Kredi Notu Sorgulama

Borç Bitirici Olmak İsteyenler İçin 5 Altın Kural

Borç Bitirici Olmak İsteyenler İçin 5 Altın Kural

Borç yiğidin kamçısı mıdır, yoksa omuzlarında büyük bir yük müdür? Günümüz koşullarında maalesef yüktür. Herkesin taşıyabileceği yük farklıdır. Borç yükü arttıkça bedenen ve ruhen de çöküntüye uğramaktasınız.

Ömrüm borç içinde geçecek, borcum hiç bitmeyecek, diye düşünmeyin. Umutsuzluğa kapılıp kolay yolu tercih etmeyin. Bu borçları da yapan siz değil misiniz? Borçlarınızdan, borç miktarına göre kısa veya uzun vadede kurtulmak gene sizin elinizde bulunuyor. Borçlardan kurtulma süreci, borç yapmak kadar kolay ve çabuk olmayacaktır. Zor ve sıkıcı bir süreçtir. Borçlarınızdan kurtulmak için izleyeceğiz adımlar sizi mutlu sona ulaştıracaktır.

Gelir Gider Tablonuzu Oluşturun

Nereye ne kadar borcumuz var hepsini yazın. Borçlarınızın toplamını da almayı unutmayın. Bu tablo ile yüzleşmek ne yazıkki biraz can sıkıcı olabilir; ama yılmayın. Aylık geliriniz borçlarınızın aylık ödemesine yetmiyorsa, uygun bir faiz oranı ile alınacak ihtiyaç kredisi ile borçlarınızı kapatabilir, ayda sadece bir yere ödeme yaparsınız. Borcu uzatmak sizi biraz rahatlatabilir. Belki aylık elinize para kalmasını bile sağlayabilir.

Fuzuli Harcamalardan Uzak Durun

Para kazanmak zor, harcamak kolaydır. Gereksiz harcamalar yaparak paranızı boşa harcamayın. Bir şey alırken gerçekten o ürüne ihtiyacınız var mı, diye bir düşünün. Bir ürünü sırf beğendiniz diye almayın. İhtiyacınız doğrultusunda alışveriş yapın. Örneğin markete gitmeden önce ihtiyaç listenizi yapın ve liste dışına çıkmayın. Borçlarınız bitene kadar mevcut giysileriniz ile idare edin.

Kredi kartı kullanımınızı azaltmalısınız. Yapacağınız alışverişte kendinize “Kkredi kartım olmasaydı, bu ürünü nakit ödeyebilir miydim?” diye sormalısınız. Cevabınız evet ise ürünün ödemesini kredi kartı ile yapmanızda sakınca yoktur. Hayır ise almayı düşündüğünüz ürün sizin borcunuza borç katacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Para Yönetim Şekliniz Kişiliğinizi Nasıl Yansıtıyor?

borctan-kurtulmanin-yollari.jpg

Aylık Gelirinizi Arttırın

Maaşınızı toplam çalışma saati üzerinden alıyorsanız, günde 8 saat yerine 10-12 saat çalışabilirsiniz. Maaşınızı gün sayısı olarak alıyorsanız, hafta sonu farklı işlerde de çalışabilirsiniz. Günlük işlerde çalışabilir, bütçenize de ek gelir kazandırmış olursunuz. Tabi, iş arkadaşlarınız hafta sonu çalışmazken sizin çalışmanız sizin moralinizi bozabilir. Sonuca odaklanın. Sizin de dinleneceğiniz nice hafta sonlarınız olacak.

Yaşam Standartlarınızı Değiştirin

Yaşam tarzınızda bütçenize katkı sağlayacak değişikler yapabilirsiniz. Örneğin işe kendi arabanız ile gideceğinize toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Hatta arabanızı satıp borçlarınızı kapatabilir veya azaltabilirsiniz. Kirada oturuyorsanız, kirası daha uygun bir eve taşınabilirsiniz. Yaşam standartlarınızın düşmesi sizi rahatsız etmesin. Yeni yaşam şeklinize borçlarınız bitene kadar alışmaya çalışmalısınız.

Kendinize İnanın ve Motive Olun

Borç yapmak daima kolaydır. Ödemekte bir o kadar sabır gerektiren bir süreçtir. Borçlarınızdan öyle ya da böyle elbet kurtulacaksınız. Önemli olan bu süreçte kendinize inanmanız ve kendinizi motive etmenizdir. Her şey inanmakla başlar. Motivasyonunuzun düşmesine izin vermeyin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ