Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Borç Kapatma Planı Nasıl Yapılır?

Borç Kapatma Planı Nasıl Yapılır?

Güzel bir atasözümüz var: “Ayağını yorganına göre uzat." Yoksa ne olur? Bir gün bir bakmışız ki borç batağı içinde yüzüyoruz. Günümüzde borçlanmanın bin bir çeşidi icat olmuşken ve borçlanmak için eşle dostla muhatap olmadan doğrudan bankaların kapısını çalma imkanı doğmuşken ayağımızı yorganına göre uzatmak oldukça zor. Dolayısıyla eğer bir gün uyandığımızda kendinizi çaresiz hissediyor “ben bu borçlarımı nasıl kapatacağım?” diye soruyorsanız öncelikle sakin olun ve telaşlanmayın. Her batışın bir çıkışı olduğu gibi her zorluktan sonra da muhakkak bir kolaylık gelir. Borç kapatma ile ilgili olarak size sunacağımız tavsiyelere kulak verin.

Durumunuzu Netleştirin

Kendinize kağıt üzerinde borçlarınız ve gelirlerinizden oluşan bir cetvel hazırlayın. Geliriniz az bile olsa bunu küçümsemeyin. Kesinlikle şans oyunları gibi boş şeylerle gelirinizi heba etmeyin. Unutmayın ki her kuruşun değeri var. Borçlarınızı silmek istiyorsanız ciddi bir duruş sergileyin ve kararlı olun.

Tasarruf Yapabileceğiniz Kalemleri Tek Tek Yazın

Tasarruf borç ödemenin bel kemiğidir. Mevcut yaşantınızı değerlendirin ve buna göre borcunuzu çevrilebilir düzeye indirecek birikimi oluşturun. Bu birikim ancak etkili tasarrufla mümkün olabilir.

Harcamalarınızı Minimum Seviyeye İndirin

Bir insan karnını lüks bir restoranda da doyurabilir. Sıradan bir dönercide de doyurabilir. Simit ayran yiyerek de doyurabilir. Borç batağınızın derinliğine göre siz de kendinizi bir alt kademeye düşürün. Sadece yeme içme konusunda değil. Her konuda. Bir süre tatile gitmeyin. Bir süre evinize yeni eşya almayın. Çocuğunuz özel okuldaysa devlet okuluna alın.

borclar.jpg

Fazladan Borç Yükü Oluşturmayın

Mevcut borçlarınız sizin o anki durumunuzu yansıtır ve bunu daha da kötüleştirecek adımlardan kesinlikle kaçının. Bir çay kaşığı dahi olsa bunu borç ile almaktan uzak durun. Aile bireylerinizi de bu konuda dizginleyin ve durumun ciddiyetini onlarla paylaşın. Bir taraftan borç ödemeye çalışırken diğer taraftan yeni borçları küçümseyerek bu konuda rahat davranmak akılcı bir davranış olmaz.

Faizi Yüksek Borçlara Yönelin

Ekstra borçlanma yapmadığınız halde faiz ile borcunuz durduğu yerde artar. Bunun önüne geçmek için öncelikle faizi yüksek olan borçlarınızı silmeye yönelin. Tabi ki borcu bir anda ödeyerek borç silmek mümkün olsaydı bunu çoktan yapardınız. Ancak borcu silmenin başka yöntemleri de vardır. Yüksek faizli borçları yapılandırmak bunun en akılcı yöntemlerinden biridir. Örneğin kredi kartınızın asgari ödeme tutarlarını bile ödeyememiş ve çok yüksek faiz kıskacında boğuşuyorsanız derhal düşük faizli veya faizsiz bir borç ile mevcut yüksek faizli borcu silin.

Kredi kartı faizine göre düşük olan banka kredisi bu işin kestirme bir yoludur. Ancak eğer size güvenen ve borç alabileceğiniz kişiler çevrenizde varsa bu fırsatı değerlendirin. Ancak suistimal amacıyla değil. Yeni borcunuzu kesinlikle yüksek faizli borcu kapatmak için kullanmalısınız. Unutmayınız ki her insanın bir kredibilitesi vardır ve bu kredibilitenin sınırına gelmek durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale sürükleyecektir.

Borcun Sıfırlanması

Yukarıda izah ettiğimiz kurallar “nasıl borç sıfırlanır” sorunuzun cevabı olabilir. Bu kurallara uymanın altın kuralı ise “irade”. İradenizi kullanın ve yaşam tarzınızı tüketim ağırlıklı olmaktan, tasarruf ağırlıklı bir hale dönüştürün. Bu dönüşümü gerçekleştirdiğinizde, yani kazandığınızdan daha az harcar hale geldiğinizde borçlarınızın da yavaş yavaş azalmaya başladığını göreceksiniz.

Borçlarınız bir süre sıfırlanma noktasına yaklaşacaktır. Bu yaklaşma ise iradeniz açısından farklı bir sınavı gündeme getirir. “Borçlarımı çevirebiliyorum o halde borcumu sıfırlamasam da olur” düşüncesi aklınızda beliriverir. Bu halde en baştaki kendinizi çaresiz hissettiğiniz günleri hatırlayın ve gevşemeyin. Borcunuzu sıfırlayıncaya kadar ve yeni yaşam tarzınızı bir ömrü boyu sürdürmek gayretiyle hareket edin.

İlginizi Çekebilir:  İnternet Bankacılığı Açtırmak 2017
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ