Bir hisse süre sonunda hedefe gelmediğinde ne yapmalı

uzun vadeli yatırımcı
Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Borsa ile uğraşan bir yatırımcı hissesi almadan önce iyice analiz etmekte ve belirli bir süre ile yatırım yaptığını kendince belirlemektedir. Yatırımcı uzun vadeli, orta ve kısa vadeli olarak yatırımlarına yön verdiği için elindeki hisseyi tarih ile bağlantılı olarak süzmektedir. Yatırımcı arkadaşlar borsada kazanmanın şartının uzun ve orta vadeli olduğunu bildiği için genellikle hisse almadan önce uzun vadeli olarak yatırımlarına yön vermektedir. O tarihe kadar hisseyi elinde tutarak ve karda ise hissesini satar ve kar pozisyonunu koruyarak yeni bir değerlendirmeye başvurmaktadır.

Bir hisse süre sonunda hedefe gelmediğinde ne yapmalı

Bildiğiniz gibi borsa istanbulda A, B, C ve D grubu hisseleri olarak sınıflandırma yapılmıştır. En güvenli limandan en güvensiz riskli limana doğru hisseler sıralanır. 1 günde zengin olma hayali kuran amatör yatırımcılar D grubuna yönelmekte hatta C grubuna da bakmaktadır. Ancak uzun vadeli yatırımcı kesinlikle A grubundan dışarı çıkmamaktadır. Aldığı hisseyi uzun vade de düşünerek süre sonunda kar edeceğini bilmelidir. Ancak akıllara gelen soru ise uzun vadeli yatırımcıyım ancak aldığım X hissesi 2015 yılında 10 TL iken , 2018 yılında 11 TL olmuş. Beklentim 2018 yılında 16 TL olmalıydı. Bu şekilde ne yapmam gerekmektedir?

Evet güzel bir soru karşımızda zaten bir hisseye girmiş isek öncelikle sağlam bir hisseye girmemiz gerekiyor. Düşünün şirketin tüm payları bir kişinin elinde hissemize çok güveniyoruz ve o şahıs öldü sizce o şirketin hisseleri ne olacak ? Tabi kide çakılacak söz sahibi o olduğu için hisse de belirsizlik olduğundan hisse hızla sarkmaya başlar.

uzun vadeli yatırımcı

uzun vadeli yatırımcı

Bir hisseyi almadan önce stop seviyenizi ve uzun vadeli geleceği değeri kendi kafamızdan düşünmeliyiz. Hissem 10 TL iken almış isem stop seviye -%5 olmalı ulaşacağım rakam +3 yıl sonra 15 TL olmalı gibi. Hisse uzun vade de 10 TL altında ise o hisseden çıkma vaktidir. Ancak hissemiz 2 yıl sonunda 16 TL olmuş ise doyum seviyesinde olduğu için ve beklentimizi fazlası ile karşıladığında daha uzun süre beklememize gerek yoktur.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. EMRAH SAĞNAK diyor ki:

    İlgiyle takibe devam

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status