Kredi Notu Sorgulama

Borçların Çözümü: 6 Adımda Borçlarınızı Bitirin

Borçların Çözümü: 6 Adımda Borçlarınızı Bitirin

Borçlu olarak yaşamak çok sayıda insanın yaşam kalitesini etkilemekte ve gittikçe bu nedenden ötürü problem yaşayan kişiler artmaktadır. Özellikle günümüzde zaman zaman yaşanan ekonomik krizlerin, kontrolsüz kredi kartı ve kredi kullanımlarının da etkisiyle borç sorunu hızla yaygınlaşmaktadır. Borçlu olarak hayatınızı sürdürmeniz, sizi daha da çıkmaza sokabilir ve sorunu ertelemek gerçekçi bir çözüm olmayacaktır. Borcumu bitirmek istiyorum diyorsanız, bu sürecin öncelikle sabır ve kararlılık gerektirdiğini kabul etmeniz sonuca ulaşmanızda daha etkili bir yol olabilir. Bir süre sıkıntı çekilebilir; ama borcun bitirilmesiyle yaşanacak olan rahatlama ödenecek bedele değecektir. Borçları bitirmek için bazı yöntemleri deneyebilirsiniz:

Borçlarınızı Detaylarıyla Beraber Listelemek

Borç kapatmanın ilk yolu öncelikle tüm borçları; ödenmesi gereken miktarları, zamanları ve vadeleri ile beraber listelemektir. Böylece her borcunuzu oldukça net bir şekilde görebilir ve buna göre kendinize uygun bir borç kapatma planı yapabilirsiniz. Kime, ne kadar borcunuz var? Ne zaman ödemeniz gerekiyor? Bu gibi detayları ayrıntılarıyla yazabilirsiniz. Özellikle faizi yüksek ve zamanı yakın olanları ön plana almakta fayda vardır.

Kredi Kartlarını Atmak ve Yeni Borçlar Almamak

Borcu borçla ödemek durumu genellikle iyice çıkmaza sokan yöntemlerden bir tanesidir. Gerçekten faiz ve vade olarak bir avantaj sağlamayacaksa borcu borçla kapatma yolunu seçmemek daha iyi olacaktır. Kredi kartlarının kontrolsüz ve bilinçsizce kullanımı, borçlu insan sayısının bu derece yüksek olmasının en büyük nedenlerinden bir tanesidir. Bu sebepten ötürü kredi kartı kullanmamak, yeni borç yaratmamak bu zorlu süreçte oldukça etkili olacaktır. Başta zor gelse de nakit bütçeyle son derece iyi bir şekilde finansal kontrol sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Banka Kredi Notu Nasıl Artar?

borctan-nasil-kurtulunur.jpg

Harcamaların Düzenlenmesi

Borç Kapatma Yöntemleri arasında aynı borç listelemek gibi harcamaların da listelenmesi büyük önem taşımaktadır. Yapılacak olan öncelik sırası ve tasarruf borçların kapanmasında önemli bir rol oynayacaktır. Aylık masraflarınızı listeleyin. Gerçekten gerekli olan masraflar dışında olmasa da olur diyebileceğiniz harcamalarınızı kısın veya kaldırın. Yapacağınız ufak tefek değişikliklerin bile nasıl önemli bir fark yaratabileceğini süreçte farkedeceksiniz.

Geliri Arttıracak Yöntemler Bulmak

Geliri arttırmak için yapılacak ek işler ve yöntemler her zaman vardır. Bu çalıştığınız iş yerinde fazla mesai yapmak olabileceği gibi herhangi bir ek işten elde edeceğiniz ekstra bir kazanç da olabilir. Borcu daha rahat kapatabilmek için biraz daha fazla çalışmayı göze almak sonuca değecektir.

Borç Ödeme Planı Yaratın

Her işte olduğu gibi borç kapatmaya karar verdiğinizde de bunun için bir plan yapmak, doğru ve uygun bir strateji oluşturmak önemlidir. Mesela daima yüksek faizli borçlarınızı öne almalısınız. Bankalardaki borçlarınızla ilgili olarak size avantaj sağlayacak seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Kartlarınızın asgari ödeme tutarlarını mutlaka ödemeye çalışın.

Her Şeyi Kısıtlamamak

Borç silme için öncelik belirlemenin ve bazı gereksiz harcamaları kısmanın önemi açıktır. Bunu abartıp hayatınızı tamamen borç ödemeye odaklamanız; hem kendinizi hem ilişkilerinizi yıpratmanız sizi ve çevrenizi daha mutsuz bir duruma itebilir. Bu süreçte kararlı ve dikkatli olmak gerekmektedir; fakat zaman zaman özellikle önemli konular için para harcanabilir. Para birikimine önem verilmeli ve iyi organize olunmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ