Home / Soru-Cevap / Bankalardan Teminat Mektubu Nasıl Alınıyor

Bankalardan Teminat Mektubu Nasıl Alınıyor

Banka teminat mektubu, operasyon el bir finansal işlemin, borç ödemesinin, ihalenin veya herhangi bir bankacılık ve finans enstrümanının gerçekleştirilmesine yönelik olarak, prosesi kolaylaştırıcı, gerçek ve tüzel kişiler lehine ödeme ediminin gerçekleştirilmemesi halinde tutarın kayıtsız ve şartsız olarak banka tarafından ödeneceğini temin eden yazılı antlaşma, taahhüt kredisi ve ödeme garantisidir.

Banka teminat mektubu çeşitleri başlıca; geçici teminat mektubu, kesin teminat mektubu, gümrük teminat mektubu, vergi dairesi teminat mektubu, mahkeme ve icra dairesi teminat mektubu, avans teminat mektubu, serbest konulu teminat mektubu olarak altıya ayrılır. Bunların dışında banka teminat mektuplarının ödenecek miktara ve meblağa bağlı olarak limitli ve limitsiz teminat mektubu olmak üzere iki farklı türü daha bulunmaktadır.

Bankalardan teminat mektubu nasıl alınıyor sorusunun cevabına gelince… Banka teminat mektubu alınabilmesi için gerçekleştirilmesi gereken teknik prosesin kendisini bağladığı üç taraf vardır; bu üç sorumlu taraf banka, lehtar ve muhatap olarak adlandırılır.

banka teminat mektubu
banka teminat mektubu

Bankalardan teminat mektubu alabilmek için öncelikle başvuru yapılacak bankada bir portföy sahibi olmak gereklidir. Ayrıca bankalar teminat mektubu verme hizmetlerinin karşılığında bir başvuru ücreti talep etmektedir ve ilk aşamada bu ücretin teminat mektubunu talep edenler tarafından ödenmesi gereklidir. Başvuru ücreti ödemesi ve ilgili bankada portföy sahibi olma şartları tamamlandığı takdirde bankalar, yapılan teminat mektubu başvurusunu ve başvurunun bağlayıcılığı içerisindeki finansal operasyonu detaylı bir şekilde incelemeye başlarlar. Bankaların inceleme sürecinde en çok önemsediği parametre lehtarın kredi puanıdır. Bunun dışında lehtarın hukuksal bir işlem açığı olup olmadığı, finansal ve mali sicilinin temiz olup olmadığı, daha önce müdahil olduğu ihale ve finansal operasyonlardaki faaliyetlerinin hukuka uygunluğu, gerekirse gerekli resmi mercilerden istenen verilerle birlikte detaylı olarak incelenir. Kredi puanı düşük olan, hukuki ve mali işlemlerle ilgili pürüzleri söz konusu olan lehtarların teminat mektubu başvurusu kabul edilmez.

Eğer bankaların inceleme aşamasında başvuru ile ilgili bir pürüze rastlanmaz ve gerekli kriterler sağlanırsa, banka teminat mektubu için banka tarafından onay verilir. Banka tarafından verilen onay ardından, banka tarafından çıkarılacak ek ücretler ve masraflar belirlenir. Tüm bu aşamalarda göz önünde tutulması gerek bir başka faktör de başvuru yapılan banka ile uzun süredir müşteri olarak çalışılıp çalışılmadığıdır. İlgili banka ile uzun süredir çalışıyor olmak, kişilere teminat mektubu sürecinde çeşitli kolaylıklar sağlar. Unutulmamalıdır ki, bankalar teminat mektubu verirken karşılıklı güven ilişkisini en ön planda tutarlar.

Teminat mektubu başvurusu yaparken tüm bu şartların iyi irdelenmesi gereklidir ve ayrıntılara hakim olmak sürecin kısa zamanda olumlu sonuçlanmasına katkı sunmaktadır.

Check Also

2016 Vekalet Verme Ücretleri Ne Kadar

Vekaletin ne olduğunu öğrenmeden, vekalet ücretleri ne kadar sorusuna geçmek istemiyorum. Öncelikle vekaletin ne anlama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.