Beyanname Nasıl Düzenlenir – Beyanname Örnekleri

Paylaş
 

Beyanname konusunda çoğu insanlar neyin ne olduğunu bilmediklerinden hatalı işlemler yapabiliyorlar. Bu yüzden beyanname nasıl düzenlenir ve beyanname örnekleri konusunda sizleri aydınlatmak istedik.

Beyanname Nedir ?

Bir kişinin veya ticaret ile uğraşan birinin resmi bir kuruluşa bildiri göndermesi anlamına gelmektedir.  En önemli türü ise vergi beyannamesi olarak adından sıkça bahsedilir. Beyannamesini düzgün vermeyen veya eksik yatıranlar cezai işlemlere maruz kalabilir.

Beyanname Nasıl Düzenlenir ?

Beyanname resmi bir kurum ya da kuruluşa yazı ile bildirilmesi gereken bir durumun bildirilmesidir. Vergi beyannamesi ise üzerine vergi borcu düşen mükellef ya da sorumlunun kanundaki belirli dönemlerde üzerinden vergi hesaplanacak matrahın vergi dairelerine bildirilmesinde kullanılan belgedir. Mükelleflerin beyanname nasıl düzenlenir sorusuna karşılık verginin doğru hesaplanarak kamu gelirlerinin düzenliliği için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın düzenlemiş olduğu hazır beyannameler ile mükellefe ayrıca bir sübjektif maliyete katlanmadan gelirini beyan etme imkânı sağlanmıştır.

Beyana dayalı tarhiyatın bir gereği olan beyannameler; KDV beyannamesi yıllık gelir vergisi beyannamesi ÖTV beyannamesi muhtasar beyanname ve münferit beyanname olarak karşımıza çıkmaktadır. Beyanname vergi dairelerinden temin edilebileceği gibi elektronik sisteme geçilmesiyle çeşitli programlar aracılığıyla da düzenleme avantajı sağlanmıştır.

beyanname örneği

beyanname örneği

Bir beyanname düzenlenirken öncelikle kişisel bilgiler belirtildikten sonra elde edilen gelir kısmı doldurulur ardından yapılacak indirimler uygulanır ve eklenecek kanunen kabul edilmeyen giderler eklendikten sonra daha önce geçici vergi ile ve stopajla ödenen vergiler düşülür. Böylece vergilendirilecek matraha ulaşılır. Bu matrah üzerinden de kanuni oranlar üzerinden vergi hesaplanarak tahsil süreci içinde ödenir.

Beyanname Örneği İndir

Sizlere çok yararlı olacak örnek beyanname türlerini gib.gov.tr adresinde bulabilirsiniz. Beyanname örneğine ulaşmak için TIKLAYINIZ….

DMCA.com Protection Status