Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Borsa Piyasası

Borsa Piyasası

Borsa günümüzde yüksek kazanç değerleri ile pek çok kullanıcıyı cezbeden bir yerdir. Çok çeşitli ürünlerin veya değerlerin borsası olabildiğinden borsa yatırımı yapmak için pek çok alternatif mevcuttur. Bu kadar çok seçenek olması aynı zamanda borsa yatırımcısını da doğal olarak beklentiye sokabilir. Pek çok kullanıcı getirisi yüksek yatırım araçları belirleyerek beklentilerini karşılamaya yönelecektir. Fakat bu yapılırken bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Beklentiyi Tanımlayın

Borsa, hayatında hiç borsada işlem yapmamış birisi için basit görülebilir; fakat öyle değildir. Sistemi oldukça karmaşık olan borsalar pek çok faktöre bağlı olarak fiyat değişkenliğinin yaşandığı yerlerdir. Elindeki para miktarı az olup kısa sürede çok kazanmak isteyen yatırımcı daha riskli yatırımlara yönelmek durumunda kalırken para miktarı fazla olup garanti kazanç isteyen bir kullanıcı daha risksiz tercihler yapacaktır. Buradaki önemli nokta kişinin beklentisinin ne olduğudur. Az miktardaki parayla risksiz çok kazanmak imkânsız olmasa bile çok zordur. Bu nedenle doğru bir beklenti tanımı yapılması önemlidir.

Her Duyduğunuz Doğru Değildir

Özellikle yeni başlayanların ve borsada aceleci davrananların yaptığı en büyük hatalardan birisidir duyduğu bilgiye göre hareket etmek. Bu durumda kişi duyduğu bir yatırım uzmanının sözünü kesin doğru kabul ederek ona göre yatırım yapmayı tercih eder.

Fakat uzman kişi yanılabilir veya çok etik olmasa da kendi kazancı için böyle konuşabilir. Belirli bir noktada yatırdığı miktarı çekebilir veya düşüş beklentisi olduğu bilgisini paylaşmayabilir. Bu durumda yatırımcı kişi ciddi kayıplarla karşı karşıya kalabilir. Böyle bir durumun oluşmaması için yatırım yapacak kişi duyduğu bilgilere göre değil, sayısal verilere dayanarak hareket etmelidir. Bu sayede olası büyük kayıpların önüne geçilebilir.

borsa-piyasasinda-nasil-hareket-etme.jpg

Takip Etmeyen Kaybeder

Borsanın içerdiği ürünlere göre değişen alım satım zamanları vardır. Bazı borsalar günün belirli saatlerinde işlem görürken bazı borsalar hiç kapanmaz. Beklentisini karşılamak isteyen borsa takibi nasıl yapılır bilmek durumundadır.

Borsa takibi ilgili saatler arasındaki gelişmeler olduğu kadar borsa kapalıyken de olan gelişmelerden etkilenir. Bir uluslararası kuruluşun yaptığı açıklama, borsadaki ürünlere o an olmasa bile borsa açılış saatinde etki edecektir. Bu nedenle kişinin takibi iyi yapması kendi beklentilerini karşılamasını sağlayacaktır.

Portföy Sistemini Tercih Edin

Borsada yapılan hatalardan birisi de eldeki parayı tek bir yatırım aracında değerlendirmektir. Bu durum yatırım aracı kâr ederken o kadar sorun oluşturmayabilir; ama düşüşe geçtiği durumlarda büyük bir kayba neden olacaktır. Bu durumdan korunmak için eldeki mevduatı farklı yatırım araçlarıyla bir portföy kurarak değerlendirmek beklentilerin karşılanması için daha faydalı olacaktır.

Doğru İnternet Sitelerini Kullanın

Günümüzde borsa takibi borsa siteleri yoluyla yapılıyor. Borsaların kendi siteleri olsa da bazı borsaların verileri anlık olarak değişimler gösterebilir ve site güncellemeleri gecikebilir. Bu gibi durumlarda önlem amaçlı farklı sitelerden takip edilmesi yatırımcının zarar görmemesi açısından daha uygun olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Borsadan Kazananlara İki Güzel Örnek
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ