Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Borsada Hangi Hisseye Girilmelidir 2016

Borsada Hangi Hisseye Girilmelidir 2016

Borsa’da para kazanmak olduğu gibi para kaybetmenin de yaşanabileceğini unutmamalısınız. İlk kez giriyorsanız ise iyi bir yatırımcıdan önerilere kulak asmanızı önermekteyiz.

Borsa’dan para kazanmanın altın kuralını aşağıdaki etkenler belirleyicidir.

  • Sabretmeniz gerekiyor minimum 1 ay
  • Her hisseye girilmemelidir.
  • A, B, C, D gruplarından önerimiz A ve B gruplarına girmenizdir.
  • Karlılığı olan ve sürekli yatırımcılarına kar (temettü) dağıtan şirketlere yönelmelisiniz.
  • Günlük bazda %10 üzerinde kapatan hisselerden uzak durun.
  • Çıkacak, kaçacak, son vagon, uzay gibi kelimeler ile oyun oynayan sitelerdeki yorumlara odaklanmayın o yorumları yapan denizlerde boğulup, son kez sizlere saldırmak isteyenlerdir.
  • İşlem hacmi günlük bazda 5 Trilyonun altında kalanlara girmeyin.

Borsa hisse senedi alım ve hisse senedi satımıyla kazanç sağlamaya yarayan bir yatırım türüdür. Borsa piyasasında hali hazırda bulunan her şirketin hisse senetleri yatırımcılar tarafından alınıp satılabilir. Tabi hisse senetlerinin yanı sıra borsada bir çok işlem gören diğer araçlarda mevcut. Örneğin tahviller, bonolar, yatırım fonları, endeksler, dövizler ve emtialar vb. Birikimi ister büyük ister küçük olan herkes parasını borsaya yatırarak kar amacı güdebilir. Fakat Bunu yapmadan önce Borsada Hangi Hisseye Girilmeli, Borsaya nasıl giriş yapılır? Nasıl kar elde edilir? Bu soruların cevabını bilmek lazımdır.

Öncelikle borsada işlem yapabilmeniz için yasal olarak yatırımcı olmanız gerekmektedir. Paranızı borsaya yatırmadan önce ve kazanç sağlamak içinse belirli bir düzeyde borsa bilgisine haiz olmalısınız. Borsa nedir? Borsada Hangi Hisseye Girilmeli gibi temel soruların cevabını bilmeden yatırım yapmak sizin için risk taşır ve çoğu zaman zarara uğrayabilirsiniz. Çünkü borsadaki araçların fiyatlarını etkileyen bir sürü değişken vardır. Bu değişkenlerin etkenlerini bilmek, etkilenme sebeplerini bilmek sizi kazanç sağlamaya daha yakın hale getirecektir. Bu etkenlerin sebeplerini öğrenip ona göre bir ön hazırlık yapmak, işleyişin temelini kavrayıp yatırım yapmak daha iyi bir yöntem olacaktır. Bunun için internetteki paylaşımlar dikkate alınabilir çünkü gerek borsa otoritelerinin paylaştığı tecrübeler gerekse yazılan makalelerin büyük bir kısmı sizi yönlendirmede doğru adım olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Evde mandal işi veren firmalar hangileridir

Aracı kurumlarda bu konuda size yardımcı olabilecek diğer bir seçenektir. Özetlemek gerekirse öncelikle piyasanın mantığını kavramak gerekir bunu kavradığınızı düşünüyorsanız internet ortamındaki demo hesaplar bunu test etmenize imkan sağlayan önemli bir yöntemdir. Çünkü bu demo hesapların sunduğu işlemler gerçek hesaplardaki güncel fiyat değişimlerini birebir yansıtmaktadır haliyle yaptığınız yatırımların size kar sağlayıp sağlamadığını başarılı olup olmayacağınız konusunda ön fikir alabilmenizi sağlar.

Borsaya nereden başlanması gerekiyor aşamasından sonra herhangi bir aracı kurum veya banka üzerinden bir yatırım hesabı açtırabilirsiniz. Gerekli evrakların tamam edilmesinden sonra hesabınız kullanıma açılır ve yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. İnternetin sağladığı kolaylıktan ötürü online olarak hesabınızı detaylarıyla her an kontrol edebilir durumda olursunuz. Hesabınızı açtıktan sonra yatırım yapacağınız işlem türünü belirlemeniz yararınıza olacaktır.

Kendinize uygun olan kalemi seçip ona göre bir strateji belirmeniz gerekiyor. Çünkü her yatırımcının öne çıkan özellikleri, beklentileri ve başarılı olduğu alanlar farklı olabilmektedir. Piyasa hareketlerini doğru şekilde yorumlayabilmeniz sizi yatırım alanında başarılı kılacak en önemli kıstaslardandır. Genel olarak ise borsada en yüksek işlem hacimli araç hisse senetleridir. Bunun en önemli sebepleri ise hem alım-satım arası farktan hem de şirketlerin dağıttığı temettülerden ek gelir sağlanabilmesidir. Bu esnada risk tabiki az da olsa çok da olsa mevcut.

Burada yapmanız gereken araştırmalarınız ve analizleriniz sonucunda değer ve önem kazanacağınıza inandığınız sektörlere yönelmeniz olacaktır. Yalnız dikkat etmeniz gereken husus dönemin değerleridir. Otomotiv sektöründe sağladığınız bir kazanç yine otomotive yönelmenizi gerektirmez. Bu değer kazanımları dönemlik olarak değişebilir bir ay otomotiv gözde iken diğer ay inşaat sektörü değer kazanabilir.

borsa yorumları

borsa yorumları

Yatırımlarınızı yaptığınız esnada analizlerinize devam etmek, piyasayı değiştiren olayları durumları takip etmek, piyasaları doğru yorumlayabilmek en temel göreviniz olmalıdır. Artan bilgi ve deneyimizle doğru stratejiyi buluşturarak yine mevcut risklerden en az etkilenmek yararınıza olacaktır. Hareketli piyasada soğukkanlı davranmak ve doğru hamleyi yapmak sizi başarıya götüreceği gibi; aceleci, hırslı şekilde çok kısa zamanda çok yüksek meblağlar kazanmak için atacağınız adımlar da sizi zarara uğratacak ve psikolojik olarak da etkileyecektir.

İlginizi Çekebilir:  NETAS'ın Satışı Hisseyi Nasıl Etkiler

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ