarak; Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası.

Özel bankalar olarak; TEB, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Fibabanka ve Akbank.

Katılım bankaları olarak; Türkiye Finans, Ziraat Katılım, Kuveyt Türk ve Albaraka Türk.

Bu bilgileri verdikten sonra, çeyiz yardımı almanın şartlarına göz atacak olursak;
-Daha önce evlilik yapmamış olmalısınız.

-TC vatandaşı olmak ve 27 yaşınızı doldurmamış olmak.

-Belirtilen bankalarda TL cinsinden hesap açmalısınız.

-Evlilik tarihinizden önce, en az 3 yıl bu hesapta birikim yapmalısınız. Yapmanız gereken asgari ve azami birikim tutarı her yıl Bakanlar Kurulunca belirlenmektedir.

-Çeyiz hesabınıza devlet en fazla 5 000 TL katkıda bulunmaktadır. Birikim tutarlarınızı düzenli ödemediğiniz takdirde ise, devlet katkı payını alamazsınız.

-Çeyiz hesabı ortak hesap olarak açılamamaktadır.

-Devlet katkısının azami tutarı her yıl Bakanlar Kurulu kararınca belirlenmektedir.

-Bir kişi tek bir hesap açabilir ve hesabını başka bankaya taşıyamaz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisinin Avantajları

Evlilik sürecinin ne denli stresli ve gergin bir süreç olduğu hepimizin bildiği bir şey. O stres altında borçlanmak da çiftlerin istemeye istemeye yapmak zorunda kaldıkları bir olay. Bu noktada devlet destekli evlilik kredisi özel bankalardan alınacak krediden birçok yönüyle evlenecek çiftlere avantaj sağlamakta.

Öncelikle kredinin faizsiz olması çiftler adına büyük avantaj olduğu unutulmamalı. Özel bankalardan çekeceğiniz her türlü kredi (evlilik, ihtiyaç, tüketici vb.) faize tabidir.

İlginizi Çekebilir:  Gençlere faizsiz 100.000 tl kredi nasıl alınır

Devlet destekli evlilik kredisinin bir diğer önemli avantajı da, krediyi aldıktan sonraki 1 yıl ödeme yapma zorunluluğunuzun olmamasıdır. Bu 1 yıllık ertelemeye ek olarak, evlendikten sonraki 1 yıl içinde çiftler çocuk sahibi olursa, 1 yıl ertelemenin daha geldiğini de tekrar hatırlatalım.

Ayrıca 48 ay vade imkanı sunması da ödemede çiftler açısından kolaylık sağlamaktadır.

Devlet destekli evlilik kredisine ek olarak çeyiz hesabı yardımının da evlenecek olan çiftlere çok büyük faydalarının olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Evlenmek isteyen çiftlerin belirlenen şartları sağlaması durumunda 3 yıl boyunca yapacakları tasarrufa ve birikime devletin de o oranda katkı vermesi, evlilik arifesinde çiftlerin evlilik masraflarını karşılamasında yardımcı olmaktadır.

Evlenmek isteyen ve devlet destekli evlilik kredisi almak isteyen çiftlerin unutmaması gereken bir şey olduğunu hatırlatmak isteriz. Devlet destekli evlilik kredisi, her ne kadar faizsiz ve 1 yıl ödemesiz olsa da, 48 ay içinde almış olduğunuz bu krediyi geri ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Gelirleriniz nispetinde giderlerinizi iyi analiz etmelisiniz. Aylık kredi taksitlerinizi ödeme zorluluğu çekmemeniz adına bunun çok önemli olduğunu unutmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ