Bireysel Emeklilik Sistemi Caiz Mi?

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bireysel emeklilik sistemi ülkemizde son yıllarda oldukça rağbet gören yatırım araçlarından biridir ve bu kadar rağbet görmesinin nedenlerinden biri de başka hiçbir yatırım aracında olmayan devlet desteğine sahip olmasıdır. %25 devlet desteği ilaveli olması bireysel emeklilik sistemini oldukça cazip hale getirmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl Çalışır

Bireysel emeklilik sistemi en az 10 yıl boyunca sistemde kalmak kaydı ile çalışan bir yatırım türüdür. Emekli olmak isteyen kişiler için ise 56 yaş sınırı getirilmiştir. Sisteme giriş yapan kişiler aylık ya da 3’er aylık periyotlarda düzenli olarak sisteme ödeme yapmakta ve sonrasında kendilerine isteklerine göre ya maaş bağlanmakta yada toplu olarak ödeme yapılmaktadır. Böylelikle çalışma hayatları boyunca sağladıkları yaşam standartlını emekli olduktan sonra da sürdürebilmekte ve geleceklerini bir nevi garanti altına almaktadırlar.

Bireysel Emeklilik Sistemi Caiz Mi?

Bireysel emeklilik sistemine giriş yapmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri bu sistemin yaptırılmasının dinen caiz olup olmadığıdır. Bununla ilgili öncelikli olarak yapılması gereken bireysel emeklilik sigorta şirketinin nasıl çalıştığı ve elde edilen gelirlerin haram kazanç olup olmadığının ayrıntılı olarak araştırılması gerektiğidir.

Fakat genel olarak bireysel emeklilik sistemi faiz sistemi ile değil ortaklı sistemi esasına dayanmaktadır. Yani bireysel emeklilik sistemi kar payı özelliği taşımakta ve giriş yapan kişi kardan pay alarak sisteme katılabilmektedir. Böyle bir durumda sistem fon dağılımı özelliğine dayandığı ve elde edilen gelir faiz sistemi olmadığı için dinen caiz olarak görülmektedir. Bu durumda sisteme giriş yapmadan önce çok iyi araştırılması gerekmektedir. Faiz usulü ile çalışan bireysel emeklilik şirketlerinin caiz olmadığı fakat kar payı esasına dayanan şirketlere ise dinen giriş yapmamızda herhangi bir sakınca olmadığı görülmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status