Kredi Notu Sorgulama

Bankadan Kredi Çekme Yaş Sınırı

Bankadan Kredi Çekme Yaş Sınırı

Kredi kullanma şartları arasında yer alan koşullardan biride bankadan kredi çekme yaş sınırı olarak öne çıkmaktadır. Ancak bankaların aradıkları bu sınır hem kullanılmak istenen kredi türüne hem de kredinin kullanılmak istenildiği bankaya göre değişkenlik göstermektedir.

Tüketici Kredisi Yaş Sınırı Nedir?

Bankalardan en çok kullanılan kredi türleri arasında yer alan tüketici kredileri için yaş sınırı uygulanmaktadır. İhtiyaç kredisi yaş sınırı olarak uygulanan sınır bankalara göre değişkenlik göstermekle beraber genelde bankalar 60 ile 75 yaş arası müşterilerine kredi vermektedir.

Ancak 70 yaşa kredi veren bankalar sayı olarak son derece az olmakla beraber 75 yaşa kredi veren bankalar arasında ise Vakıfbank emekli kredisi ile ING Bank kredi paketleri bulunmaktadır. Bu sınır kredi vadesi ile beraber hesaplanmakta olup yani 65 yaşa kredi veren bankalar üzerinden kredi kullanacak olan kişinin 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak istemesi durumunda 61 yaşında olması gerekmektedir. Yani kredi vadesi + yaş şeklinde hesaplama yapılmaktadır.

Konut Kredisinde Yaş Sınırı 

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin yanı sıra satın alınmak istenen konut içinde yaş sınırı uygulanmaktadır. Bankalara göre değişmekle beraber genelde en esnek davranan bankada dahi konut kredisinde yaş sınırı olarak 70 yaş sınırı uygulanmaktadır. Ancak 240 ay vadeli kredi kullandıran bankalar da bu yaş sınırı için esneklikler söz konusu olmakta olup vadenin uzaması durumunda yaş sınırı aşağıya çekilmektedir. Konut kredisi şartları bina yaşı içerisinde yer alan konut kredisi bina yaşı sınırı olarak ise en uzun süre 20 yıldır. Yani 20 yıldan daha yaşlı binalara kredi onayı çıkması son derece zordur.

İlginizi Çekebilir:  Akbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ