Banka Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bankalar direkt olarak şubeler üzerinden yapılan kredi başvurularında kişilerden bazı evrakları temin etmelerini ister. Bu evraklar kişilerin değerlendirildiği ve kredinin cevabının buna göre verildiği evraklardır. Bankaların evrak taleplerinden muaf olarak tek kişiler ise, banka müşterisi olup da internet bankacılığı sistemini kullanan kişilerdir. Bunun dışında kalan herkesten bazı evraklar talep edilmektedir.

Nüfus Cüzdanı

Bankalar kredi başvurusunda ilk olarak sizlerden nüfus cüzdanınızı isteyecektir. Nüfus cüzdanı olmadan yapılan başvurular hiç bir şekilde dikkate alınmamaktadır. Nüfus cüzdanı yerine pasaport ya da ehliyet de başvuru esnasında geçerli olmaktadır.

Gelir Belgesi

Bankanın kredi başvurularında talep ettiği en önemli belge gelir belgesidir. Zira kişilerin gelir durumları krediyi alıp alamayacağını belirleyen esas etkendir. Başvuru aşamasında bankalar sizlerden çalışma şeklinize göre gelir belgesi isteyecektir. Bu aşamada ücretli işçi olarak çalışan kişiler, son 3 aya ait gelir belgesini bankaya beyan edebilirler. Emekli olarak çalışan kişilerin ise bankaya emekli olduklarını gösteren belgeyi beyan etmeleri gerekecektir. Emeklilik belgesi yerine, emekli maaşınızın yattığı banka hesap cüzdanını bankaya göstermeniz de yeterli olacaktır. Bu aşamada elbette direkt olarak emekli maaşınızın yattığı bankadan kredi başvurusu yapmanız daha avantajlı ve rahat olacaktır.

Başvuru Formu

Bankanın kredi başvuru aşamasında sizlerden talep ettiği belgelerden birisi de başvuru formudur. Bu başvuru formu direkt olarak banka tarafından verilmektedir. Bankanın size verdiği bu formu doldurduktan sonra tekrardan bankaya beyan etmeniz gerekmektedir.

Başvuru formları, almak istediğiniz kredinin türünü belirttiğiniz bir formdur. Yani bu form üzerinde, ne tür bir krediye başvurmak istediğinizi işaretlemeniz istenmektedir.

Diğer Belgeler

Belirttiğimiz belgeler genel olarak tüm bankalarda ihtiyaç kredilerinde istenen ortak belgelerdir. Bunun dışında kredinin türü değiştikçe bankalar sizlerden ek belgeler de talep edebilir. Örneğin; konut kredilerinde satın alınacak evin tapusu, taşıt kredilerinde ise satın alınacak araca ait noter belgesi sizlerden talep edilecektir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status