Bes’de Ne Gibi Risklerle Karşı Karşıya Kalabilirim?

Paylaş
 

Bireysel emeklilik sistemi %25 devlet desteği ile son yıllarda oldukça rağbet görev ve en fazla kar getirisi olan yatırım araçlarından biridir. Sisteme T.C vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş olan herkes katılabilmekte ve aylık ya da 3’er aylık dönemler halinde ödemeler yapılarak ciddi birikimler sağlanabilmektedir.

Yaşlılık zamanlarında ve emeklilikten sonra hayat standardından bir şey kaybetmek istemeyen ve bu uğurda yatırım yapan herkes eğer sistemden ayrılmazsa 56 yaşını doldurduktan sonra isteğine bağlı olarak ya toplu para alabilmekte ya da aylık olarak kendisine maaş bağlanabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Ayrılınır

Bireysel emeklilik sigorta şirketlerinden herhangi birinde sözleşme imzalayıp katılan kişiler belli bir süre sonra ödeme güçlüğü çekebilir ve çeşitli nedenlerden dolayı sistemden ayrılmak zorunda kalabilirler. Bunun için bir dilekçe ile şirketlerine başvuruda bulunmaları yeterlidir fakat bunun belli dezavantajları da bulunmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemindeki Riskler Nelerdir

Bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl sistemde kalmamış veya 56 yaşına gelip emekli olmadan ayrılmak isteyen kişiler devlet katkısından faydalanamazlar. %25 devlet katkısı çok ciddi bir fark yarattığı için bu katkının kesintisi ile büyük bir para kaybı yaşanabilmektedir.

Bu yüzden genel olarak birikimlerin yüksek olmasından dolayı ciddi zararlara uğrama riskleri olduğu için sisteme giren müşterilerin çok zorda kalmadıkları sürece yapmış oldukları bu birikime dokunmamaları ve sistemden ayrılmamaları tavsiye olunmaktadır.

Ayrıca sistemde kaldığımız süre boyunca yatırım yapılan fonlarımızın çok iyi bir şekilde yönetildiğinden emin olmamız gerekmektedir. Sistemden ayrılmadığı halde iyi fon yönetimi yapamayan müşteriler 10 yılın sonunda çok da fazla birikim yapamama durumu ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu yüzden sigorta şirketleri müşteri temsilcileri ile sürekli irtibat halinde olunması ve fon yönetiminin çok iyi yapılması tavsiye edilmektedir.

DMCA.com Protection Status