Borçların Çözümü: 6 Adımda Borçlarınızı Bitirin

Borçların Çözümü: 6 Adımda Borçlarınızı Bitirin
Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Borçlu olarak yaÅŸamak çok sayıda insanın yaÅŸam kalitesini etkilemekte ve gittikçe bu nedenden ötürü problem yaÅŸayan kiÅŸiler artmaktadır. Özellikle günümüzde zaman zaman yaÅŸanan ekonomik krizlerin, kontrolsüz kredi kartı ve kredi kullanımlarının da etkisiyle borç sorunu hızla yaygınlaÅŸmaktadır. Borçlu olarak hayatınızı sürdürmeniz, sizi daha da çıkmaza sokabilir ve sorunu ertelemek gerçekçi bir çözüm olmayacaktır. Borcumu bitirmek istiyorum diyorsanız, bu sürecin öncelikle sabır ve kararlılık gerektirdiÄŸini kabul etmeniz sonuca ulaÅŸmanızda daha etkili bir yol olabilir. Bir süre sıkıntı çekilebilir; ama borcun bitirilmesiyle yaÅŸanacak olan rahatlama ödenecek bedele deÄŸecektir. Borçları bitirmek için bazı yöntemleri deneyebilirsiniz:

Borçlarınızı Detaylarıyla Beraber Listelemek

Borç kapatmanın ilk yolu öncelikle tüm borçları; ödenmesi gereken miktarları, zamanları ve vadeleri ile beraber listelemektir. Böylece her borcunuzu oldukça net bir ÅŸekilde görebilir ve buna göre kendinize uygun bir borç kapatma planı yapabilirsiniz. Kime, ne kadar borcunuz var? Ne zaman ödemeniz gerekiyor? Bu gibi detayları ayrıntılarıyla yazabilirsiniz. Özellikle faizi yüksek ve zamanı yakın olanları ön plana almakta fayda vardır.

Kredi Kartlarını Atmak ve Yeni Borçlar Almamak

Borcu borçla ödemek durumu genellikle iyice çıkmaza sokan yöntemlerden bir tanesidir. Gerçekten faiz ve vade olarak bir avantaj saÄŸlamayacaksa borcu borçla kapatma yolunu seçmemek daha iyi olacaktır. Kredi kartlarının kontrolsüz ve bilinçsizce kullanımı, borçlu insan sayısının bu derece yüksek olmasının en büyük nedenlerinden bir tanesidir. Bu sebepten ötürü kredi kartı kullanmamak, yeni borç yaratmamak bu zorlu süreçte oldukça etkili olacaktır. BaÅŸta zor gelse de nakit bütçeyle son derece iyi bir ÅŸekilde finansal kontrol saÄŸlanabilir.

borctan-nasil-kurtulunur.jpg

Harcamaların Düzenlenmesi

Borç Kapatma Yöntemleri arasında aynı borç listelemek gibi harcamaların da listelenmesi büyük önem taşımaktadır. Yapılacak olan öncelik sırası ve tasarruf borçların kapanmasında önemli bir rol oynayacaktır. Aylık masraflarınızı listeleyin. Gerçekten gerekli olan masraflar dışında olmasa da olur diyebileceÄŸiniz harcamalarınızı kısın veya kaldırın. Yapacağınız ufak tefek deÄŸiÅŸikliklerin bile nasıl önemli bir fark yaratabileceÄŸini süreçte farkedeceksiniz.

Geliri Arttıracak Yöntemler Bulmak

Geliri arttırmak için yapılacak ek iÅŸler ve yöntemler her zaman vardır. Bu çalıştığınız iÅŸ yerinde fazla mesai yapmak olabileceÄŸi gibi herhangi bir ek iÅŸten elde edeceÄŸiniz ekstra bir kazanç da olabilir. Borcu daha rahat kapatabilmek için biraz daha fazla çalışmayı göze almak sonuca deÄŸecektir.

Borç Ödeme Planı Yaratın

Her iÅŸte olduÄŸu gibi borç kapatmaya karar verdiÄŸinizde de bunun için bir plan yapmak, doÄŸru ve uygun bir strateji oluÅŸturmak önemlidir. Mesela daima yüksek faizli borçlarınızı öne almalısınız. Bankalardaki borçlarınızla ilgili olarak size avantaj saÄŸlayacak seçenekleri deÄŸerlendirebilirsiniz. Kartlarınızın asgari ödeme tutarlarını mutlaka ödemeye çalışın.

Her Şeyi Kısıtlamamak

Borç silme için öncelik belirlemenin ve bazı gereksiz harcamaları kısmanın önemi açıktır. Bunu abartıp hayatınızı tamamen borç ödemeye odaklamanız; hem kendinizi hem iliÅŸkilerinizi yıpratmanız sizi ve çevrenizi daha mutsuz bir duruma itebilir. Bu süreçte kararlı ve dikkatli olmak gerekmektedir; fakat zaman zaman özellikle önemli konular için para harcanabilir. Para birikimine önem verilmeli ve iyi organize olunmalıdır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.

DMCA.com Protection Status