Kredi Notu Sorgulama

Bilinçli Kredi Kartı Harcamaları için 6 İpucu

Bilinçli Kredi Kartı Harcamaları için 6 İpucu

Kredi kartları dünyanın pek çok yerinde kullanılabilen ve elinizde para olmadığı durumlarda tüketiciyi kurtarabilen bir üründür. Aynı zamanda yaptıkları kampanyalar, sağladıkları avantajlar ve taksitli ödeme seçenekleri ile harcama yapması gereken kullanıcılarına kolaylık sağlamaktadır. Fakat her şey gibi kredi kartı da bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Bilinçli davranmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kredi kartını nasıl kullanmalıyım sorusuna verilecek doğru cevaplarla bilinçli kullanımın nasıl olacağını öğrenebilirsiniz.

Ödeme Esnasında Günü Kurtarmayın

Bankalar borç ödemesi için birkaç kolaylık belirlemiştir. Bunlardan birisi de asgari borç ödemesi, diye ifade edilir. Bu sistem sayesinde kişi borcunun tamamını değil, bir kısmını ödeyerek geri kalan borcuna bankanın faiz işletmesine izin verir. Kullanıcı dostu bir olanak olarak görülmesine rağmen zaman içerisinde insanları borçlarını ödeyemeyecek noktaya getirecektir. Bu nedenle borcunuzun asgari tutarını değil, tümünü ödeyerek kredi kartını bilinçli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Limit Bitirilmesi Gereken Bir Kota Değildir

Kredi kartı limitiniz gelirinizin 4 katına kadar çıkabilir. Böyle yüksek bir limitin hepsini kullanmak ödenemeyecek miktarda borçların gelmesine neden olacaktır. Limit ödenemediği durumda yukarıda belirtilen asgari borç ödemesi yöntemi kullanılacak ve kişiler gittikçe daha fazla borç batağına girecektir. Bunun önüne geçmek için limitinizin sınırlarını zorlamak yerine gerekli harcamaları yapacak kadar kullanmak daha yararlı olacaktır.

Alışveriş Yaptığınız Yer Kredi Kartınızın Güvencesidir

Teknolojik gelişmeler hayatımıza pek çok farklı alışveriş seçeneği sunmuştur. İnternet üzerinden alışveriş de günümüzde kullanılan alışveriş seçeneklerindendir. Fakat internette her alışveriş yapılacak site güvenli olmayabilir. Alışveriş esnasında kredi kartı bilgilerimizi internet sitesine verip alışveriş yaptığımız için sitenin güvenli ödeme sunup sunmadığını bilmek durumundayız. Bilinçli kredi kartı kullanımı için güvenli ödeme hizmeti sunan siteleri tercih etmeliyiz.

kredi-karti-kullanirken-dikkat-edilmesi-gerekenler.png

Tarihler Eğer Takip Ederseniz Sizin Dostunuzdur

Kredi kartları hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi olarak iki önemli tarih kullanmaktadır. Hesap kesim tarihi dönem içinde yaptığınız ödemelerin hesaplanarak size borcunuzun sunulduğu tarihtir. Son ödeme tarihi ise hesap kesimde çıkan tutarın ödenebileceği son gündür. Bu tarihleri takip ederek ve harcamanızı planlayarak tarihleri dostunuz yapabilirsiniz.

Ekstreler Ödediğiniz Borcun Teminatıdır

Yaptığınız ödemelerin sonucunda size sanal veya kağıda dökülmüş ekstreler veya belgeler verilecektir. Bu belgelerdeki bilgileri kontrol ederek kontrolünüz dışında işlem olup olmadığını görebilirsiniz. Haberiniz olmayan bir işlem olduğu takdirde gerekli başvuruları yaparak yanlışlığın önüne geçebilirsiniz.

Avantajları Sonuna Kadar Kullanın

Kredi kartı harcama veya ödeme yapma fonksiyonlarının dışında aynı zamanda kampanyalar, taksit fırsatları ile ilgi çekici avantajları kullanıcılarına sunarlar. Kredi kartı kullanımı için kart tercihi yapılırken kullanıcısına pek çok olanak ve avantaj sunan kredi kartlarını seçerek bilinçli kullanım için önemli bir hamle yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Başvurum Onaylanmadı, Neden Onaylanmıyor?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ