Kredi Notu Sorgulama

Bireysel İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur

Bireysel İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur

Bankalardan kredi kullandığınız takdirde bu kredinizin taksitlerini belirtilen tarihlerde ödemeniz gerekir. Fakat bazı istisnai durumlarda yaşanan aksaklıklardan dolayı kredinizin ödenmesi sırasında sorun yaşayabilirsiniz. Bu tarz bir durumla karşı karşıya kalan kişiler genellikle, kredi kaç ay ödenmezse icralık olur? Sorusunu sormaktadır. Bankalar kredi kullanan müşterilerinin ödeme işlemlerini genellikle üç adımda izler. Gecikmeli olan ödemelerin izlenme aşaması şu şekilde ilerler:

-İlk izleme 0 – 30 gün arasında gecikmeye sahip olan kredilerdir. Bankanızdan kullandığınız kredinizi 30 günün üzerinde bir gecikmeye sokarsanız banka sizlere ufak bir izleme kodu koyar.

-İkinci izleme ise 60 ile 80 gün arasında izlemedir. Bu izleme evresinde banka sizin borcunuzu ödemenizi takip eder ve sık sık arayarak veya mesaj atarak borcunuz konusunda bilgi verir.

-Üçüncü izleme kodu ise 80 ile 90 gün arasında konulur. Bu izleme kodunda sizlere banka ciddi uyarılarda bulunmaya başlar.

Bankalara olan kredi borcunuzun gecikmesi 90 günün üzerine çıktığı zaman ise banka sizi kanuni takibe alma yetkisini elinde bulundurur. İcra takibine alınabileceğiniz gibi banka kredi listesine düşecektir. Kredi kaç ay ödenmezse icralık olur? Sorusunun cevabının ise; kural olarak 90 gün gecikmenin sonunda gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

Yapılandırılmış Kredi Borcu Ödenmezse

Kredi borcunuzu ödeyemediğiniz veya bir durumdan ötürü gelecekte ödeyemeyeceğiniz durumlarda yapılandırma yapma işlemine gidebilirsiniz. Bu işlem sayesinde sizlere tekrar bir ödeme düzeni oluşturulur. Kredi kaç ay ödenmezse icralık olur? Sorusunu soran kişiler genellikle kredilerini yapılandırdılarsa durumun nasıl işleyeceği hakkında merak ederler. Yapılandırılmış olan kredilerde ödeme düzeninize gerçekten çok dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bazı bankalar kredi yapılandırma esnasında müşterilerine bazı şartlar sunmaktadır. Bu şartlar arasında eğer borç ödemesi gecikirse bu zamana kadar ödenen paraların sıfırlanarak ilk borca geri dönmesi durumudur. Bu yüzden yapılandırma işleminiz yanacağı gibi ödeme işlemi sırasında da ciddi sıkıntılar yaşamak durumunda kalabilirsiniz. Eğer kredi veya kredi kartı borcunuzu yapılandırdıysanız ödeme işlemleri sırasında mutlaka dikkatli olmalı ve mümkünse son ödeme tarihi gelmeden ödemenizi gerçekleştirmelisiniz. Yapılandırma işleminde en önemli unsurlardan birisi de budur. Yapılandırılmış kredi kaç ay ödenmezse icralık olur? Sorusunun cevabı ise; normal kredi ile aynıdır. Yapılandırdığınız kredinizi de 90 gün boyunca gecikmeye sokarsanız banka hakkınızda icra takibi başlatabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi / Kredi Kartı Başvurusunda Nelere Dikkat Edilir?

Konut Kredisi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Son zamanlarda konut kredisi kullanan kişilerin sayısı çok fazla artmıştır. Baktığımız zaman konut kredisi yüksek aylık ödemeleri ve uzun vadeli oluşuyla gerçekten çok zor geri ödenen kredilerin arasında yer almaktadır. Kredi kaç ay ödenmezse icralık olur? Sorusunu soran kişilerin büyük bir bölümünü konut kredisi kullanan kişiler kaplamaktadır. Konut kredisi çok uzun bir süreci kapsadığı için zaman zaman insanların başına çeşitli sorunlar gelebilir ve bu durum konut kredisinin ödenmesine engel olabilir. Konut kredisi kullanan kişiler için de durum normal kredilerde olduğu gibi 90 günlük gecikmeden sonra işlenmektedir. Konut kredisini 1 gün geciktiren kişilere ise herhangi bir yasal yaptırım uygulanmaz. Sadece düşük miktarda gecikme faizi uygulanır ve kredi notunda çok az bir oynama ile düşüş görülür. Fakat konut kredisi kullanan kişiler bunu alışkanlık haline getirmemelidir. Yani kredi kullandıkları süreç boyunca eğer sürekli geç öderlerse bankadan uyarı almaya başlayabilirler. Bu yüzden ödemelerinizi mümkün olduğu kadar ödeme yapabileceğiniz tarihe göre seçmelisiniz.

Ticari Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kaç ay ödenmezse icralık olur? Sorusunu soran kişilerin arasında büyük bir bölümü ticari kredi kullanan kişilerin kapladığını söyleyebiliriz. Ticari krediler ödenmediği takdirde banka icra takibi başlatma hakkına sahiptir. Aynı normal krediler gibi 90 gün gecikmenin sonunda genellikle bu icra takibi başlatılır. Bunun yanı sıra ödenmeyen ticari kredilerden dolayı kara listeye girersiniz. İcra takibi başladığı zaman size İcra Dairesi tarafından bir kağıt gönderilir ve 7 gün içerisinde borcunuzu ödemeniz talep edilir. Bu süreç evresinde geciken 3 aylık borcunuzun ödenmesi istenmektedir. Eğer borcunuzu ödeme işlemi sırasında sıkıntı yaşıyorsanız bankanın sizlere sunacağı faizler üzerinden yapılandırma talebinde bulunma imkanınız vardır. Banka yapılandırma işleminde bulunmayan kişilere ise idari takip başlatacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Bireysel Kredi Hesaplama Aracı

Banka Kredi Borcu Zaman Aşımı

Bankaya kredi veya kredi kartı borcunuz varsa bu borcun ne zaman zamanaşımına uğrayacağını merak edersiniz. Bu konuda baştan söylemeliyiz ki banka zaman aşımı süresi çok uzundur. Yani bu süreç içerisinde büyük ihtimal banka icra yoluyla borcunuzu alma yoluna gidecektir. Bankaların zaman aşımı süresi 10 yıldır. Banka avukatları 10 yıl boyunca her yıl İcra Müdürlüğü’ne dosyanızı açar ve harç ödemesi yapar. Eğer icra dosyanız 5 yıl boyunca açılmadıysa yani harç ödemesi yapılmadıysa bu durumda İcra Müdürlüğü dosyanızı kapatır. Fakat alacaklı olan kurum yani bankalar dosya kapatıldıktan sonra isterlerse 3 yıl sonra tekrar dosyanızı açabilirler. Bu şekilde 10 yıllık süreciniz baştan başlamış olur.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ