Çalışmayanlara Verilen İşsizlik Parası Başvurusu

Paylaş
 

Bildiğiniz gibi işsiz kalan bireylere hükümet belli başlı miktarlarda ödenek ayırmaktadır. Bu ödeneklerin isimlerinden biri de işsizlik parasıdır. İşsizlik parasını almanız için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Hiç çalışmamış bir birey, bu parayı alamamaktadır. Dolayısı ile ilgili kanunda belirtilen kısımları iyi okumanız gerekiyor.

İşsizlik parası başvuru evrakları için önceliğiniz şartları sağlamanızdan yana kullanmanızdır. Yani ilk önce kalkıp da başvurmak yerine zaman kaybetmemek için şartları sağlayıp, sağlamadığı kontrol edin.

İşsizlik parasında önemli detaylardan biri sigortalı bir işte çalışıyor olmanızdır. Yani sigortasız olduğunda bu maaştan yararlanamazsınız. Adı sosyal devlet desteği olarak belirtilen işsizlik parası için hükümetin devreye girmesinin ardından işten çıkarılan veya işten atılan bireylere maddi yönden belirli bir süre maaş bağlanmasıdır. Bu şartları incelediğinde zaten tüm detaylar ortaya çıkmaktadır. Devletin istediği ise kişilerin ne kadar çalıştığı ve evrakların eksiksiz olmasından yana.

2015 işsizlik ödeneği veya işsizlik maaşı 2015 için aylık ödenen tutarlar ; 475 TL ile 900 TL arasındadır.  Ancak 2016 işsizlik ödeneği miktarlarını incelediğimizde bu tutarın arttığını görmekteyiz. 540 TL ile 1100 TL arasında değiştiğini de belirtelim. Başvuru şartlarında aranan sürelere baktığımızda

  • İşsizlik Maaşı Başvuru Şartı 600 gün sigorta primi yatırılan işsiz: 6 ay yani 180 gün
  • İşsizlik Maaşı Başvuru Şartı 900 gün sigorta pirimi yatırılan işsiz: 8 ay yani 240 gün
  • İşsizlik Maaşı Başvuru Şartı 1080 gün ve daha fazla sigorta primi yatırılan işsiz: 10 ay yani 300 gün işsizlik maaşı almaktadır.

Bu yılda işsizlik parası almak için ilgili şartları yerine getirmeniz gerekiyor. işsizlik maaşı için gerekli evraklar 2016, 2016 işsizlik parası, issiz maasi 11 ay kesinti mi alır gibi önemli soruların cevaplanmasını sağlayacağız bu konuda.

2016 işsizlik maaşı almak için gerekli evraklar için öncelikle TC kimlik kartınız ile beraber , işten ayrılma bildirgesi ( Bunu çalıştığınız firmadan alıyorsunuz genelde onlar size veriyor) sadece bu iki belgeyi hazırladıktan sonra işten ayrıldığınızdan 30 gün içinde bağlı bulunduğunuz İŞKUR il müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. Artık işkur’ a da gitmenize gerek kalmadı arkadaşlar. Yapılan altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından www.iskur.gov.tradresine TC numaranız ile kayıt oluyorsunuz ve işsizlik maaşı başvurusunda bulunuyorsunuz.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınacak ?

Eğerki işsizlik maaşını hak kazanmış iseniz ilgili ayın içinde maaşınız hemen hesabınıza yatacaktır. Genelde TC kimlik numaranızın bulunduğu PTT hesabınıza yatıyor. Siz sadece kimlik kartınız ile beraber ilgili ptt şubelerinden birine gidip maaşınızı çekeceksiniz.

İşsizlik maaşı hakkında soru sormak istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz arkadaşlar.

İşsizlik Maaşı Başvurusu E-devlet üzerinden nasıl yapılır ?

Yukarıda eğer işinizde hızlı olmak adına zaman kaybetmek istemiyorsanız artık e-devlet kapısı parmaklarınızın ucunda. Zira www.turkiye.gov.tr adresinden şifreniz ile (PTT den şifre alıyorsunuz ) giriş yapıp, işsizlik maaşına başvuruda bulunabilirsiniz.

işsizlik parası ne kadar 2016

işsizlik parası ne kadar 2016

İşsizlik Maaşı Ne Zamana Kadar Ödenir ?

Arkadaşlar devlet sizlere taki iş buluna kadar ödenek sağlıyor diye bir kural yok ne yazıkki. Olay aslında şöyle ; 600 gün sigortanız yattığını farz edersek devlet size tam 6 ay boyunca ödeme yapacaktır. İlgili tutarı yukarıda yazmıştık. Eğerki sizin çalıştığınız yer sizi 900 gün sigortanızı yatırmış ise devlet size tam 8 ay boyunca maaş bağlayacaktır. Burada önemli olan ilgili çalıştığınız iş yerinin sizin sigortanızı yatırmış olmasıdır.

DMCA.com Protection Status