Bankalar Kredi Verirken Nelere Bakar

Paylaş
 

Bankalardan kredi almak isteyen bir kişi öncelikle internet sitelerinden veya reklamlardaki kampanyalara bakıp bankanın yolunu tutmaya koyulur. Bankaya gittiğinde ise bankanın ona hemen kredi onayı vereceğini ve cebine parayı koyup evinin yolunu tutacağını düşünür. Ancak durum bu şekilde değildir. Her kredi başvurusunun onaylanma ihtimali günümüzde %50 nin altında olduğunu eminim kimse bilmiyordur !

Bankalar şahıslara kredi vermeden önce şahısların o krşterleri taşıyıp taşımadığına bakar. Bu işlemler 24 saat içinde kesinleştiğinden onaylanmama durumuna karşılık kredinin onaylanması da söz konusudur. Bir banka bir şahısa kredi verirken ilk baktığı etken KREDİ NOTU’ dur. Bu yüzden ödemelerinizi zamanında yapmadığınız takdirde bu notun düşeceğini biliyorsunuzdur. Kredi Notu ortalamanın üzerinde ise krediniz onaylanır. Ancak üzerinde olan bir not ortalamanız olduğu halde yine krediniz onaylanmamış ise demekki ya sigortalı değilsiniz ya da ekonomik açıdan geliriniz yoktur anlamı çıkmaktadır.

Banka Kredi Verme Şartları 2015

Banka Kredi Verme Şartları 2015

Bankalar Kredi Verirken Nelere Bakar ? Denildiğinde Banklar kredi başvurusunda bulunan şahsın gerekli bilgilerini inceler . Bu inceleme başvuru esnasında vereceğiniz telefon numarasından sizi sorgulamasından tutunda kredi kayıt bürusu tarafından adınıza borcun olup olmaması gibi etmenleri de kapsamaktadır. Bunlara ek olarak aylık gelir beyannamesini kesinlikle isterler. Sigortalı veya bağkurlu bir işte çalışıyorsanız bu belgeyi rahatlıkla SGK veya Bağkurdan temin edebilirsiniz. Diğer bir etken ise kredi notunu etkileyen önceki dönemlerde yapmış olduğunuz ödemelerin zamanında yapılıp yapılmadığını iyice araştırırlar. En son aşamada başvurusunu yaptığınız kredi miktarını ödeyip ödemeyeceğini kendileri hesaplamaktadır. Örnek vermek gerekiyorsa 1500 tl maaşlı bir işte çalışan bir şahsın gidip bankadan 50,000 tl kredi çekmek istemesi durumunda banka faizler ile beraber 20 ay vade seçeneğini bıraktığımızda aylık min 2500 tl taksit ile ödeme yapmalısınız ancak maaşınız 1500 tl olduğundan bu krediyi ödeme imkanınızın olmadığını anladıklarından, başvurusunda bulunduğunuz kredinin onaylanmadığını göreceksiniz.

Son olarak ekleyebileceğimiz bir diğer etken ise banka hesaplarınınızda duran varlıklarınızdır. Örnek vermek gerekiyorsa bankadan 10,000 tl kredi çekmek istediniz ve hesabınızda 20,000 tl var ise krediniz onaylanır diyebiliriz tabi nakit paradan bahsetmemekle beraber vadeli hesaplardaki para miktarı ve de yatırım hesaplarını örnek gösterebiliriz.

DMCA.com Protection Status